Į valdančiąją koaliciją susibūrusioms partijoms planuojant nupjauti įvairias lengvatas sunerimo ir turintieji būsto paskolas bei kasmet deklaravus pajamas susigrąžinantieji dalį sumokėtų palūkanų.
Neseniai alyvos į ugnį įpylė Lietuvos laisvosios rinkos institutas, kurio vadovas Remigijus Šimašius ketina vadovauti Teisingumo ministerijai. Institutas naujajai valdžiai pasiūlė jau nuo sausio naikinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatas palūkanoms už naujai paimtą kreditą gyvenamajam būstui statyti, o nuo 2010 m. sausio 1 d. naikinti šias lengvatas ir anksčiau paimtiems kreditams.
Pirmadienį valdžią formuosiančių partijų pasirašytame Krizės įveikimo plane rašoma tik tai, kad valdantieji ketina „peržiūrėti kitas gyventojų pajamų mokesčio lengvatas (įskaitant leidžiamas atimti iš pajamų išlaidas), paliekant tik socialiniu požiūriu pagrįstas išlygas, o taip pat į taupymą orientuotas lengvatas”.
Vienos iš valdančiąją koaliciją sudarančių partijų – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio – vadovas Eligijus Masiulis „Vakarų ekspresui” vakar tvirtino, jog gyventojų pajamų mokesčio lengvatų anksčiau paimtoms paskoloms naikinti neketinama.
„Numatome atsisakyti tik lengvatos taikymo naujoms paskoloms”, – sakė E. Masiulis.
Tokį siūlymą kartu su 2009 metų biudžeto projektu buvo pateikusi dar socialdemokratų valdoma Finansų ministerija. Jos specialistų nuomone, reikėtų atsisakyti ne tik šios mokesčio lengvatos, bet ir nuo 3 iki 5 metų pailginti laiką, kai parduodant nekilnojamąjį turtą mokamas 15 proc. turto vertės padidėjimo mokestis.
Kaip motyvas naikinti lengvatą buvo minima tai, jog ji prisidėjo prie spartesnio nekilnojamojo turto kainų augimo. „Todėl, nepaisant pasikeitusios padėties nekilnojamojo turto rinkoje, lengvatos panaikinimas išlieka aktualus, kad užkirstų kelią nepageidautinoms pasekmėms ateityje”, – tada aiškino Finansų ministerija.
Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, šių metų sausio-spalio mėnesiais pagal pateiktas metines gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas iš viso grąžinta 433,2 mln. litų. Lyginant su 2007 m. tuo pačiu laikotarpiu, grąžinta suma padidėjo 23,8 proc., arba 83,2 mln. litų.