Vyriausybei patvirtinus Asbesto šalinimo programą, parama šios kenksmingos medžiagos turinčių šiferinių stogų keitimui bus pradėta teikti nuo 2011-ųjų. Tam iki 2013 metų numatyta 14 mln. litų. Pirmiausia bus parengti teisės aktai, reglamentuojantys inventorizacijos tvarką, paramos teikimo taisyklės.
Pasak Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės departamento vyriausiojo specialisto Mindaugo Bilkio, vėliau savivaldybės inventorizuos savo teritorijoje esančius pastatus, turinčius asbesto gaminių, ir įvertins jų būklę bei parengs paramos programas.
Pasak M. Bilkio, parama bus skiriama apgailėtinos būklės stogams, kurie kelia pavojų žmonių sveikatai ir atitiks numatytus būklės įvertinimo kriterijus.
„Individualių namų savininkai galės pasinaudoti teikiama parama, tačiau tik tie, kurių stogai yra nepatenkinamos būklės. Dėl paramos reikės kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybes. Tai galima bus padaryti ne anksčiau nei bus įvykdyta asbesto turinčių pastatų ir gaminių inventorizacija. Koks bus paramos dydis, šiandien dar negalima pasakyti. Tai priklausys nuo inventorizacijos rezultatų ir biudžeto galimybių. Bus kompensuojamas asbesto turinčių gaminių atliekų saugus sutvarkymas arba naujos dangos kainos dalis”, – aiškino Aplinkos ministerijos atstovas.
Anot jo, 2012 metais numatoma parengti naują testinę Asbesto šalinimo programą, kura remintis toliau bus teikiama valstybės parama.
„Asbestas skaidosi į lengvus ir mažus plaušelius. Per kvėpavimo takus patekę į organizmą, jie sukelia sunkias ligas. Todėl asbestines dangas reikia naudoti, taisyti, konservuoti ar šalinti taip, kad aplinkos neterštų nuo jų kylančios dulkės su asbesto plaušeliais. Pavojus kyla laužant, pjaunant, ardant ar kitaip apdorojant asbestcemenčio lakštų stogų dangą. Tuomet į orą pakyla atsiskyrę asbesto plaušeliai. Dėl atmosferos poveikio senų asbestcemenčio stogų dangų cementas išplaunamas, ir paviršiuje atsidūrę asbesto plaušeliai gali pakilti į orą”, – aiškino M. Bilkis.
Pasak jo, seną stogo dangą galima nudažyti specialiais dažais. Prieš tai stogą reikia nuvalyti drėgnais šepečiais ir nuplauti vandeniu. Draudžiama valyti sausai ar šveisti švitriniu popieriumi. Sudužusius, įskilusius ar kitaip sugadintus šiferio lakštus reikia keisti naujais, neasbestiniais lakštais.
Asbetinės atliekos, anot ministerijos atstovo, turi būti kuo greičiau surenkamos ir išvežamos iš darbo vietos sandarioje pakuotėje su etikete, kad pakuotėje yra asbestas. Sudužusios perdangos, lubų, šiferio plokštės turi būti sudrėkinamos, smulkinamos ir kraunamos į uždarus konteinerius ar kitas panašias talpas. Asbesto gaminių atliekos turi būti vežamos tik į tuos sąvartynus, kuriuose yra atskiros asbesto atliekoms šalinti skirtos aikštelės. Kuriuose sąvartynuose yra tokios aikštelės, turi nurodyti savivaldybės, atsakingos už atliekų tvarkymą. Asbesto atliekas draudžiama naudoti kelių tiesimui.