Anza

Patarimai, kaip sustiprinti namų interneto ryšį

Artur Stefanovič

90 proc. Lietuvos namų ūkių turi prieigą prie interneto, o tai yra net 30 proc. daugiau nei prieš gerą dešimtmetį, 2010-aisiais, rodo 2023 m. „Eurostat“ duomenys.  Lietuviai internetu naudotis mėgsta išties daug, o išvykę į kitas šalis dar ir pasigiria, kad pas mus internetas yra bene geriausias Europoje. Tą patvirtina ir bendrovės „BusinessComparison“ šių metų pradžioje atliktas tyrimas, kuriame Lietuva priskiriama prie penkių greičiausią internetą turinčių šalių. Tiesa, ne visada su trikdžiais veikiantį internetą nulemia interneto tiekėjai. Kartais ir patys vartotojai pamiršta elementariausius dalykus, kurie interneto ryšį namuose galėtų sustiprinti.

Naujausiais „Eurostat“ duomenimis, bendra, visų Europos šalių namų ūkių prieiga prie interneto 2023-aisiais siekė 91 proc. Tai reiškia, kad maždaug tiek procentų Europos gyventojų savo namuose kada nori gali pasinaudoti internetu.

Net 99 proc. „Eurostat“ vykdytos apklausos dalyvių iš tokių šalių kaip Liuksemburgas, Nyderlandai ir Danija tvirtino, kad namuose turi prieigą prie interneto. Tuo tarpu Bulgarijoje (80 proc.), Kroatijoje (83 proc.) ir Graikijoje (85 proc.) tokia dalis žmonių buvo mažiausia ES.

Lietuva – greičiausio interneto penketuke

„Remdamasi tuo, kaip greitai kiekvienoje šalyje įkeliamas „Google“ paieškos puslapis, bendrovė „BusinessComparison“ ištyrė kiekvienos Europos šalies vidutinį tinklalapių įkėlimo greitį kompiuteriuose ir mobiliuosiuose įrenginiuose. Paaiškėjo, kad tiek kompiuteriuose tiek mobiliuose įrenginiuose greičiausiai puslapį atidarydavo Švedijos internetas. Prie greičiausių buvo Suomija, taip pat Danija ir Latvija, tuomet – Lietuva, kuri šiek tiek lenkė Šveicariją. Prasčiausias greitis buvo Turkijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Kipre, Lenkijoje“, – teigia Artur Stefanovič, interneto ir TV paslaugų bendrovės „Etanetas“ vadovas.

Ekspertas priduria, tyrimų galima atlikti įvairių ir, galbūt, jie netgi kaskart būtų skirtingi. Tačiau šis – yra tik dar vienas įrodymas, kodėl taip dažnai pabrėžiama, kad Lietuvoje internetas veikia puikiai.

„Eurobarometer“ duomenimis, Lietuvoje 90 proc. miestų gyventojų yra patenkinti savo interneto ryšiu, o kaimo vietovėse šis rodiklis yra 70 proc.

Tyrimas „European Commission Digital Economy and Society Index“ parodė, kad 2023 m. 60 proc. Lietuvos namų ūkių turi šviesolaidinio interneto prieigą (ES vidurkis yra 40 proc.).

Kaip nenusivilti mūsų šalies interneto kokybe?

Pasak Artur Stefanovič, nors ir gyvename šalyje, kur interneto kokybė yra viena geriausių Europoje, vis tik gana dažnai tenka matyti interneto vartotojų klausimus – kodėl interneto ryšys veikia su trikdžiais ir nėra toks, kokį prižadėjo interneto tiekėjas?

Tačiau kai kurie nežino arba paprasčiausiai pamiršta, kad yra labai paprastų faktorių, kurie interneto ryšį namuose gali sustiprinti arba susilpninti.

Na, o tam, kad nenusivilti faktu, jog Lietuva yra viena iš geriausią internetą Europoje turinčių šalių, A. Stefanovičpateikia keletą iš tų interneto ryšio sklaidą lemiančių faktorių. Jie – susiję su „Wi-Fi“ ryšiu, kadangi praktiškai kiekvienas namų ūkis šiais laikais būtent jį naudoja.

– Pasirūpinkite kokybišku interneto kabeliu bei jo išvedžiojimu.

Interneto veikimui skirti kabeliai šiais laikais yra kiek primirštas ir dažnai ignoruojamas reikalas, tačiau veltui.

