Ekoklima

„PKN Orlen” – įtarimai dėl degalų kainų

“PKN Orlen” – įtarimai dėl degalų kainų

„Mažeikių naftą” valdantis Lenkijos koncernas „PKN Orlen” už konkurencijos įstatymų pažeidimą gali būti nubaustas maksimalia 6,5 mlrd. zlotų (apie 7 mlrd. litų) bauda.

Pradėtas tyrimas

Lenkijos konkurencijos ir vartotojų apsaugos tarnyba įtaria, kad „PKN Orlen” primeta degalų kainas degalinėms, kurios bendrovei nepriklauso.

Šešėlis krinta ant įvairių degalinių valdytojų, esą šie galėjo sudaryti kartelinį susitarimą, t. y. degalų kainas nustatyti iš anksto susitarę. Tačiau Konkurencijos tarnyba spėja, kad būtent didžiausia Lenkijos naftos bendrovė spaudė degalines, ir kartelis buvo sudarytas „PKN Orlen” iniciatyva.

Todėl tyrimas pradėtas tik „Mažeikių naftos” savininkės atžvilgiu. Jis turi būti baigtas per 5 mėnesius.

Įtartinos sutartys

Konkurencijos tarnybai daugiausia įtarimų kelia sutartys su pagal franšizę dirbančiomis degalinėmis. Esą koncernas pasilieka sau teisę nustatyti kainas tose degalinėse.

Lenkijos bendrovės „PKN Orlen” atstovas Dawidas Piekarzas tokius kaltinimus kategoriškai neigė. Anot jo, koncernas minėtoms degalinėms suteikia tik savo vardą ir aprūpina degalais, bet į kainų politiką nesikiša. Tačiau Lenkijos dienraščio „Rzeczpospolita” duomenimis, „PKN Orlen” pagal franšizę dirbančių degalinių savininkams kas mėnesį siunčia degalų rinkos analizę ir rekomenduoja kainas, kurias jie privalo taikyti. Esą dėl to nuo metų pradžios degalų kainos „PKN Orlen” degalinėse pakilo apie 20 proc.

Nepaisant D.Piekarzo teisinimųsi, į žinią, kad manipuliuojama degalų kainomis, jau sureagavo Varšuvos birža. Penktadienį „PKN Orlen” akcijų vertė nukrito 0,7 punkto.

„Kabo” dar viena bauda

Jei paaiškės, kad Lenkijos naftos koncernas primetė degalų kainas jam nepriklausančioms degalinėms, maksimali bauda gali siekti 10 proc. praėjusių metų pardavimo, arba 6,5 mlrd. zlotų (apie 7 mlrd. litų). Tačiau jeigu taip nutiktų, naftos milžinė sprendimą dar galės skųsti teismui. Taip „PKN Orlen” pasielgė ir 2006 m. gruodį, kai Konkurencijos ir vartotojų apsaugos tarnyba 14 mln. zlotų bauda koncerną nubaudė už naudojimąsi dominuojama padėtimi rinkoje.

Įmonė baudos iki šiol nesumokėjo, nes Konkurencijos ir vartotojų apsaugos teismas bylos dar neišsprendė.

Lenkų analitikai abejoja, ar šįkart naftos milžinei pavyks prispausti uodegą.

Koncernui „PKN Orlen” priklauso didžiausias Lenkijoje per 1,8 tūkst. degalinių tinklas. Apie 250 jų dirba pagal franšizę, o dar apie 200 pagal sutartis naudoja koncerno vardą ir prekiauja jo degalais. Lietuvoje bendrovė „PKN Orlen” kol kas turi tik 15 degalinių.

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu