Vilniaus tarybos opozicija įtaria, kad nuo 2002 m. iki dabar miestui galėjo būti padaryta apie 100 mln. litų žala.
Sostinės tarybos opozicija kreipiasi į Generalinę prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) dėl Vilniaus savivaldybės ir koncerno „Icor” (buv. „Rubicon Group”) kompanijos „City Service” sandorių.
Įtariama, kad nuo 2002 m. iki dabar miestui galėjo būti padaryta apie 100 mln. litų žala.
Tai portalui DELFI patvirtino konservatorių frakcijos sostinės taryboje seniūnas Vidas Urbonavičius. Pasak jo, žala miestui gali ir viršyti 100 mln. Lt.
„Neoficialiais ekspertų vertinimais, nuo trečdalio iki pusės sumos, kurią savivaldybė sumoka už darželiams ir mokykloms tiekiamą šilumą, galėjo būti kiekvienais metais tiesiog „nusodinama” arba išplaunama. Per visus šiuos devynerius metus, gali būti išplauta nuo 70 mln. iki 120 mln. litų”, – skaičiavo V. Urbonavičius.
Prašo purtyti savivaldybės ir „City Service” buhalterijas
Kreipimesi į teisėsaugą konservatoriai ir „Tvarkos ir teisingumo” partijos frakcija prašo prokurorų, STT ir FNTT pavesti atlikti Vilniaus savivaldybės administracijos ir pačios „City Service” finansinį auditą „siekiant išsiaiškinti galimai korupcinį pinigų plovimo iš savivaldybės biudžeto sandėrį”. Prašoma ištirti savivaldybės ir „City Service” finansines operacijas nuo 2002 metų iki dabar.
Opozicijai ypač kliūva savivaldybės ir „City Service” sutartis, pagal kurią „Icor” kompanijai pavesta prižiūrėti miesto švietimo įstaigų šilumos ūkį. Mat sutartyje numatyta, kad savivaldybė už mokyklų ir vaikų darželių suvartotą šilumą atsiskaito ne pagal faktinius šilumos skaitiklių rodmenis, o pagal maksimalias normas, nustatytas daugiabučiams. Tuo tarpu „City Service” su šilumos tiekėja „Vilniaus energija” atsiskaito pagal skaitiklių parodymus.
„Normos yra patvirtintos 2003 m., kuomet nebuvo šiltinami pastatai, renovuojami šilumos mazgai. Jos buvo patvirtintos gyvenamiesiems namams, taikyti jas darželiams, mokykloms – apskritai nekorektiškai. Išeina taip, kad visą šildymo sezoną mokyklos ir darželiai moka taip, lyg lauke būtų 25 laipsniai šalčio, lyg darželiai ir mokyklos būtų neapšiltintos, lyg šilumos mazgai būtų nerenovuoti. Nes tokios tos normos”, – aiškino V. Urbonavičius.
„Pagal tokį skaičiavimo būdą priskaičiuojami nepagrįstai dideli šilumos kiekiai, nes mokyklų ir darželių plotai yra dideli, o tuose plotuose karšto vandens cirkuliacija nevyksta, tuo pačiu savivaldybei pateikiamos gerokai padidintos sąskaitos už suvartotą šilumą”, – teigia DELFI turimame opozicijos kreipimesi, adresuotame Generalinei prokuratūrai, STT, FNTT bei prezidentei Daliai Grybauskaitei.
Tarp kaltininkų regi ir buvusį konservatorių V. Navicką
Anot V. Urbonavičiaus, pirmoji sutartis, nustatanti skirtingus atsiskaitymo už šilumą ir karštą vandenį normatyvus savivaldybei ir „City Service”, sudaryta dar 2002 m., 2009 m. ji buvo pratęsta iki 2010 m. lapkričio 26 d., o vėliau sudaryta antroji, galiojanti ir dabar. Konservatorius nurodė tris įtariamų machinacijų iniciatorius: dabartinį sostinės merą Artūrą Zuoką, vicemerą Romą Adomavičių ir buvusį merą, iš konservatorių partijos pernai išmestą Vilių Navicką.
„Pirma sutartis sudaryta 2002 m., meru tapus A. Zuokui. To protegavimo ir to galimo pinigų plovimo šaknys slypi tenai. Ji buvo pratęsta 2009 m., R. Adomavičiaus iniciatyva. Paskui, 2010 m., atseit įvyko naujas, V. Navicko organizuotas konkursas ir pasirašyta nauja trejų metų sutartis”, – įvykių chronologiją vardijo konservatorių frakcijos vadovas.
Paklaustas, ar tai reiškia, kad nešvariais darbeliais įtaria buvusį partijos kolegą V. Navicką, pašnekovas teigė negalįs atmesti tokios galimybės: „Kas galėtų paneigti?”
Šiuo metu galiojančią savivaldybės ir „City Service” sutartį nutraukti reikalavo Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), nustačiusi šiurkščių pažeidimų viešųjų pirkimų procedūrose. Tačiau miesto taryba prieš porą savaičių atmetė VPT reikalavimą nutraukti 121,73 mln. Lt vertą sutartį su „City Service” ir pasiūlė pirkimų prievaizdams patiems per teismą siekti jos nutraukimo.