Nelegalios statybos yra daugelio pasaulio šalių nekilnojamo turto rinkų problema. Norint pastatyti namą neleistinoje teritorijoje reikia gauti neteisėtus leidimus ir surasti bendrovę, kuri sutiktų statyti nelegalų pastatą. Tačiau su pinigų, pažinčių ir valdininkų korupcijos pagalba šis barjeras yra nesunkiai įveikiamas, – pastebi „News.World-Estate.com” specialistai.
Viena nelegalių statinių priežasčių – norint statytis namą legaliai reikia įveikti daug biurokratinių kliūčių. Kartais reikiamų dokumentų sutvarkymas gali trukti keletą metų, todėl namai pradedami statyti dar prieš gaunant leidimą.
Visai kas kita, kai pastatai statomi teritorijose, kur jų statyba yra draudžiama. Nelegalių namų savininkai tikisi, kad draudžiamoje teritorijoje pastatyto namo kurį laiką niekas nepastebės. Na, o jei pastebi, tai dažnai visi leidimai kyšių pagalba būna gauti, o namas vis dėlto kainuoja pinigus – todėl tikimasi, kad jis nugriautas nebus.
Europos valstybės ar jų kaimynės įvairiais būdais stengiasi kovoti su nelegaliomis statybomis. Italijos premjeras Silvio Berlusconi dar antrosios kadencijos metu paskelbė, kad ketina įteisinti nelegalias statybas jei tik šalia pastato yra įrengiamas parkas, sodas arba žaidimų aikštelė vaikams. Po šio įstatymo korumpuoti valdininkai ir neteisėtų pastatų savininkai, ko gero, džiūgavo – pasodini šalia namo keletą medžių ir pastatas jau legalus.
Italijos premjeras tuomet sakė, kad pastatų griovimas buldozeriais yra atgyvena ir kad naujasis sprendimas padės sukurti žydinčią ir gamtos pilną Italiją. Tačiau žinant, kad dabar S.Berlusconi laukia aštuoni teismo procesai, jo žodžiais galima būtų abejoti. Manoma, kad Italijos premjeras nelegalias statybas įteisino atstovaudamas stambių verslo grupių interesus.
Kažin kas būtų jei toks įstatymas būtų priimtas Lietuvoje. Tikriausiai Visas Kuršių Nerijos nacionalinis parkas būtų apstatytas namais ir nedidelėmis žaidimų aikštelėmis.
„News.World-Estate.com” duomenimis, Rusijoje, kur korupcija nuo senų laikų yra tarsi šalies vizitinė kortelė, su nelegaliomis statybomis bus mėginama kovoti satelitų pagalba – darant nuotraukas iš kosmoso. Prieš dešimtį metų darytas nuotraukas ketinama sulyginti su vėlesnėmis ir, pamačius pastatą draudžiamoje teritorijoje, perduoti informaciją regionų valdytojams ir patikrinti, ar jis pastatytas legaliai. Pirmiausia šią sistemą ketinama išbandyti Samaroje, o vėliau įdiegti pajūrio rajonuose.
Bulgarijoje, Juodosios jūros pakrantėje, praeitais metais buvo aptikti 57 nelegalūs pastatai. Institucija, prižiūrinti statybų teisėtumą, visus juos liepė panaikinti.
Su nelegaliomis statybomis dažniausiai susiduria mažiau išsivysčiusios, posovietinės Vidurio arba Rytų Europos šalys. Jose stambaus verslo atstovai dažnai turi didelės įtakos valstybės valdymui, o valdininkai korumpuoti. Taigi nenuostabu, kad tie stambaus verslo atstovai kartu su biurokratais ir prisideda prie statybų neleistinose teritorijose.
Vakarų Europos valstybėse su šia problema susiduriama kur kas mažiau. Kartais namus mėginama statyti pasinaudojant įstatymų spragomis, tačiau tokių atvejų, kad pastatas būtų statomas draudžiamoje teritorijoje – beveik nepasitaiko.