Tikkuurila

Neprašytus svečius vilioja ir prasta spyna

prastos spynos

Keičiant laukujes duris didžiausią dėmesį reikėtų skirti spynai, nes nieko nėra blogiau nei geros durys su prasta spyna.

Tokį patarimą duoda įmonių, prekiaujančių spynomis, atstovai.

Pasak „Abloy” atstovybės vadovo Rolando Bairašausko, tikriausiai niekas labiau nevilioja vagių, kaip naujos durys ir spyna, kurią galima lengvai atrakinti.

Durų nesprogdina

„Pats blogiausias dalykas – pigios spynos, kurias galima atrakinti visrakčiu. Nematysite net įsilaužimo žymių. O kai tenka gręžti ar laužti, tuomet jau viskas priklauso nuo spynos saugumo klasės”, – sakė jis.

UAB „Assa Lietuva” generalinis direktorius Kęstutis Taraila taip pat pabrėžia, kad neprotinga būtų taupyti spynai, kai perkamos apsauginės, šarvuotos durys. Priešingu atveju jos saugumo neužtikrins – juk neprašyti svečiai į butą dažniausiai patenka išlaužę spyną, o ne, pavyzdžiui, susprogdinę duris…

Žinoma, neįveikiamų spynų nėra, tačiau kai kurios net ir prieš profesionalų įrankius atsilaiko pakankamai ilgai.

K. Taraila renkantis spyną pataria būtinai žvilgtelėti į jos pasą (sertifikatą arba gamintojo deklaraciją) – ten nurodyta ir jos saugumo klasė, ir ilgaamžiškumas, ir tai, ar ji saugi gaisro atveju.

Pagal Europos Sąjungos bei Lietuvos teisinių aktų reikalavimus, visos mechaninės spynos, sertifikuotos pagal spynų standartą EN 12209, galiojantį visose Europos Sąjungos šalyse, taip pat ir Lietuvoje, privalo turėti žymę CE. Priešingu atveju, tokios spynos saugumas labiau negu abejotinas. O žodinis spynos saugumo deklaravimas ir lieka tik žodžiais.

Spynos skirstomos į 7 saugumo klases. Pasak K. Tarailos, buto durims rekomenduojama ne žemesnė nei ketvirta saugumo klasė, o ypač svarbių objektų durims – dar aukštesnė. Beje, saugumo klases pagal standartą EN 1303 turi ir spynų cilindrai – iš viso yra šešios cilindrų saugumo klasės. Būtent nuo spynos ir cilindro saugumo klasių ir priklauso kiek saugi ir patikima yra spyna.

Norintiesiems maksimalaus saugumo R. Bairašauskas patartų prieš perkant duris pasidomėti spynomis – nueiti informacijos būtent į specializuotas spynų parduotuves, o ne pasikliauti vien durų pardavėjais.

Be to, spyną įstatyti geriausia patikėti meistrui, nes, anot R. Bairašausko, net ir geriausią blogai įstatant galima sugadinti.

Raktai – patentuoti

Dažniausiai į duris statomos dvi spynos. „Pagrindinė turėtų būti cilindrinė. Tai buitinė spyna, kurią naudoti žmogui turėtų būti patogu. Papildoma spyna – plokštelinė, skirta padidinti saugumui. Rekomenduojamas atstumas tarp abiejų spynų liežuvėlių centrų – 40 cm”, – sakė R. Bairašauskas.

Plokštelinę spyną patariama rinktis pagal viduje esančių rakinančių plokštelių skaičių – kuo jų daugiau, tuo spyna patikimesnė. Plokštelinės spynos turi ir 8 arba net 9 plokšteles.

Tiesa, anot K. Tarailos, pakankamą saugumą užtikrina ir viena spyna, jeigu ji sertifikuota ir atitinka aukštus saugumo, atsparumo ugniai, ilgaamžiškumo reikalavimus.

Renkantis cilindrinę, arba šerdelinę, spyną derėtų atkreipti dėmesį į keletą charakteristikų. Anot pokalbininkų, rakto ruošiniai turėtų būti apsaugoti nuo nesankcionuoto kopijavimo. Saugiausi šiuo atžvilgiu yra patentuoti raktai, kurių papildomoms kopijoms pagaminti reikalinga speciali kortelė. Tik pateikus kortelę bei rakto originalą yra gaminamos tokio tipo raktų kopijos.

K. Tarailos teigimu, renkantis žinomo ir patikimo gamintojo spyną reikėtų atkreipti dėmesį, kad ant visų spynos dalių – korpuso, cilindro, raktų – būtų nurodytas gamintojo ženklas. Deja, dar dažni atvejai, kai į žinomo gamintojo ženklu pažymėtą korpusą dedami pigūs kiniški cilindrai, apie kurių saugumo lygį neverta net kalbėti.

Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį ir į liežuvėlį, tačiau ne į jo formą, o į sudėtį. „Jis gali būti didelis, tačiau padarytas iš lengvo metalo, kuris gana lengvai subyrės. Liežuvėlį turėtų sudaryti trys atskiri grūdinto plieno sluoksniai. Naudinga papildoma apsauga – viduje esantys ir pjaunant besisukantys rutuliukai”, – pabrėžė R. Bairašauskas.

Nereikėtų taupyti ir rankenai. Spalvotai tik lakuotos paprastai apsilaupo jau po kelių mėnesių. Nikeliuotas metalas gali sukelti alergiją. Cinko masyvo rankenos tinka tik viduje, lauke jos bėgant laikui jos gali pasidengti dėmėmis.

Anot R. Bairašausko, svarbi yra ir gaminio garantija. Ja reikėtų pasidomėti atidžiau – kartais nurodoma ilgalaikė garantija, tačiau yra daug punktų, kada ji negalioja, ir yra trumpesnė, bet be jokių išlygų.

Vietoj ryšulio – vienas

Vis dažniau jau ne tik negyvenamuose objektuose, bet ir individualiuose namuose įrengiama vadinamoji karališko rakto sistema. Ji patogi tuo, kad vienu raktu galima atrakinti visas norimas spynas, pavyzdžiui, pašto dėžutės, garažo, lauko, kambario, kuriame saugomos šeimos vertybės ir pan.

Karališkojo rakto sistema suteikia galimybę kiekvieno rakto savininkui leisti atrakinti tik tam tikras duris. Pavyzdžiui, namų šeimininkė gali turėti raktą, su kuriuo pateks į namus, tačiau negalės atrakinti garažo ar panašiai.

Kiti temos straipsniai

HEATROCK PS

ROCKWOOL 800 nuo šiol HEATROCK PS

HEATROCK PS yra naujasis vamzdžių kevalų su aliuminio folija pavadinimas mūsų asortimente. Siekiant tęsti savo asortimento pavadinimų hardmonizaciją šis pavadinimas labiau

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu