Nors ne vienas klaipėdietis į daugiaaukštį, kylantį ties Herkaus Manto gatvės ir M. Mažvydo alėjos sankirta, žvelgia su abejone ir piktinasi jam užėmus pernelyg didelę alėjos dalį, uostamiesčio valdžia pabrėžia, jog toks sumanymas ir yra – susiaurinti šią pėsčiųjų arteriją.
Nejauki, dirbtinė, sovietmečio palikimas, perpučiama vėjų, vedanti į niekur, per plati – tokių ir panašių epitetų M. Mažvydo alėjai negaili ir Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija.
Tokiame kontekste M. Mažvydo alėjoje 2 kylantys gyvenamosios ir komercinės paskirties „Manto namai” turėtų tapti pirmoji kregždė, pranašaujanti tariamą alėjos atgimimą.
Neproporcingai plati
„Dabar šis pastatas žmonėms atrodo grėsmingai, bet jis yra nepabaigtas. Kai jį pastatys, tai tikrai nebus blogiausias variantas mieste”, – sako LAS Klaipėdos apskrities organizacijos pirmininkė Ramunė Staševičiūtė.
Anot architektės, užstatyti šiai vietai buvo skelbtas respublikinis konkursas, taigi „Manto namai” – konkursą laimėjusi architektūrinė idėja. Tiesa, pirmiesiems projektuotojų žingsniams uostamiesčio Ekspertų taryba vis dėlto nepritarė. Vėliau, sumažinus sklypo užstatymo intensyvumą, planuojamo pastato aukštį bei išsprendus kai kurias kitas problemas, ekspertai „Manto namus” palaimino.
„Didelių architektūrinių pretenzijų neturime”, – patvirtino R. Staševičiūtė.
Architektė taip pat priminė, jog kažkada buvo skelbtas visos M. Mažvydo alėjos sutvarkymo idėjos konkursas.
„Atsižvelgiant į aplinkinių pastatų aukštį, alėja yra neproporcingai plati, todėl neturi jaukumo. Buvo nutarta vienu kraštu ją siaurinti darant jaukesnio mastelio, ne tokią prapučiamą. „Manto namai” – tai nuoseklus ėjimas prie to”, – teigia R. Staševičiūtė.
Anot jos, naujoji „Manto namų” brėžiama kraštinė ateityje turėtų persikelti ir į kitą pusę, Skulptūrų parko link.
Klaipėdos savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojos Sabinos Simonavičiūtės teigimu, maždaug prieš dešimtmetį vykusio konkurso metu išrinktas variantas, kuriame siūloma išplėsti M. Mažvydo alėjos pastatus pirmųjų aukštų lygiu. Toks variantas esą „nenukabintas” iš oro – anksčiau M. Mažvydo alėjos ribose vingiavo Rūpesnių gatvelė, buvusi ne tiesi, o laužyta.
„Atrinktas variantas to principo ir laikytis”, – sakė S. Simonavičiūtė.
Tiesa, toks sumanymas kol kas neįgyvendintas, nes esamų pastatų savininkai nedega troškimu griebtis rekonstrukcijos ir statyti priestatėlius.
Problema – dėl automobilių
„M. Mažvydo alėja atsirado tarybiniais laikais, kai buvo išgriautas visas kvartalas – juk dabar čia tik pokariniai namai. Padarė pagal tų laikų idėjas. Pirmiausia alėja negera tuo, kad orientuota vakarų kryptimi, ir dar plati – dėl to ji labai vėjuota. Visada buvo galvojama, kaip suhumaninti tą erdvę, kuri dabar nei šiokia, nei tokia”, – sakė pagal konkursą laimėjusius projektinius pasiūlymus ir prieš porą metų alėjos detalųjį planą rengęs architektas Edmundas Andrijauskas.
Anot jo, pėsčiųjų alėjos gyvybingumas ir reikalingumas priklauso nuo to, iš kur ir į kur ji veda, bei nuo to, kokios įstaigos joje įsikūrusios. M. Mažvydo alėja negali pasigirti nei vienu, nei kitu: ji veda į niekur, o čia įsikūrusios „kooperatinio judėjimo lygio” įstaigėlės patrauklumo tikrai neprideda.
„Jei pavyktų alėją pratęsti iki pat Vitės kvartalo, tada būtų gerai”, – sakė E. Andrijauskas.
Svarstoma, jog alėjai gyvybės kaip tik ir turėtų pridėti „Manto namai” – juose planuojamos rimtesnės, aukštesnio lygio parduotuvės gali tapti didesnės traukos objektais.
Dėl paties pastato, E. Andrijausko teigimu, gal ir galima suabejoti, ar ne pernelyg maksimaliai buvo išnaudota galimybė išsiplėsti į M. Mažvydo alėją.
„Galbūt buvo galima padaryti ir subtiliau, bet tai yra autorių reikalas. „Manto namai” gal ir agresyvokai priartėja prie gyvenamųjų namų visu savo ilgiu, bet toks įspūdis susidaro, kai nežinai, kas turėtų susiformuoti iki pat parko. Kai žinai, neatrodo taip. Apskritai bus normaliai”, – sakė jis.
Didžiausia problema LAS atstovai įvardija tai, kad po M. Mažvydo alėja nebuvo įrengta automobilių stovėjimo aikštelė – alėja tik „papudruota”, o problemos taip ir liko neišspręstos.
„Atrodys kitaip”
Orentas STRIKAITIS, „Manto namų” užsakovės UAB „Progresyvus verslas” direktorius
Žmonės gal nežino visos tikros situacijos. Iš mūsų nuomojamos valstybinės žemės ribų pastatas „neišlipa”, jis stovi toje vietoje, kur anksčiau buvo senas bendrabutis, tik gabaritai yra didesni. „Manto namai” dabar gal ir neatrodo labai patraukliai, nes tebevyksta statybos – murzina, tvoros, o kai to nebeliks, viskas atrodys visai kitaip.
Pirmąjį etapą – komercinės patalpos, aplinka, M. Mažvydo alėja, automobilių aikštelė prie Santuokų rūmų – pabaigsime jau šiemet. Antras etapas – vidaus darbai.
Kol kas to, kas konkrečiai įsikurs komercinėse patalpose, dar neatskleisiu, bet galiu pasakyti, kad apie 70 proc. ploto jau užimta. Tai bus vidutinės ir aukštesnės klasės drabužiai, batai, parfumerija, restoranas.