Ekoklima

Namas rusams – amžiaus projektas

Namas rusams – amžiaus projektas

Bokšteliai, kolonos, arkos, milžiniškos salės, baseinai, pirtys – be šių dalykų Rusijoje neįsivaizduojamas tradicinis prabangus namas. Nors lietuvį architektą Virginijų Juozaitį pasamdę rusai išsakė jau kiek kitokį požiūrį į prabangą, jų pageidavimai mums vis dar atrodytų nepriimtini. Reikalavimus būstui diktuoja skirtingas gyvenimo būdas. Rusai linkę namuose priimti svečius, rengti ištaigingus pobūvius, todėl jiems namai turi būti tarsi rūmai, pritaikyti linksmybėms.

Įsikurs vasarnamio vietoje

Architektas V.Juozaitis kas kelis mėnesius važinėja į Rusiją. Su jo pagalba Maskvos priemiestyje dygsta prabangus individualus gyvenamasis namas, o Sankt Peterburge kuriamas ištaigingo daugiabučio projektas. Architektui tenka triūsti dvigubai: vietos architektams ir užsakovams tenka įrodinėti, kaip išvengti neskoningų, nepraktiškų sprendimų.

„Jie kažkur pamatė mūsų projektuotą namą ir tada surado mūsų įmonę. Kubo formos namo šeimininkai patys norėjo, jie pasirinko vieną iš kelių variantų. Stengėmės siūlyti kuo modernesnius būstus, be įprastos rusiškos pompastikos”, – pasakojo architektas apie pirmą pažintį su užsakove Rusijos verslininkų šeima.

Ši nusipirko nedidelį medinį namą priemiestyje ir jo vietoje sumanė pasistatyti 600 kv. m ploto būstą. Be to, šeimai reikalingas papildomas pastatas aptarnaujančiam personalui: automobilių vairuotojams, apsaugininkams, taip pat garažai. Vynui ir kitoms gėrybėms saugoti lietuvis architektas pasiūlė įsirengti žeminę. Užsakovai šią idėją mielai priėmė, mat pačiame name rūsio nebus.

Kavinėse nepuotauja

Rusų būste bus dvi pirtys, maždaug 30 kv. m ploto baseinas. Svetainė užims beveik visą pirmą aukštą. Visa tai, kaip patikslino architektas, skirta svečiams, ne šeimos poreikiams. Šeimininkai taip pat norėjo biliardo stalo, bet nuo jo architektui pavyko rusus atkalbėti.

„Mūsų nuomone, biliardui skirti klubai, kavinės. Apskritai pramogų nebūtina organizuoti savo namuose. Galbūt jiems per brangu linksmintis restoranuose, gal rusams paprotys švęsti namie pernelyg įsišaknijęs”, – svarstė lietuvis.

Kita vertus, kaip spėjo pastebėti architektas, tam tikro sluoksnio žmonės Rusijoje susitikinėja tik privačiose erdvėse. Čia pat sprendžiami verslo ir kiti klausimai. „Ir man teko dalyvauti vakarėlyje, kuriame galėjau akis į akį bendrauti su Rusijos garsenybėmis, prie jų niekaip kitaip neprieičiau”, – prisipažino V.Juozaitis.
Kadangi pobūvio dalyviai batų nesiauna, pirmame namo aukšte grindys bus iš atspariausios medžiagos – akmens. Architektas spėjo įsitikinti, kad pobūvių dalyviai nelaksto į lauką parūkyti, tad greta svetainės bus rūkomasis.
Verslininkų vaikai jau studentai, name jie gyvens tarsi atskiruose butuose: turės savo miegamuosius, darbo, vonios kambarius, drabužines.

Šį užsakymą V.Juozaitis vadina amžiaus statyba: namas statomas bemaž trejus metus, šiuo metu dedami langai. „Smagu tik tiek, kad daug statybinių medžiagų perka iš
lietuvių”, – pridūrė architektas.

Antrame aukšte, kur vien gyvenamosios patalpos, grindys bus iš natūralaus medžio. V.Juozaitis tikisi,kad interjere nebus kičo. Pasak jo, ant vienos ilgos sienos verslininkai numatę įrengti paveikslų galeriją. Jie lanko parodas ir jau renkasi būsimus eksponatus. Turi įsigiję ir antikvarinių, ir modernių kūrinių.

