EK dėl galimo piktnaudžiavimo dominuojama padėtimi „Gazprom” apskundusi Lietuva nesiekia nubausti šios bendrovės.
Ji nori skatinti konkurenciją dujų sektoriuje ir sumažinti priklausomybę nuo vienintelio dujų tiekėjo. Taip pat siekiama atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis Lietuva susiduria norėdama įgyvendinti europinės direktyvos, vadinamojo trečiojo energetikos paketo, nuostatas, teigė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
„Pirmiausia tikimės, kad bus pradėtas esamos situacijos tyrimas, o tyrimo rezultate galbūt Europos Komisija (EK) įpareigos ar susitars su „Gazprom”, kad jis pakeistų savo politiką Lietuvos atžvilgiu.
EK tam turi pakankamas galias. Tokioms kompanijoms kaip „Intel” ar „Microsoft” buvo skirtos daugiamilijoninės baudos už monopolinės situacijos panaudojimą savo labui, vartotojų interesų pažeidimą, tačiau čia jau Komisijos prerogatyva imtis priemonių. Mes neturime tikslo vienaip ar kitaip bausti „Gazprom”, mes turime tikslą užsitikrinti tiekimo saugumą, energetinę nepriklausomybę”, – antradienį žurnalistams sakė A. Sekmokas.
Pasak ministro, sprendimą dėl tyrimo pradėjimo EK paprastai priima per keturis mėnesius, pats tyrimas trunka dar ilgiau.
Energetikos ministras teigia, kad Lietuva baudžiama už siekį skatinti konkurenciją dujų sektoriuje, sumažinti priklausomybę nuo vienintelio dujų tiekėjo.
„Vyriausybei paskelbus apie ketinimus įgyvendinti dujų sektoriaus liberalizuojančios ES direktyvos reikalavimus Lietuva susidūrė su beprecedentiniu spaudimu dėl jos įgyvendinimo. Iš Lietuvos buvo reikalaujama išlaikyti vertikaliai integruotą dujų monopolį. Tai buvo daroma įvairiais būdais – tiek teisiniais, tiek kitais.
Praeitų metų gruodį buvo paskelbta, kad „Gazprom” Latvijai ir Estijai nustatė palankesnes dujų kainas nei Lietuvai. Dujų kainų tariamos ar tikros lengvatos Estijai ar Latvijai buvo traktuojamos kaip bausmė Lietuvai už tai, kad Lietuva ėmėsi iniciatyvos liberalizuoti dujų rinką”, – kalbėjo A. Sekmokas.
Energetikos ministro įsitikinimu, dujų kainodara nėra skaidri – tiekimo kainos nežinomos, Energetikos ministerija net nežino, ar mūsų šalies vartotojams netenka sumokėti už dujų tranzitą į Kaliningradą per Lietuvos teritoriją.
„Turime informaciją tik apie dujų kainą galutiniams vartotojams, bet ne apie tai, kokiomis kainomis jos tiekiamos šioms šalims. Mes manome, kad kainos turėtų būti nustatomos vienodai, ekonominiu pagrindu, tačiau ką mes galime pasakyti, kai kainos Estijai, Latvijai yra konfidencialios ir informacijos apie tai neturime. Mes neturime informacijos kokia kaina dujos yra tiekiamos Kaliningrado sričiai per Lietuvos teritoriją, ar už tą tranzitą moka Karaliaučiaus sritis, ar Lietuvos vartotojai, mes to atsakymo neturime”, – sakė A. Sekmokas.
Laikomasi nuomonės, kad dėl kainų turi derėtis ūkio subjektai, bet Lietuvoje yra susidariusi tokia situacija, kad „Lietuvos dujų” valdybos pirmininkas Valerijus Golubevas kartu yra „Gazprom” valdybos pirmininko pavaduotojas.
Su dujų ūkio pertvarka susijusius įstatymus Seimui ketinama pateikti pavasario sesijoje.