Seimo Pirmininkė Irena Degutienė užsiminė, kad Vilniaus šilumos ūkį galbūt galėtų perimti valstybė.
Tuo metu mažesniuose miesteliuose šis procesas jau spėjo įsibėgėti. Kazlų Rūdai nutraukti sutartį su šilumos ūkio nuomininku rekomenduos Konkurencijos taryba, o Prienuose iš verslininkų katilinės perimamos be jokių pykčių. Ukmergės šilumos ūkis – kol kas vienintelis Lietuvoje, kurį savivaldybė visiškai perėmė iš privačių savininkų. Tiesa, teismai dėl to vyksta iki šiol.
Suvalkiečiai ryžto nestokoja
Kazlų Rūdos savivaldybė jau gavo Konkurencijos tarybos rekomendacijas nutraukti šilumos ūkio nuomos sutartį su bendrove „Litesko“.
„Mes tai supratome kaip nurodymą nutraukti sutartį. Taip ir pasielgsime“, – ryžto nestokojo Kazlų Rūdos savivaldybės mero pavaduotojas Giedrius Bielskus.
Vietos politikai piktinasi ne tik tuo, kad Kazlų Rūdoje yra viena didžiausių šilumos kainų Lietuvoje.
2007 metais tuometė Kazlų Rūdos valdžia pratęsė šilumos ūkio nuomą su „Litesko“ iki 2030 metų, nors senoji sutartis dar net nebuvo pasibaigusi.
Konkurencijos taryba po atlikto tyrimo paskelbė, kad sudaryta sutartis pažeidžia sąžiningos konkurencijos laisvę.
„Dabar teliks išklausyti savivaldybės ir „Litesko“ atstovų nuomones“, – „Lietuvos rytui“ sakė Konkurencijos tarybos atstovė Palmira Kvietkauskienė.
Ieškos naujo šeimininko
Kazlų Rūdos vicemeras G. Bielskus patvirtino, kad tarybos išvadoms vietos valdžia pritarė. Kokie bus tolesni veiksmai?
„Ieškosime naujo operatoriaus. Galbūt liks ir tas pats, tik turės dirbti jau pagal naujas sąlygas“, – sakė vicemeras.
Pasak „Litesko“ atstovo spaudai Nerijaus Mikalajūno, sutartį nutraukti galima šalių susitarimu arba dėl esminių pažeidimų: „Kol kas mums niekas nesiūlė jos nutraukti“.
Prienai veikia tyliai
Tuo tarpu Prienai jau kelerius metus išsiskiria aukščiausia šilumos kaina Lietuvoje, todėl vietos valdžia čia patyliukais perima visą ūkį.
„Iš šilumos ūkio nuomotojo perėmėme vieną katilinę, kuri degino brangų dyzeliną. Tai padarėme abipusiu sutarimu. „E energija“ dar valdo 4 katilines. Bandysime ir toliau tartis dėl perėmimo“, – teigė Prienų meras Vytautas Bujanauskas.
Sutartis tarp Prienų savivaldybės ir privačių nuomotojų dar galios ketverius metus.
Vietoj senos katilinės Prienuose jau iškilo nauja, kurioje deginamas biokuras. „Šilumos kainą gyventojams pavyko sumažinti 2 centais už kilovatvalandę. Dėl katilinės perėmimo reikėjo pakovoti“, – neslėpė meras.
Reikia gerai pasvarstyti
Nepriklausomas energetikos ekspertas Vygintas Sidzikauskas mano, jog miestai gali perimti šilumos ūkius: „Tačiau visada reikia atlikti ekonominę ir teisinę analizę.“
Geriausias kelias, anot jo, būtų verslininkams tartis su politikais. „Vien politiniai sprendimai nieko gero neduos. Šilumos ūkio perėmimas gali būti ir nenaudingas“, – svarstė V. Sidzikauskas.
Gruodžio sąskaitos įtiko ne visiems
Kol politikai mojuoja kovos kirviais, miestų daugiabučių gyventojai jau gauna sąskaitas už gruodžio mėnesį suvartotą šilumą.
Nepaisant Vilniaus šilumos tiekėjų ir miesto valdžios tikinimų, kad gruodžio mėnesio šilumos sąskaitos bus mažesnės, iš tiesų kai kam jos vėl išaugo.
Kai kurie gyventojai pastebėjo, kad gruodžio mėnesį jų butuose šilumos suvartojimas išaugo net trečdaliu, palyginti su 2010 metų gruodžiu.
Vidutinė temperatūra praėjusį gruodį Vilniuje buvo 1,2 laipsnio šilumos, o 2010 metų gruodį – 7,6 laipsnio šalčio.
„Vilniaus energijos“ atstovai užvakar tikino, kad praėjusį gruodį sostinės gyventojams patiekė 33,3 procento mažiau šilumos nei 2010 m. gruodį.