Ministerijos Statybos ir būsto departamento specialistai sulaukia nemažai paklausimų, ką daryti, jeigu statybos metu nukrypta nuo statinio projekto. Taip atsitinka, kai statytojas susiduria su projektuotojų nenumatytomis aplinkybėmis arba kai statybininkai naudoja netikslius matavimo prietaisus ar nesureikšmina faktinių neatitikčių brėžiniams.
Pasitaiko atvejų, kai tik statybos metu paaiškėja, kad šiek tiek pakeitus projektą statinys labiau atitiktų statytojo poreikius ar gražiau atrodytų. Pasak departamento specialistų, jeigu nuo projekto nukrypta nedaug, pakanka jį pataisyti, bet kai kurie nukrypimai gali sukelti rimtų rūpesčių.
„Labai kviečiame žmones, susidūrusius su bet kokiomis abejonėmis ir klausimais dėl statybų, pasinaudoti proga gauti specialisto konsultaciją. Tai padės išvengti klaidų ir laiku ištaisyti neatitikimus“, – sakė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.
Didžiausi nemalonumai statytojui gresia, jeigu statybos metu esminiai projekto sprendiniai buvo pažeisti jau išdavus statybą leidžiantį dokumentą (SLD). Pavyzdžiui, pakeista statinio vieta žemės sklype, statinio ar jo dalių paskirtis, laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas, išorės matmenys. Tokiu atveju statyba laikoma savavališka. Ji pripažįstama savavališka ir tada, kai nesilaikoma projektui rengti išduotų specialiųjų reikalavimų – architektūros, saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos ar paveldosaugos, taip pat esminių statinių reikalavimų, teritorijų planavimo dokumentų, SLD ir kt.
Pakeitus esminius projekto sprendinius ir norint tęsti statybą, reikia pakeisti šį projektą ir pakeistajam gauti naują SLD. Naujas SLD nėra privalomas, jeigu faktinė statinio vieta žemės sklype ar jo išorės matmenys neatitinka projekto ne daugiau kaip vienu metru. Jis taip pat nėra privalomas tais atvejais, kai laikančiosios konstrukcijos keičiamos ne prastesnėmis konstrukcijomis, kai dėl nenumatytų aplinkybių keičiant inžinerinio tinklo ar susisiekimo komunikacijos trasą keičiasi inžinerinio statinio ilgis. Išimtis, kai nereikia naujo SLD, galioja ir tuo atveju, kai mažinami statinio išorės matmenys.
Kai keičiami neesminiai statinio projekto sprendiniai, techninis projektas turi būti pakeistas iki statybos užbaigimo procedūrų. Šiuo atveju statytojo dalią palengvina visai neseniai aplinkos ministro patikslintas statybos techninis reglamentas „Statinio projektavimas“. Jis nustato išimtį, kad neesminių pakeitimų atveju techninio projekto keisti nebereikia, jeigu ir jį, ir darbo projektą rengė tas pats projektuotojas ir jeigu to nereikalauja statytojas.