Tikkuurila

Medienos rinka: lėtėja ar stabilizuojasi?

Medienos rinka: lėtėja ar stabilizuojasi?

Medienos sektoriuje jaučiamas lėtėjimas – mediena perkama vangokai, sumenko ir jos kainos. Verslininkai sako, kad dėl to kalta sunkiai nuspėjama ekonominė situacija Europoje ir pasaulyje.

Vis dėlto yra manančių, kad rinka ne lėtėja, o tiesiog stabilizuojasi.

Keli pastarieji mėnesiai medienos ruošos įmonėms buvo nelengvi, pranešė LTV „Panorama“. Lietingas ruduo ir užtrukusi žiema stabdė darbus. Anot kirtėjų, kai kuriose biržėse paruoštą medieną tekdavo palikti, nes klimpdavo sunkioji technika.

Tačiau jei ankstesniais metais tokie trukdžiai keldavo nerimą pirkėjams – jie baimindavosi pritrūksią medienos – tai šiemet taip nebėra. Anot miškininkų, šiais metais mediena perkama vangokai ir tik tiek, kiek reikia.

„Jaučiamas sąstingis – nebenorima sudaryti konkretesnių sutarčių. Jis nėra didelis, bet medienos perka tik tiek, kiek tuo momentu jos reikia. Ankščiau parduodavome neribotais kiekiais, už kelis mėnesius galėdavome parduoti per porą savaičių, o šiemet to tikrai nėra“, – situaciją komentavo Šiaulių urėdijos Medienos ruošos ir pardavimo padalinio viršininkas Romualdas Zebčiukas.

Palyginti su 2011-iais šiemet sumenko ir pačios produkcijos kainos. Pavyzdžiui, plokščių mediena vidutiniškai atpigo dvidešimčia litų už kietmetrį, tiek pat susitraukė ir taros medienos kaina, šiek tiek pabrango tik beržo rastai.

Medienos prekybos asociacijos atstovai sako, kad medienos poreikis rinkose šiemet mažėjo beveik trečdaliu. Ir nors šios rinkos dalyviai į viską žiūri atsargiai, padėties nedramatizuoja, nes šiame sektoriuje svyravimai vyksta kasmet po keletą kartų. Štai todėl manoma, kad metų viduryje padėtis turėtų keistis. Šiuo metu aktyviausias esą plokščių medienos sektorius, pasyviausia – popiermedžio rinka.

„Popiermedis Lietuvoje kaip žaliava neperdirbama, o popieriaus celiuliozės produkcija labai priklauso nuo pasaulinių rinkų. Bendra ekonominė situacija Europoje ir pasaulyje šiuo metu gana sunkiai nuspėjama“, – kalbėjo Medienos prekybos asociacijos direktorius Robertas Ašmonas.

Tačiau, kai kurių verslininkų manymu, ši padėtis – ne rinkos traukimasis, o jos stabilizavimasis, nes daugelį metų rinkos dalyviai esą gyveno ne pagal kišenę.

„Rinkoje aš nebematau jokių burbulų – nei nekilnojamojo turto, nei kažkokių kitokių. Aš manau, kad vartojimas bus tolygus. O ar nenusimato augimo? Na, nemanau. Mano manymu, ateina stabilizavimosi laikotarpis“, – aiškino UAB „Ąžuolų giria“ direktorius Saulius Džiugys.

Anot verslininko, šis laikotarpis turėtų užtrukti 3–5 metus ir tik tada bus galima galvoti apie rinkos augimą. Miškininkai sako, kad neturėtų kisti ir kainos. Esą bent jau artimiausią pusmetį smulki ir kurui tinkama mediena nebrangs.

Jevgenijus Bardauskas, Marija Gabrienė, Ugnė Galadauskaitė
LTV „Panorama“

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu