Praūžęs statybų bumas naujųjų Klaipėdos priemiesčių kvartalų gyventojams paliko aibę problemų. Pavadinimo suteikimas gatvei iš pirmo žvilgsnio atrodo visai nesunkiai išsprendžiamas uždavinys, palyginti su neišvažiuojamais keliais ar laukuose skęstančiomis sodybomis, tačiau ir čia ne viskas taip paprasta.
Pasirodo, naujakuriai itin reikliai ir netgi priekabiai reaguoja į gatvėms suteikiamus pavadinimus, tad dėl jų į Klaipėdos rajono savivaldybę skrieja įvairūs raštai, minami valdininkų slenksčiai.
Tuo metu specialistams tenka gerokai pasukti galvas, kad gatvių pavadinimai būtų taisyklingi, nesikartotų, nes jau dabar specialiosioms tarnyboms tenka gerokai paklaidžioti priemiesčių „džiunglėse”.
Blušių gatvėje gyventi nepanoro
Neseniai viena Kalotės namų savininkų bendrija privertė Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą panaikinti vieną savo sprendimą, kuriuo nauja gatvė buvo „pakrikštyta” Blušių, išsaugant išnykusio kaimo pavadinimą. Naujieji Kalotės gyventojai piktinosi, kad šis pavadinimas asocijuojasi su kitos reikšmės lietuviškais žodžiais ir dažniausiai išgirstamas kaip „glušių” ar „blusių”.
„Kategoriškai nesutinkame su Blušių gatvės pavadinimu, tegul jis bus suteiktas kitoms gatvėms, kurios netrukus atsiras šiame rajone”, – teigė kalotiškiai. Naujakurių pageidavimas gyventi ne Blušių, o Rūtų gatvėje buvo patenkintas.
Klaipėdos rajono savivaldybėje yra sudaryta net speciali pavadinimų suteikimo komisija. Jos pirmininkė, savivaldybės kalbos tvarkytoja ir atstovė spaudai Daiva Beliokaitė, sakė, jog kartais dėl gatvių iškyla išties kuriozinių situacijų.
„Yra buvę prašymų pavadinti gatvę buvusio kolūkio pavadinimu, taip pat vaikų vardais. Aišku, į tokius prašymus neatsižvelgiame. Vienos gatvės gyventojai kažkodėl primygtinai reikalavo, kad ji būtų pavadinta būtent Pievų”, – stebėjosi D. Beliokaitė. Tuo metu Kalbos komisija nuolat ragina, kad saugotume senuosius etninius vietovardžius. Stengiamės juos išsaugoti, konsultuojamės su istorikais, Klaipėdos universiteto specialistais, vartome enciklopedijas. Tačiau kartais gyventojams tokie saviti ir įdomūs pavadinimai nepriimtini, jie renkasi banalius, dažnai naudojamus pavadinimus.
Naujų gatvių pavadinimai patvirtinami beveik kiekviename rajono Tarybos posėdyje – jų pageidauja ne tik naujieji gyvenamieji kvartalai, bet ir gyvenvietėmis virtusios sodų bendrijos, nes gyventojai nori įregistruoti savo turtą ir save konkrečiu adresu.
„Galima pasiklysti”
Juozas LINGYS, Sendvario seniūnas
Naujuose kvartaluose klaidžioja taksistai, paštininkai, ugniagesiai, medikai ir net patys sklypų projektuotojai kartais pasiklysta. Ir kaip nepasiklys, jei nauji kvartaliukai, po 10-20 namukų, pastatytų plyname lauke, „nepririšti” prie jokios esamos gyvenvietės. Atsiranda nauji pavadinimai: Naujieji Ginduliai, Didieji Leliai ir panašiai. Kartojasi ir gatvių pavadinimai. Pavyzdžiui, dviejose Sendvario seniūnijos gyvenvietėse – Slengiuose ir Budrikiuose – yra po Dvaro gatvę. Kai seniūnijos teritorija kada nors bus prijungta prie Klaipėdos miesto, bus daug sumaišties. Dabar namų numeracija nieko neduoda, nes, pavyzdžiui, viena gatvės pusė ne visa apstatyta, o kitoje – apskritai nė vieno namo. Tai laikomės taisyklės, kad dešinėje – poriniai namai, kairėje – neporiniai, ir taip ieškomi adresatai.
Tiesa, šiuo metu seniūnijoje statybos tarsi apmirė ir pastebima naujakurių migracija atgal į miestą. Pabodo žmonėms tas kaimiškas gyvenimas su savo problemomis: kelių, kanalizacijos, vandens kokybės, transporto. Subliuško iliuzijos.
„Nė kartą nepavėlavome”
Birutė FEDARAVIČIŪTĖ, Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja
Medikų brigadoms kartais tenka ilgai paieškoti adresato naujuosiuose Klaipėdos priemiesčių kvartaluose. Tačiau nė kartą greitoji nepavėlavo pas ligonį, tragiškų situacijų nepasitaikė. Visada susitariama su ligonio artimaisiais, kad išeitų pasitikti į kelią. Kai atsiranda naujos gyvenvietės, gatvės, gauname pranešimus iš savivaldybių. Aišku, skubėti į pagalbą „satelitinėse” gyvenvietėse gyvenantiems žmonėms sudėtinga: prasti keliai, nėra apšvietimo, nėra namų numeracijos.