Franke

Nesutaria dėl sąskaitų už šilumą Vilniuje

Nesutaria dėl sąskaitų už šilumą Vilniuje

Socialdemokratų lyderiai – partijos pirmininkas A. Butkevičius ir Vilniaus skyriaus vadovas R. Adomavičius – skirtingai vertina vilniečių sąskaitas už šildymą.

Algirdas Butkevičius reikalauja Vilniaus valdžios pasiaiškinimo, o Romas Adomavičius tikina, jog savivaldybė savo darbą atlieka be priekaištų.

Partijos lyderis akcentuoja, esą Vilniaus savivaldybė padarė toli gražu ne viską, ką galėjo, kad miestiečiams sąskaitos už šilumą per kišenes smogtų kiek įmanoma švelniau. Tuo metu R. Adomavičius aiškina, esą savivaldybė darė viską, kas jos galioje, tačiau koją pakišo valstybinės institucijos.

A. Butkevičius pasigenda Vilniaus valdžios „atsakingo požiūrio“

Šiuo metu populiariausios politinės partijos pirmininkas A. Butkevičius teigia pasigedęs Vilniaus valdžios „atsakingo požiūrio“ ruošiantis šildymo sezonui.

„Aš manau, kad vis dėlto per dideles sąskaitas gavo gyventojai, mokant už šilumos energiją. Ir, manau, nebuvo atsakingo požiūrio tiek Vilniaus savivaldybės, sudarant darbo grupę ir kalbantis su „Vilniaus energija“, kaip sumažinti šilumos kaštus“, – DELFI sakė socdemų lyderis.

Be to, jis pabrėžė, esą gyvenamųjų namų bendrijos nepakankamai informuotos apie Seimo patvirtintą Šilumos ūkio įstatymą ir jo atneštas permainas.

„Ir, manau, trečias klausimas yra, kuris man yra pilnai neaiškus. Ar iš tikrųjų nuotoliniu būdu buvo valdomi šilumos energijos davikliai“, – pridūrė A. Butkevičius, primindamas Energetikos inspekcijos pareiškimą, esą „Vilniaus energija“ nepateikė įrodymų, jog nenaudoja uždraustų nuotolinio šilumos punktų valdymo sistemų.

Socdemų lyderis teigė iš dalies palaikantis sostinės valdžios argumentus, esą sąskaitos už šilumą pirmiausiai pučiasi dėl padidėjusių dujų kainų, tačiau Vilniaus savivaldybė, jo nuomone, padarė per mažai, kad miesto gyventojų piniginės šildymo sezono metu plonėtų ne taip sparčiai.

„Aišku, negalima sakyti, kad nuo savivaldybės kompetencijos priklauso šilumos galutinė kaina. Nes gamtinių dujų kaina pirmiausiai priklauso nuo valstybės vykdomos politikos. Bet, aišku, savivaldybės funkcija, mano manymu, turėtų būti daug geresnis darbas su gyvenamųjų namų bendrijomis, ieškant variantų, kaip būtų galima pertvarkyti šilumos punktų sistemą, prižiūrint geriau tuos punktus ir sunaudojant mažiau šilumos energijos. Čia vienareikšmiškai stipriai nuo savivaldybės darbo priklauso gyventojų išlaidos šilumos energijai“, – teigė A. Butkevičius.

Laukia atsakymų iš A. Zuoko

Socialdemokratų partijos pirmininkas taip pat teigė raštu paprašęs Vilniaus mero Artūro Zuoko paaiškinimų.

„Kaip partijos vadovas, parašiau paklausimą Vilniaus miesto merui, kad būtų paaiškinta, dėl kokių priežasčių šilumos suvartojimas yra išaugęs, bendros sąskaitos yra išaugusios“, – sakė A. Butkevičius.

Paklaustas, ar socdemų vadovybė nesvarsto galimybės siūlyti partijos Vilniaus skyriui apgalvoti tolesnį dalyvavimą sostinės valdančiojoje koalicijoje, politikas teigė, esą pirma reikia sulaukti A. Zuoko paaiškinimų.

„Kai gausime atsakymą į mūsų paklausimą, toliau galvosime, ką mes turime daryti. Žinote, mes dar kol kas šito klausimo (dėl dalyvavimo koalicijoje – DELFI) dar nesame svarstę.“, – tęsė pašnekovas.

Pasak jo, koalicijos klausimas socdemų darbotvarkėje gali atsidurti gavus daugiau informacijos iš Vilniaus savivaldybės ir tyrimą dėl sąskaitų už šilumą tebetęsiančios Energetikos inspekcijos.

Vis dėlto A. Butkevičius pažymėjo, esą tarp partijos vadovybės ir Vilniaus skyriaus „konfrontacijos nėra“.

R. Adomavičius: kaltinti savivaldybė dėl šilumos – tas pats, kas peikti kasininkę dėl pieno kainos

Tuo tarpu socdemų Vilniaus skyriaus vadovas, vicemeras R. Adomavičius aiškina, esą sąskaitos galėjo būti mažesnės, tačiau to neleido Energetikos ministerija.

„Bandėme tartis su Energetikos ministerija, kaip žinote. Deja, atsakymas buvo visiškai priešingas. Situacija buvo dar pabloginta. Sumažintos elektros energijos gamybos kvotos Vilniaus termofikacinei elektrinei vietoj to, kad prašėme padidinti. Būtume galėję dalimi pelno padengti bent dalį šildymo išlaidų. Nepavyko sutarti, ir labai gaila“, – sakė politikas.

Paprašytas pakomentuoti A. Butkevičiaus poziciją, mero pavaduotojas teigė, esą atsakomybė tenka visiems, bet pirmiausiai – valstybinėms, o ne savivaldos institucijoms.

„Pradėkim nuo to, kad kainas nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, kurios metodiką tvirtina Vyriausybė. Visą politiką užduoda Energetikos ministerija. (…) Vilniaus miesto savivaldybės priedermė yra ta, kad ji turi sudaryti sąlygas visiems miesto gyventojams gauti šilumą. Kiek nori gauti, kada nori gauti ir koks temperatūros lygis – tai sprendžia namas ir namo šilumos ūkį prižiūrinti gyventojų pasirinkta organizacija arba žmogus.

Mūsų priedermė yra užtikrinti, kad į namą ateitų termofikatas ir kad skaitikliais būtų paskaičiuotą, kiek namas pasiėmė šilumos. Ir nieko daugiau. Šitoje visoje grandinėje savivaldybė savo priedermes vykdo, t. y. užtikrina nepertraukiamą šilumos ir karšto vandens padavimą į namus. Ir jeigu kas nors nori ginčytas ar įrodinėti, kad savivaldybė kalta dėl per didelių šilumos kainų – tai lygiai tas pats, kas įrodinėti pardavėjai, sėdinčiai kasoje, didžiuliame maisto prekybos centre, kad jinai kalta dėl pieno pakelio kainos“, – tvirtino R. Adomavičius.

DELFI primena, jog tyrimą dėl sąskaitų už šilumą atliekanti Energetikos inspekcija žada kreiptis į prokurorus dėl „Vilniaus energijos“ veiksmų. Kol kas esą nustatyta, kad sostinės šilumininkai sąskaitas išrašė už ilgesnį laikotarpį, nei leidžia teisės aktai.

Inspekcija taip pat teigia, esą „Vilniaus energija“ neįrodė nenaudojanti uždraustų nuotolinio šilumos punktų valdymo sistemų. Šilumininkai tvirtina, jog tokios išvados tik įrodo, jog jie nepadarė nieko neteisėto.

REKOMENDUOJAME