Požiūris nesutapo

Kodėl Rusijoje prabangūs namai dažniausiai įsivaizduojami kaip pilys, V.Juozaitis linkęs pirštu durti ne vien į užsakovus.
„Vadinamieji elitiniai architektai neprieinami, užsakovo nuomonės jie ne itin paiso: primygtinai siūlys tai, kas patiems gražu. Prie jų nusidriekusios ilgos klientų eilės, o paslaugų kainos kosminės”, – pasakojo architektas.

Su kolegų iš Rusijos darbu jam teko susipažinti projektuojant daugiabutį namą Sankt Peterburge. Rusų architektų sumanymu, miesto centre stovintį istorinį pastatą ketinama nugriauti, palikti tik dvi fasadines sienas. Iš vidinio kiemo namas atrodys it naujas modernus statinys.

V.Juozaičio teigimu, anksčiau Rusijoje statant pastatus vadovautasi principu, ką noriu, tą darau. Tačiau per kelerius metus, pasak lietuvio architekto, padėtis pasikeitė, reikalavimai sugriežtėjo.
„Kai pamatė, kad vietos architektams nelabai išeina projektuoti istorinėje aplinkoje, kaip konsultantus pasamdė mus. Rusų architektai turi dogmas, jų neperkalbėsi. Mes stengiamės atsižvelgti į tai, ko nori užsakovas, esame patariamasis balsas”, – pranašumus dėstė V.Juozaitis.

Vis dėlto daug sprendimų, kuriuos pasiūlė lietuviai, rusams netiko. „Mūsų fantazija lakesnė. Ant stogų numatėme apžvalgos aikšteles, balkonus. Jiems, pasirodo, to nereikia. Nežinau, ką siūlytų elitiniai Rusijos architektai, bet tie, su kuriais susidūrėme, į viską žiūrėjo labai konservatyviai”, – apgailestavo V.Juozaitis.

Panaikino kolonas

Vidiniame kieme lietuviai architektai buvo suprojektavę šiuolaikišką fasadą, pirmuose aukštuose numatę terasas su želdynais. Rusai atsisakė žemę siekiančių vitrininių langų ir žalių kiemelių. V.Juozaitis stebėjosi: ištaigingas namas bus nuolat saugomas, tačiau būstai jame projektuojami taip, tarsi būsimi kaimynai bijotų vieni kitų. „Baimindamiesi vagysčių jie labai brangina statybą”, – pasakojo kaunietis.
Minėtame daugiabutyje planuojant butus prisidėjo lietuviai. Patys būstai bus itin prabangūs, kai kurie per du aukštus, plotas sieks 400 kv. m.

„Mūsų supratimas apie butus visai kitoks. Jie pageidavo kavinės vien namo gyventojams. Teko išaiškinti, kad kavinė neišsilaikys. Estetiką irgi suvokia kitaip. Kambarius buvo išplanavę neatsižvelgdami į funkcionalumą, tarsi standartiniame daugiabutyje. Mes numatėme prabangos erdvių, laiptus, paaukštėjimus, įkomponavome židinius, išsaugojome senovinių detalių”, – pasakojo architektas. Pasak jo, rusų architektai butuose buvo priplanavę kolonų.

Po pastatu turėtų būti įrengti dviejų aukštų automobilių garažai ypač dideliems automobiliams. „Mašinoms buvome parinkę liftus, į juos būtų tilpę išties didžiuliai automobiliai. Tačiau buvo pareikalauta tokių liftų, kad į juos tilptų kone šarvuočiai”, – teigė pašnekovas. Kada idėjos virs realybe, nežinia. Pasak V.Juozaičio, projektuojama jau apie metus, derinama labai lėtai.

Paklaustas, ar imtųsi naujų projektų Rusijoje, V.Juozaitis nesudvejojo. „Iš ko pragyvensi, jei nesiimsi? Be to, įdomu. Kad ir kaip ten būtų, rusai – atlapaširdžiai žmonės”, – prisiminęs komandiruotes šypsojosi V.Juozaitis.

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu