Rockwool

Pirkėjai delsia, statybos stoja

Pirkėjai delsia, statybos stoja

Latvijoje ir Estijoje krentant būsto kainoms, nekilnojamojo turto pigimo tikisi ir pirkėjai Lietuvoje. Ekspertai nebeslepia, kad naujų namų statybų bumas baigėsi, o dauguma būsto projektų liks tik popieriuje.

Pinigų mašina stoja

Pastaraisiais mėnesiais gerokai sumažėjo ne tik paklausa, bet ir naujų būstų pasiūla. Gyventojai masiškai nebeperka butų, tačiau ne dėl to, kad neturi už ką. Jie tiesiog laukia.

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „Ober-Haus” duomenimis, beveik pusė didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų šiuo metu neperka būsto, nes tikisi, kad ateityje NT kainos kris. Beveik ketvirtadalis to nedaro dėl padidėjusių paskolų palūkanų, 9 proc. – dėl infliacijos ir augančių energetinių sąnaudų, o 8 proc. apklaustųjų baiminasi, kad bankai nepaskolins reikiamos sumos. Dar 6 proc. potencialių pirkėjų nepatenkinti naujos statybos butų kokybe.

Vis dar per brangu

Tiesa, daliai gyventojų nuosavas butas – vis dar per brangus malonumas. Ketvirtadalis gyventojų, dalyvavusių „Ober-Haus” apklausoje, tvirtina, kad didžiausia suma, kurią šiuo metu galėtų skirti būstui pirkti, yra vos 200 tūkst. litų. Trečdalis respondentų pasirengę išleisti 200–300 tūkst. litų, 28 proc. – iki pusės milijono litų ir tik 13 proc. – daugiau nei 500 tūkst. litų.

Dabar nusipirkti trijų ar keturių kambarių butą miegamajame sostinės ar uostamiesčio rajone kainuoja apie 400 tūkst litų.

Stabdo ir statybininkai

Sumažėjus paklausai, statybų bendrovės paskelbė stabdančios NT projektus. Anot „Ober-Haus” Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio, iš visų statyti numatomų objektų šiemet, kaip ir pernai, apie

5–10 proc. liks tik popieriuje. Dėl to ekspertas patarė nesirinkti būsto pagal paveiksliuką. Tiesa, jis pabrėžė, kad Lietuvoje apie 60 proc. dar tik žadamų statyti būstų jau rezervuota.

„Bankai sugriežtino paskolų išdavimo sąlygas ne tik gyventojams, bet ir NT bendrovėms. Jeigu šios nesurenka atitinkamo pirkėjų skaičiaus, gali negauti paskolos, ir projektas lieka brėžiniuose”, – perspėjo S.Vagonis.

Panaši situacija susiklostė ir kitose šalyse. Butų kainų kilimas beveik sustojo, pasiūla ir paklausa krinta Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje. Antrą 2007 m. pusmetį Rygoje ir Taline butų kainos smuko atitinkamai 3 proc. ir 10 proc.

Šiemet Vilniuje planuojama pastatyti 200 butų, o Taline – 700 butų mažiau nei 2007 m. Pernai Vilniuje rinkai pasiūlyta 6200, o Taline – 3500 naujų butų.

Aukso amžius baigiasi

Nuo 2000-ųjų iki 2006 m. Baltijos šalyse NT kaina ūgtelėjo beveik 200 proc. Tačiau pernai ji ėmė mažėti, ypač Estijoje ir Latvijoje. Antrąjį 2007 m. pusmetį būsto kainos ėmė kristi visoje Europoje. Ekspertai pranašauja, kad ši tendencija išsilaikys ir šiemet.

Kainų smukimą ir paklausos mažėjimą NT rinkoje nulėmė sparčiai kylanti palūkanų norma. Pernai Europos centrinis bankas ją pakėlė iki 4 proc. Tačiau „Ober-Haus” atstovas S.Vagonis pabrėžė, kad pirkėjų elgseną lemia ne tik ekonominiai veiksniai, bet ir artimųjų, kaimynų, žiniasklaidos nuomonė. Pavyzdžiui, žinios apie blogėjančią NT situaciją Latvijoje ir Estijoje iš esmės keičia beveik pusės būsimų pirkėjų Lietuvoje sprendimus.

REKOMENDUOJAME