Ekoklima

Pasisemti kūrybinės išmonės – į Olandiją

Pasisemti kūrybinės išmonės – į Olandiją

Lietuvių architektai užsakovų skonį lavina rengdami ekskursijas po novatoriškus miestus

Olandams įprasta, kad bet kuris naujas pastatas turi būti architektūros įvykis. Šioje šalyje toleruojama nuomonių įvairovė, nediskutuojama, kuris pastatas geras, kuris blogas. Vienam jis gali patikti, kitam – ne. Nyderlanduose architektūra vertinama kaip menas. Tokiais įspūdžiais dalijosi žymus šalies architektas Algimantas Kančas, kone kas vasarą besidairantis po žemumų kraštą, įsikūrusį prie Šiaurės jūros.

Projektai nestringa

Architektas tvirtino, kad tokio aukšto lygio architektūros, kaip Nyderlanduose, nėra visame pasaulyje. Tiesa, jis vertina ne kokius nors kelis ypatingus statinius, o jų visumą.

Nyderlandai nėra pati turtingiausia šalis, tačiau statyti originalius, meniškus statinius reikalauja išlavintas visuomenės skonis. Būtent todėl A.Kančas ne vienam savo užsakovui pasiūlė aplankyti didžiuosius Nyderlandų miestus.

Architektas pastebėjo, kad ekskursijos po Nyderlandus pakeitė lietuvių investuotojų požiūrį į tai, kas yra šiuolaikinė architektūra. Nereikėjo daug pastangų įrodyti, kad ir eiliniai daugiabučiai namai gali vadintis meno kūriniais.

Kaunietis architektas mano, kad lietuviai iš olandų pirmiausia galėtų pasimokyti drąsos ir novatoriškumo.

„Sprendimai, kur ir ką statyti, Olandijoje priimami greitai, ginčai netrunka metų metus. Kitaip svarstymai nesibaigtų dieną naktį. Architektu pasitikima kaip menininku”, – tikino A.Kančas. Jo teigimu, Nyderlanduose bet kokios paskirties pastatus – ar tai būtų namas, gamykla ar bendrabutis – sieja aukščiausio lygio architektūra.

Tvarkinga įvairovė

A.Kančui Nyderlanduose neteko matyti, kad nedidelių sklypų savininkai greta vienas kito statytų visiškai skirtingo stiliaus namus. O štai Lietuvoje chaotiškai besiplečiančių namų kvartalų nereikia ilgai ieškoti.

Olandai miestus plečia nedideliais, originaliais kvartalais. Pirkėjai turi iš ko rinktis, todėl individualia statyba nesistengia pranokti kaimynų.

Beje, statant gyvenamuosius kompleksus Nyderlanduose infrastruktūra kuriama ne investuotojų ar būsimųjų gyventojų sąskaita, bet valstybės lėšomis. Yra nustatoma kvartalo plėtros koncepcija ir jai paklūstama.

Investuotojai pasirūpina kvartalo vientisumu, sutvarko aplinką. Kvartaluose dažniausiai statomi įvairaus dydžio, spalvų, formų namai. Tokia pastatų įvairovė būna sugalvota iš anksto, o ne stichiškai susiklosto.

Olandams savaime suprantama, kad visi architektūriniai sprendimai turi būti išskirtiniai, niekas nepirktų būstų nuobodžiose dėžėse. A.Kančo tikinimu, originaliuose namuose gyvena ne tik pasiturintys, bet ir vidutines pajamas gaunantys žmonės.

Drąsiai brenda į vandenį

„Mes tik dabar pradėjome kalbėti apie miestų grąžinimą prie vandens. Olandai nuo seno kūrėsi ir vis dar kuriasi pakrantėse arba dirbtinai supiltose salose”, – pasakojo pašnekovas.

Jei kas nors panašaus būtų sumanyta daryti Lietuvoje, A.Kančas neabejoja, kad būtų šimtai svarstymų ir biurokratinių kliūčių. „Pas mus projektavimas – amžina kova. Jei kas nors pasistatė tvartą ant ežero kranto, uždraudžiama prie vandens statyti net ir miestuose”, – stebisi architektas.

Susisiekimas kanalais įaugęs į olandų kraują. Tačiau vanduo su asfaltu varžosi ne tik senosiose miestų dalyse, bet ir naujai statomuose kvartaluose. Namai statomi prie ar virš vandens. Valtelės yra tokia pat įprasta susisiekimo priemonė kaip ir automobiliai.

Ne tik tradicija, bet ir žemės stygius skatina olandus susigyventi su vandeniu. Nyderlandų plotas trečdaliu mažesnis už Lietuvos, tačiau gyventojų čia beveik penkiskart daugiau.

Į vandens platybes žengia ne tik kuklūs gyvenamieji namai. Antai Amsterdame greta šimtamečių namų ant polių suręstas 10 aukštų studentų bendrabutis primena spalvingą kruizinį laivą. Jis ir nesistengė derintis prie kitų namų. Olandų įsitikinimu, kiekvienas statinys turi atspindėti savo epochą, nesvarbu, kurioje miesto dalyje jis stovi.

Beje, kanaluose vanduo toks švarus, kad gyventojai drąsiai gali maudytis po savo langais. Olandai išreiškia pavyzdinę ne tik architektūros, bet ir gyvenimo kultūrą.

Naujoves ryte ryja

Šiuolaikinėje Nyderlandų architektūroje stengiamasi maksimaliai panaudoti naujausias technologijas, išradimus. Naujų pastatų formos ir konstrukcijos būna itin netikėtos. Kartais įgyvendinami, atrodytų, neįmanomi projektai.

Viena žymiausių Roterdamo transporto įmonių įsikūrusi laivybos konteinerio formos pastate. Jis stovi ant vienos kojos ir atrodo tarsi raidė T. Viršutinę dalį taip pat prilaiko kelios vos matomos kolonos.

Įdomiausia, kad šis pastatas buvo statomas už 100 metrų įrengtoje aikštelėje, po to specialiais bėgiais vežamas į dabartinę vietą. Mat dalis naujojo pastato tapo stogu senam namui, kuris būtų trukdęs statyti. Tačiau sumanūs projektuotojai rado būdą, kaip išsaugoti „senuką” ir kartu sutaupyti žemės sklypą.

„Jei ko nors labai norima ir yra įdomu, imama ir padaroma”, – komentavo A.Kančas. Nemažai olandų architektų sprendimų, jo įsitikinimu, būtų nepriimtini lietuvių sąmonei.

Viešėdami Lietuvoje olandų architektai Kaune labiausiai gyrė tarpukariu statytus namus, o Vilniuje – baroko stiliaus pastatus, nes jie labiausiai reprezentuoja visos Europos architektūros raidą.

„Paradoksalu, bet kuo labiau atitinki pasaulinį lygį, tuo esi įdomesnis”, – samprotavo architektas.

A.Kančas prisimena, kad viešėdami Lietuvoje olandai nenutylėjo matydami kai kuriuos sovietmečio pastatus. Bene didžiausią nuostabą jiems kėlė masyvūs daugiabučiai namai. Jie olandams pasirodė labai egzotiški, nes tokių sunkių, masyvių namų jų šalyje nėra.

REKOMENDUOJAME