Pavyzdžiui, net ir naudojant namuose „Wi-Fi“, tam, kad veiktų greičiausias šviesolaidinis internetas, iki Jūsų namų vis tiek turi būti atvestas šviesolaidis. Tai iš itin skaidrios medžiagos pagamintas kabelis, kuriuo perduodami šviesos impulsai. Ir jeigu toks kabelis bus netvarkingas, lankstomas aštriais kampais ir pan., signalai iki reikiamos vietos gali neatkeliauti tinkamai ir internetas gali veikti nestabiliai arba neveikti visai.

Dažnai būste žmonės pamiršta apie kabelius arba sąmoningai jų nepravedžioja, klaidingai manydami apie kabelių nereikalingumą. Tačiau statant namą ar įsirengiant, remontuojant butą būtina pasirūpinti kabelio atvedimu bent iki tų vietų, kur bus pastovus interneto vartojimas. Pavyzdžiui, televizoriaus, katilo valdymo bei apsaugos sistemų, stacionaraus kompiuterio ir t.t. Tiesioginis interneto ryšys per kabelį užtikrins, kad visada turėsite stabilų, greičiausią ryšį ir galėsite dirbti, žaisti žaidimus, žiūrėti TV transliacijas ar užtikrinti nepertraukiamą šildymo sistemų veikimą.

Dažnai pamirštama, kad kabelis pravestas kaip paprastas elektrinis kabelis ne visada yra geras sprendimas. Todėl labai rekomenduoju kreiptis į specialistus. Jie padės ir pakonsultuos, kaip kloti kabelius taip, kad net ir po ilgesnio laiko jų nepritrūktų.

– Pasirūpinkite, kad Jūsų interneto maršrutizatorius būtų pastatytas gyvenamųjų patalpų centre ir kuo toliau nuo įvairių kliūčių (masyvių daiktų ir pan.).

Taip signalo sklidimo stiprumas bus neblokuojamas ir po visas patalpas galės pasiskirstyti optimaliai.

– Stebėkite savo interneto maršrutizatoriaus būklę.

Nevenkite jo pakeisti, jeigu naudojate daug metų. Į maršrutizatorius kaip ir visus kitus prietaisus yra įdiegiami programinės įrangos atnaujinimai su papildomomis kibernetinio saugumo funkcijomis ir t.t. Tad jei naudojamas įrenginys senas ar dažnai neperkraunamas, dėl to ir jo ryšys gali būti kur kas lėtesnis. Bet kuris ekspertas pasakytų, kad maršrutizatorių reikėtų keisti kas kelis metus. Būtent taip bus užtikrinamas pats geriausias interneto ryšys.

– Susikurkite savo namų internetui slaptažodį.

Kad ir kaip juokingai tai skambėtų, vis dar gana dažnai pasitaiko, kai daugiabučiuose galima rasti daug namų ūkių, kurie naudoja belaidį internetą, tačiau jam nėra užsidėję slaptažodžio. Ar patys kada nors esate tam tikrose vietose ieškoję nemokamo „Wi-Fi“? Tikriausiai taip. Tad jeigu neturite slaptažodžio, tą patį gali daryti ir Jūsų kaimynai. O kuo daugiau prietaisų jungsis prie vieno maršrutizatoriaus, tuo didesnė tikimybė, kad interneto ryšys namuose susilpnės.

– Naudokite bevielio ryšio stiprintuvą.

Bevielio interneto ryšio stiprintuvas šiuo metu yra viena populiariausių priemonių, kai belaidžio interneto signalas yra silpnas arba netenka stabilumo. Stiprintuvas užtikrina greitą interneto ryšį visose patalpose, net esančiose toliau nuo maršrutizatoriaus. Bevielio ryšio stiprintuvas gauna signalą iš pagrindinio maršrutizatoriaus, jį sustiprina ir perduoda toliau. Tokį įrenginį tereikia prijungti prie elektros lizdo ir beveik iš karto galite mėgautis didesniu ryšio veikimo diapazonu.

– Atjunkite nenaudojamus prietaisus.

Kaip žinia, interneto ryšys namuose gali susilpnėti, jei vienu metu prie jūsų tinklo jungiasi dešimtys skirtingų įrenginių. Taigi, be to, kad kartu su slaptažodžiu neleisti, jog prie jūsų interneto laisvai jungtųsi kiti namų ūkiai, įsitikinkite, kad patys nesate prie savo namų interneto prijungę daugybė skirtingų įrenginių, kurių šiuo metu net nenaudojate. Pasirūpinkite, kad internetą gautų tik tie daiktai, kuriems jo dabar reikia ir interneto ryšys taps kokybiškesnis.

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu