Tikkuurila

Nekilnojamojo turto krizę sukėlė bankai?

Nekilnojamojo turto krizė

Kai kurie nekilnojamo turto (NT) ekspertai pagrindine nekilnojamojo turto rinkos lėtėjimo priežastimi įvardija apsunkusią paskolų gavimo sistemą. Jų teigimu, jei ši sistema būtų „apsunkusi” anksčiau, galbūt apskritai būtų pavykę išvengti NT krizės.

Kaip teigia NT portalo world-estate.com specialistai, bankai įpratino leisti pinigus, kurių žmonės realiai neturi. Įprotis skolintis ir gyventi ne pagal savo kišenę išpopuliarėjo JAV – šių dienų finansinė krizė anapus Atlanto rodo, kad šis žemynas pirmasis ir nukentėjo nuo šio įpročio. Ten bankininkai netgi lyginami su narkotikų prekeiviais, kurie paprasčiausiai suviliojo žmones.

World-estate.com spėja, kad jau sugriežtėję bankų reikalavimai ateityje dar labiau griežtės. Išaugs pradinio įnašo sumos reikalavimas, padidės palūkanų procentai, mokesčiai bankui. Galiausiai net sumažės bankų, skolinančių būsto paskolai.

Anot NT ekspertų, jei bankai anksčiau atidžiau būtų kontroliavę paskolų srautus, dabartinės suirutės nebūtų. O dabartinis mėginimas griežtinti paskolų išdavimą lyg botagu smogė NT bendrovėms ir sukėlė krizę.

Jie teigia, kad bankai jau metų pradžioje nustojo teikti kreditus statybos bendrovėms, taip sustabdydami naujų būstų rinkos augimą. Esą taip siekta apsaugoti savo investicijas, nes jei nebus naujų objektų, kurie gali būti pastatyti pigiau, žmonės nenorės parduoti savo NT nuostolingai.

„Kitas bankų žygis „saugant” savo investicijas – maržos didinimas. Tai reiškia, kad paprastas pilietis nesugebės paimti paskolos būstui, nes mokėti 10-14 procentų metinių palūkanų bankui tolygu finansinei savižudybei”, – sako world-estate.com projekto vadovas Simonas Rudaminas.

Tačiau Lietuvos bankų asociacijos vadovas Stasys Kropas tvirtina jokios NT krizės nematantis.

„Lietuvoje būsto paskolas pasiėmę žmonės gana tvarkingai moka įmokas bankui, sunkumų iškyla tik 1-2 procentams klientų. Palyginti su kitomis šalimis, Lietuvoje situacija yra gera”, – portalui teigė S.Kropas.

Pasak pašnekovo, bankai visuomet teikė paskolas, įvertinę gyventojų mokumą, todėl negalima jiems primesti kaltės dėl NT rinkoje atsiradusių sunkumų.

„Nekilnojamojo turto paklausa nėra tokia didelė kaip anksčiau, todėl krizę rinkoje tikriausiai mato tik suinteresuoti investuotojai, kurie savo pinigus užšaldė statybų projektuose”, – mano Lietuvos bankų asociacijos vadovas.

REKOMENDUOJAME