Franke

Miestas skęsta triukšme

Miestas skęsta triukšme

Gyventojams buriantis į draugijas prieš triukšmą mieste, netyla ramybės drumstėjai – butų savininkai, kavinės, klubai. O leistino garso normos vis didinamos.

Teoriškai – tyliau

Triukšmo šaltinių mieste galima priskaičiuoti begales: automobiliai, garsiai leidžiama muzika viešajame transporte, už sienos gyvenantys kaimynai, kavinių „specialios programos”. Savivaldybė kasmet atlieka miesto triukšmo monitoringą. 2005–2007 metų duomenimis, beveik visuose 42 triukšmo matavimo taškuose garso lygis buvo didesnis už leistiną normą.

Šiais metais leistini garso ribiniai dydžiai padidėjo. Gyvenamųjų pastatų aplinkoje triukšmo riba padidėjo dešimčia decibelų, gyventojų miegamuosiuose – penkiais decibelais.

Dvejus metus triukšmo lygis viršijo leistiną normą ir mažėjimo tendencijų neužfiksuota.

Tačiau padidinus leistiną normą tenka konstatuoti – teoriškai gyvename tylesnėje aplinkoje.

Kaip teigė Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto direktorė doc. dr. Zita Gasiūnaitė, uosto rajonas toli gražu nėra triukšmingiausias.

„Pagrindiniai triukšmo šaltiniai yra transportas. Centrinė miesto dalis yra triukšmingiausia”, – reziumavo Z.Gasiūnaitė.

Kavinių šou gyventojams

Taikos prospekte esanti kavinė „Legenda” kas vakarą „džiugina” praeivius ir aplinkinių namų gyventojus nepakenčiamu triukšmu.

Tranki muzika iš kavinės girdėti net kitoje gatvės pusėje.

Pernai buvo nusiskundimų, tačiau prie gyvenamųjų namų patikrinus triukšmo lygį paaiškėjo, kad maksimali leistina garso norma nebuvo viršyta.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sanitarinės kontrolės poskyrio vedėja Nina Gendvilienė teigė, jog praėjusiais metais buvo gauti apytiksliai 93 skundai. 40 proc. jų – dėl įvairaus triukšmo.

„Gavę skundą dėl kavinių ar gatvių triukšmo mes išanalizuojame situaciją, parengiame paraišką Visuomenės sveikatos centrui, o jis įpareigotas matuoti garso lygį”, – aiškino N.Gendvilienė.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, skundų dėl šios kavinės, kas vakarą rengiančios gyvo garso koncertus aplinkiniams namams, šiais metais negauta. Tačiau tai ne vienintelė kavinė, kuri triukšmauja – visas senamiestis jų pilnas.

Klaipėdos miesto vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius teigė, jog buvo gauta skundų ir dėl kitų kavinių bei naktinių klubų.

Gyventojai piktnaudžiauja

N.Gendvilienė akcentavo, jog daugiausia skundų vis dėlto gaunama dėl buitinio triukšmo.

Tačiau kaimynų konfliktus stengiamasi spręsti taikiai.

„Buvome gavę vieną skundą iš Puodžių gatvės. Žmogus įsikėlė gyventi ir jau keletą metų laisvalaikiu vis butą remontuoja. Apklausėme kitus gyventojus, jie nieko prieš neturėjo. Suprantama, žmogus dirba, o kai turi laiko – remontuoja”, – pasakojo N.Gendvilienė.

K.Sinkevičius teigė, jog pasitaiko ir gyventojų piktnaudžiavimo atvejų.

„Žmonės kartais piktybiškai informuoja apie kavinių keliamą triukšmą. Reikalauja iš savininko, kad jis įdėtų plastikinius langus ar dar ką nors, jei ne – skųsiuosi policijai. Tai nereiškia, kad ginu kavinių savininkus, tačiau tokių atvejų pasitaiko”, – pasakojo pareigūnas.

Atsako šeimininkas

Policijai gavus iškvietimą dėl triukšmo gyvenamuosiuose namuose gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda iki 300 litų.

Antro tokio pat iškvietimo atveju skiriama bauda iki tūkstančio litų.

14–16 metų triukšmautojai užtraukia įspėjimą arba baudą iki 300 litų tėvams.

Paklausus, kas už triukšmą turėtų atsakyti nuomojantis būstą, K.Sinkevičius sakė, jog pats triukšmautojas.

„Baudžiamas yra ne savininkas, o nuomininkas, jei jis turi sudaręs sutartį su savininku ir viskas legalu. Jei nėra sutarties, gresia net dvi baudos: ir savininkui – už neįformintą veiklą, ir triukšmautojui – už viešosios tvarkos pažeidimą”, – atvejus vardijo K.Sinkevičius.

Policijos atstovas teigė, jog paprastai net trumpalaikius nuomininkus galima rasti – savininkai žymisi, kas ir kuriuo metu gyveno patalpose.

Išvengti neįmanoma

Klaipėdos visuomenės sveikatos saugos centro vyriausiasis specialistas Rimantas Giedraitis tikino, jog mieste gyvenančiam žmogui nuolatinio triukšmo išvengti beveik neįmanoma.

„Triukšmas yra viena iš gyvenimo rykščių, kuri veikia ne tik fizinę sveikatą, bet psichoemocinę būklę. Apsisaugoti nuo triukšmo sunku, ypač vasarą. Pabandykite tada išsijungti oro kondicionierius, neatidaryti langų. Gal kiti, gyvenantys užmiestyje, nepatiria triukšmo poveikio, tačiau mieste gyvenantys priversti nuolat jį kęsti”, – komentavo R.Giedraitis.

Specialistas perspėjo, jog triukšmas gali būti viena iš rimtų susirgimų priežasčių, tokių kaip širdies ir kraujagyslių, virškinimo trakto ligos ar paūmėjimai, klausos nervų uždegimai.

Ką jau kalbėti apie miego sutrikimus, stresą, pablogėjusį mokymąsi ir protinių užduočių atlikimą.

Patariama, kad triukšmas dienos metu patalpoje neturėtų būti didesnis kaip 40 decibelų.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriuje triukšmo matavimas kainuoja 27,6 lito, naktį – 40,2 lito.

Tačiau galima įsigyti ir nuosavus prietaisus, kurių pigiausias kainuoja apie 90 litų.

REKOMENDUOJAME