Naujos atominės elektrinės (AE) statybos darbus organizuos LEO LT antrinė bendrovė „Visagino atominė elektrinė” (VAE). Ji privalės įgyvendinti Energetikos ministerijos parengtą ir Vyriausybės patvirtintą naujos jėgainės projekto parengimo planą. VAE tai turės atlikti, nepaisant to, koks bus tolesnis LEO LT likimas. Bent jau iki LEO LT išformavimo, jeigu taip bus nuspęsta, teigia energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
Naujos AE projekto parengimo orientaciniam planui ir atitinkamoms Atominės elektrinės įstatymo pataisoms trečiadienį pritarta Vyriausybės pasitarime, o po savaitės tam turėtų pritarti Ministrų kabinetas. Po to su AE statybos projektu susijusios įstatymo pataisos keliaus į Seimą.
Pagal orientacinį planą jau šių metų gegužę turėtų būti parinktas konsultantas AE projekto verslo modeliui ir finansavimo planui parengti, o liepą ar rugpjūtį jau parengtas ir pats verslo planas. Pagal jį turėtų būti aišku, kokio tipo ir kokio galingumo reaktoriaus Lietuvai reikia, kiek tam reikėtų lėšų. Tad spalį-lapkritį tikimasi jau turėti pagal konkursą pasirinktą strateginį partnerį. Juo galėtų tapti Vokietijos, Japonijos, JAV ar Kanados atominių jėgainių reaktorių gamintojai bei statytojai. Pasak A. Sekmoko, susidomėjimas yra ir iš kitų Europos šalių bei tarptautinių investuotojų.
Kitų metų sausį jau planuojama AE statybos pradžia – rengiama reaktoriaus technologijos pirkimo (konkurso arba derybų) dokumentacija, pradėta pirkimo procedūra ir tęsiamai realūs projekto įgyvendinimo darbai.
„Yra nustatytos politinės, techninės ir ekonominės nuostatos, kuriomis remiantis būtų įgyvendinamas atominės elektrinės statybos projektas. Mes laikomės tikslo, kad Lietuva turėtų integruotis į europinę elektros energetikos sistemą ir tinklus, o to tikslo siekdami mes turime įtraukti į šį projektą Latviją bei Estiją, kadangi kalbama apie Baltijos šalių integraciją, taip pat Lenkiją, kadangi ji – tai vartai, per kuriuos galėsime susijungti su europine sistema”, – po pasitarimo aiškino energetikos ministras. Anot jo, ekonominės nuostatos, kad naujos AE projektas visų pirma užtikrintų elektros energijos gamybos ir vartojimo balansą Baltijos šalyse, o techninės, kad būtų užtikrintas rezervas tinklo balansavimui.
Tokios nuostatos, A. Sekmoko teigimu, nebuvo apibrėžtos, dėl to atominės jėgainės statybos projektas „į priekį nebuvo pajudėjęs”. Vis dėlto dar nėra aišku, kiek naujos AE akcijų priklausytų strateginiam investuotojui ir koks būtų jo finansinis įnašas, esą tam paliekama laisvės skelbiant konkursą. Lietuvos tam tikras įnašas jau yra – Ignalinos AE infrastruktūra, statybos vieta ir būsima atliekų laidojimo aikštelė, specialistai, patirtis eksploatuojant atominę jėgainę, taip pat ir visuomenės pritarimas.
Ministras pakartojo, kad Visagino AE statyba neturėtų būti siejama su LEO LT, tačiau kol kas naujai jos valdybai suformuluotos užduotys – užsiimti strateginiais projektais.
ELTA primena, kad LEO LT iki šiol neturėjo modelio, kokio tipo ir galingumo bus statoma nauja AE, kas ir kaip ją statys. Bendrovė irgi buvo užsiminusi apie dar vieną strateginį akcininką, kuris esą ateitų arba į pačią LEO LT, arba kaip dalininkas į Visagino AE projektą.