Artėjant Europos vyrų krepšinio čempionatui ir Hanzos dienoms Kaunas susirūpino: tūkstančiai turistų žvelgs į miesto centrą bjaurojančius pastatus vaiduoklius. Ką aiškinsime užsieniečiams?
Kaip du šašai
Pažadų, kaip ryt poryt arba po pusmečio atsigaus du monolitiniai monstrai, stūkstantys pačioje Kauno širdyje, buvo begalės.
Žvelgdami į bendrovei „Britanika” priklausantį pastatą Kęstučio gatvėje ir „Respublikos” viešbutį, stovintį tiesiai priešais Žalgirio areną, užaugo nauja kauniečių karta, o du tušti pastatai vaiduokliai tebešiurpina juodomis langų kiaurymėmis. Už jų – jokios gyvybės.
Kauniečiai jau priprato tų pastatų tarsi nepastebėti. Bet svečias, užsukęs į miestą, juos, be jokios abejo, matys. Ir, švelniai tariant, nesigrožės.
Artėjant dviem dideliems įvykiams: pavasarį – Tarptautinei Hanzos šventei, rudenį – Europos vyrų krepšinio čempionatui, Kaunas sulauks tiek svečių, kiek kažin ar matė per visą savo istoriją. Tai – šansas miesto reprezentacijai.
Monolitinis vaiduoklis tiesiai prieš naująją areną ir kitas vaiduoklis greta Laisvės alėjos balų miestui nepridės. Gal dar galima kažką pakeisti? Miesto architektai turi idėjų.
Reikia šmaikštaus žvilgsnio
Architektas Audrys Karalius įsitikinęs, kad svečių, atvyksiančių į tarptautinius renginius, atmintyje Kaunas liks kaip nevalyvas miestas su pradėtais ir nebaigtais statiniais.
„Reikėtų skubiai imtis priemonių ir kažką daryti,” – ragino A.Karalius. Jis siūlo skelbti koncepcijų konkursą, kuriame įvairūs visuomenininkai ir architektai pateiktų savo sprendimus, kaip vizualiai apžaisti, pagyvinti miesto centre stūksančius pastatus vaiduoklius.
Esą būtų galima padaryti tam tikras „urbanistines puokštes”. Tuomet tie pastatai negąsdintų svečių, o būtų suvokiami kaip humoras, šmaikštus menininkų pareiškimas. Anot A.Karaliaus, būtų parodyta, kad miestas iš savo trūkumų sugeba pasijuokti.
„Esame kaip buto šeimininkas, kuris, nebaigęs remonto, turi apsispręsti, ką daryti: įsileisti svečius į prišnerkštą butą, nepriimti jų arba rasti menišką sprendimą”, – kalbėjo A.Karalius.
Siūlo netradicinius sprendimus
„Ant miesto piktžaizdžių galėtume užmesti šiek tiek šmaikščios kosmetikos”, – mato išeitį jis.
Architektas Šarūnas Kiaunė siūlo visus pastatus vaiduoklius apkarstyti didelėmis reklamomis arba miesto sveikinimais ir apšviesti juos įvairiaspalviais lazeriais.
„Galima naudoti audinį, įvairias kitas medžiagas, šviesas. Sprendimų tikrai yra, tik reikia užsiimti”, – pabrėžė Š.Kiaunė.
Skaudulys priešais areną
Vienas didžiausių miesto siaubūnų, stūksančių prie Nemuno salos daugiau kaip dvidešimt metų, – vadinamasis „Respublikos” viešbutis. Jį valdanti bendrovė „Kauno verslo rūmai” dalijosi įvairiais planais ir pažadais, tačiau iki šiol nė vieno neįgyvendino.
Dabar iš naujosios Žalgirio arenos atsiveria vaizdas į 15 tūkst. kv. m ploto gelžbetoninę belangę konstrukciją. Tokį vaizdą pamatys ir į čempionatą atvyksiantys sirgaliai bei žaidėjai.
„Suprantu, kad šis pastatas miesto nepuošia, o dar stūkso prie pat arenos… Galiu tik pažadėti, kad svarstysime, ką daryti. Stengsimės padaryti viską, kad per čempionatą tas pastatas atrodytų gražiai”, – dar vieną pažadą pateikė „Kauno verslo rūmų” valdybos narys Gintaras Kviliūnas.
Jis kol kas negali pasakyti, kaip atrodys pastatas per svarbiausius miesto renginius, tačiau esą svarstoma galimybė tuo metu teritorijoje pradėti statybas. „Per čempionatą ten gali stovėti kranai, tačiau negaliu garantuoti, kad tikrai taip bus”, – kalbėjo ir čia pat dvejojo G.Kviliūnas.
Tapti reprezentatyvus nespės
„Kauno verslo rūmų” valdybos nario kolegė teisininkė Jurgita Gelažienė tikino, kad akcininkai nagrinėja įvairias galimybes, tarp jų – ir parduoti pastatą. Be to, anot jos, deramasi su keliais potencialiais investuotojais, kurie pastatą galėtų paversti studentų bendrabučiu arba viešbučiu.
„Iki renginių šioje vietoje tikrai neatsiras reprezentatyvus, gražus pastatas. Geriausia būtų, jeigu turėtume pakankamai norinčiųjų reklamuotis ir visą pastatą nusagstytume reklamomis”, – vieną galimybių nurodė J.Gelažienė.
Ji abejoja, ar akcininkai skirs lėšų pastato fasadui sutvarkyti, nes tai, jos žodžiais tariant, būtų pernelyg brangu.
Nebeturi ką pažadėti
„Kauno dienos” žurnalistams telefonu susisiekus su „Britanikos” direktoriumi Vyteniu Junevičiumi nepavyko sužinoti, ar bendrovė rengiasi artėjantiems miesto renginiams.
„Esu užsienyje, brangu kalbėti”, – nukirto V.Junevičius. Paklausus jo apie planus sutvarkyti pastatą prieš Europos vyrų krepšinio čempionatą ir Tarptautines Hanzos dienas, verslininkas atkirto, kad jokių planų nėra.
Paskambinus bendruoju įmonės telefono numeriu atsiliepusi administratorė tikino, kad, be direktoriaus, apie pastatą vaiduoklį niekas negali kalbėti.
Architektas A.Karalius įsitikinęs, kad nebaigtos statybos yra silpnos ekonomikos ženklas, nebūtinai susijęs su konkrečių vadovų kompetencija ar įmonių neveiklumu.
„Nepamirškime, kad pergyvenome gilią krizę, daug darbų buvo sustabdyta. Neabejoju, kad, pagerėjus ekonominei situacijai, atsigaus ir statybos. Ateis ir įšaldytų objektų eilė”, – vilties neprarado A.Karalius.