Anza

Pavojingų atliekų deginimas stringa

atliekų deginimas

Pavojingų atliekų deginimas prie Šiaulių įkurtoje įmonėje vėluoja daugiau nei metus. Dėl to gali tekti grąžinti Europos Sąjungos paramos milijonus.

Neseniai atlikti bandymai parodė, kad deginimo įrenginys negali būti naudojamas, nes teršia aplinką, praneša LTV naujienų tarnyba.

Pavojingų atliekų deginimo bandymai Aukštrakiuose netoli Šiaulių pradėti bemaž prieš metus. Kol kas įrenginys dirba bandomuoju režimu, jame sudeginta 5,5 tūkst. tonų pavojingų atliekų. Atlikta daugybė bandymų ir patikrų, tačiau dėl padidėjusios aplinkos taršos įrenginio eksploatacijos pradžia vis atidedama. Paskutiniai bandymai, atlikti kovo pabaigoje, taip pat nedžiuginantys.

„Paskutinių bandymų rezultatai, kuriuos atliko Slovakijos akredituota laboratorija, parodė, kad dioksinų ir furanų koncentracija 3,4 karto viršija ribinę vertę. Pateikta ataskaita, kad tyrimai atlikti pagal standartų reikalavimus“, – teigė Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento skyriaus vedėja Virginija Čičinskienė.

Pavojingų atliekų deginimo įrenginio statybos konkursą laimėjo Lietuvos ir Italijos bendrovės. Objekto vertė – per 86 mln. litų, iš jų 52 mln. – Europos Sąjungos fondų lėšos.

Nepavykus laiku pradėti naudoti įrenginio, dalį paramos gali tekti grąžinti .

„Mes galime rizikuoti pinigais,bet negaline rizikuoti aplinkosaugos reikalavimais. Kartu noriu pabrėžti, kad yra labai aiškiai sutarta su „Toksika“, kad visus nuostolius, kuriuos patirsime dėl gamyklos atidarymo atidėjimo, mes išieškosime iš rangovų“, – kalbėjo ūkio ministras Rimantas Žylius.

Vasarą kilus nesutarimų tarp „Toksikos“ ir rangovų bei nutraukus pavojingų atliekų deginimo įrenginio bandymus, buvo susikaupę medicininių atliekų. Šiuo metu jos vežamos deginti į užsienį.

„Kaina yra nuo nuo 70 centų iki 5 tūkst. litų už kilogramą. Tai yra labai diferencijuota, nes, kaip suprantate, kuo pavojingesnė atlieka, tuo didesnė kaina“, – aiškino įmonės „Toksika“ generalinis direktorius Žilvinas Čenkus.

Ūkio ministras neatmeta, kad „Toksika“ kreipsis į arbitražą, jei deginimo įrenginys neatitiks sutartyje numatytų reikalavimų.

Tuo metu pirmadienį, baigus bandomąjį deginimą, pavojingų atliekų deginimo įrenginys vėl bus sustabdytas.

Lidija Jankauskienė
LTV naujienų tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu