Nors krintant naftos kainoms šilumos gamybai naudojamos gamtinės dujos turėtų atpigti, tikėtis, kad dėl to pigs ir būstų šildymas, neverta.
Brangs, kol neliks nuostolių
Nuo rudens visoje šalyje šildymas gyventojams vidutiniškai brangs 40 proc., tačiau jau dabar prognozuojama, kad šis brangimas nebus galutinis.
Nors daugiau nei 50 proc. sąnaudų šilumos energijos gamyboje sudarančios gamtinės dujos, pingant naftai, taip pat turėtų pigti, žadėti vartotojams mažesnių šildymo įkainių šilumininkai negali.
„Daugelis šilumos energiją gaminančių įmonių daug metų dirba nuostolingai, tad norint sumažinti nuostolius, jos priverstos įkainius didinti kas pusmetį. Tikėtis, kad šilumos įkainiai ateityje sumažės, būtų galima tik tuo atveju, jei gamtinių dujų kaina gerokai nukristų. Tačiau labai abejoju, ar tai įvyks”, – tikino Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos viceprezidentas Romaldas Morkvėnas.
Anot jo, didžiausius nuostolius bendrovės patyrė per praėjusį pusmetį, kai gerokai pabrangus gamtinėms dujoms, gyventojai už šildymą mokėjo dar senomis kainomis.
R.Morkvėnas pridūrė, kad iš šio šilumos energijos brangimo gautų pajamų įmonėms padengti dabartinių nuostolių neužteks, todėl jau po pusmečio šildymo kainos greičiausiai vėl didės.
Kaltos miestų savivaldybės
Pašnekovas pabrėžė, kad nors Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija jau senokai patenkino daugelio miestų šilumą tiekiančių bendrovių prašymus leisti branginti energiją būstų šildymui, tam vis dar prieštarauja daugelis savivaldybių. Tokie biurokratiniai stabdžiai, pasak R.Morkvėno, itin nenaudingi gyventojams.
„Kuo ilgiau miestų savivaldybės dels, netvirtins naujų įkainių ir jie įsigalios vėliau nei planuota, tuo daugiau šilumą tiekiančių bendrovių patirs dar didesnius nuotolius nei jau patyrė iki šiol. Tai vėliau atsilieps patiems vartotojams, nes net ir atpigus gamtinėms dujoms, gyventojams už būstų šildymą pigiau mokėti neteks, priešingai – įkainiai vėl didės. O taip atsitiks dėl to, kad sudarinėjant naują kainą remiamasi praėjusių šešių mėnesių įmonių patirtomis išlaidomis, tad jei jos bus didesnės už pajamas, tai ir nuostoliai dar padidės”, – patikino R.Morkvėnas.
Dujų kaina – stabili
Specialistai tikina, kad pasaulinėje rinkoje mažėjančios naftos kainos didelės įtakos gamtinėms dujoms kol kas neturi.
„Dujų kaina susieta su biržos kotiruojamomis mazuto ir gazolio kainomis, kurios kinta taip, kaip kinta naftos – šiai brangstant – didėja, pingant – mažėja. Tačiau, nors rinkoje šių žaliavų kainos pamažu ėmė kristi, gamtinių dujų kol kas nekinta”, – tikino bendrovės „Lietuvos dujos” atstovė spaudai Sigita Petrikonytė-Jurkūnienė.
Kaip jų kaina keisis ateityje, pasak pašnekovės, prognozuoti neįmanoma. „Atspėti – didės ar kris dujų kaina – sunku. Patys kasdien stebime ir skaičiuojame, kaip kinta žaliavų kainos pasaulinėje rinkoje. Dabartinėje situacijoje kol kas pastebime tik tai, kad gamtinių dujų kainos auga, tad ar jos kris, kol kas neprognozuojame”, – pabrėžė S.Petrikonytė-Jurkūnienė.
Kainą lemia rusai
Pasak S.Petrikonytės-Jurkūnienės, gamtinių dujų kaina Lietuvoje priklauso ir nuo į šalį jas tiekiančios bendrovės „Gazprom”.
„Rusijos įmonė „Gazprom” nustato dujų įkainius, o kadangi iš rusų perkame 100 proc. jų, tai alternatyvų, iš ko rinktis, neturime. Tačiau šalyje sklandančios kalbos, kad rusai ruošiasi gerokai padidinti gamtinių dujų kainas, tėra gandas. Bent jau mes apie tai kol kas nieko negirdėjome”, – paaiškino atstovė.
Be to, pasak S.Petrikonytės-Jurkūnienės, nuo 2008 metų „Gazprom” Lietuvai taiko europines gamtinių dujų kainas, todėl jų kitimas priklauso tik nuo rinkos.
Nepaisant to, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Dujų skyriaus vedėjo Renato Pociaus tvirtinimu, bendrovė „Gazprom” gamtinėmis dujomis aprūpina beveik visas Europos valstybes, todėl būdama regiono lyderė ji kainas gali reguliuoti.
„Nors pagal dabartinę su „Gazprom” sutartį joje numatyta kainų sudarymo formulė neturėtų keistis dar apie dvejus su puse metų, rusai turi teisę keisti sąlygas. Tačiau labai abejoju, ar taip įvyktų. Vis dėlto pagal visus mano apskaičiavimus, gamtinių dujų kaina jau nuo kitų metų sausio turėtų didėti apie 19 proc. Žinoma, taip neatsitiktų, jei naftos kaina dar nukristų”, – aiškino R.Pocius.
Prognozė: gamtinių dujų kaina priklauso nuo beveik visą Europą jomis aprūpinančios rusų bendrovės „Gazprom”, kuri, pasak ekspertų, artimiausiu metu didinti įkainių neketina.