Naftos kainos pasaulyje vėl peršoko 100 dolerių už barelį ribą po netikėto OPEC sprendimo apriboti gavybą.
Tuo siekiama išlaikyti šio energijos šaltinio kainą, praneša LTV naujienų tarnyba.
Po diskusijų maratono būstinėje Vienoje naftą eksportuojančių šalių organizacija OPEC nusprendė, kad kasdieninis pusės milijono barelių perviršis yra neleistinas, todėl būtina nedelsiant apkarpyti gavybą sugrįžtant prie nustatytos – beveik 29 milijonų barelių kvotos.
OPEC siekia, kad naftos kainos nenukristų per daug: liepą pasiekusi rekordinę – beveik 150 dolerių ribą – nafta atpigo beveik trečdaliu ir sprendimo išvakarėse nukrito žemiau 100 dolerių už barelį.
„Mano nuojauta sako, kad kainos vis tiek dar kris, nepaisant mūsų sprendimų. Nemanau, kad vartotojai tai pajus”, – sakė OPEC prezidentas Chakibas Khelilis.
Nusprendusi laikytis nustatytos kvotos, OPEC atmetė Jungtinių Valstijų prašymą neriboti gavybos. Tai smūgis ir Saudo Arabijai, kuri siūlė didinti gavybą ir nuraminti vartotojų nerimą dėl šuoliuojančių kainų. Tuo metu Iranas ir Venesuela kvietė dar sumažinti gavybą, kad aukštos kainos išsilaikytų.
„OPEC laikosi atsakomybės, kad pusiausvyra tarp pasiūlos ir paklausos išlaikytų stabilią naftos rinką – gavėjų ir vartotojų labui”, – tvirtino OPEC Tyrimų skyriaus vadovas Hasanas Qabazardas.
Po to, kai OPEC paliko Indonezija ir Irakas, o įsijungė Angola ir Ekvadoras, ją sudaro 12 šalių, kurios kontroliuoja du trečdalius žinomų planetos naftos išteklių, apie 40 procentų naftos gavybos, todėl jos įtaka pasaulio naftos rinkoms didelė.