Franke

LVEA buria darbo grupę vėjo jėgainių darbų saugos klausimams

Vėjo jėgainės darbo sauga

Vėjo energetikos plėtrai Lietuvoje įgaunant pagreitį, atsiranda poreikis ne tik stiprinti atsinaujinančių išteklių projektams reikalingą įstatyminę bazę, bet ir diegti gerąją praktiką, siekiant užtikrinti saugų vėjo elektrinių darbą. Atsižvelgdama į pastaraisiais metais vėjo elektrinių parkuose įvykusius kelis incidentus, Lietuvos vėjo elektrinių asociacija (LVEA) skelbia burianti specialią darbo grupę, kuri sieks užtikrinti aukščiausius saugumo standartus plėtojant vėjo elektrinių projektus. 

Pasak LVEA vadovo Lino Sabaliausko, per pastaruosius metus užfiksuotus kelis su vėjo elektrinėmis susijusius incidentus asociacija vertina rimtai ir ieško sprendimų, kurie padėtų užkirsti jiems kelią.

„Visų pirma, reikia pabrėžti, kad per 20 metų Lietuvoje veikiančios vėjo elektrinės neturėjo jokių incidentų – iki 2022 m. Tokie atvejai nutinka tik jėgainių statybų ar remonto metu, kas leidžia kalbėti apie žmogiškąjį faktorių ir jo veiksmų pasekmes, įrengimų gamybos, statybos ir priežiūros procesuose. Todėl, matydami augantį poreikį stiprinti jėgainių darbų rangos ir saugos klausimus, nusprendėme burti specialią darbo grupę, kuri skirs daugiau dėmesio įstatyminės bazės stiprinimui ir gerųjų praktikų diegimui, kad incidentų tikimybė būtų sumažinta iki minimumo“, – komentuoja L. Sabaliauskas.

Jo teigimu, poreikį stiprinti vėjo elektrinių darbų rangos ir saugos aspektus natūraliai diktuoja ir vėjo energetikos plėtra – per pastaruosius penkerius metus vėjo elektrinių kiekis šalyje išaugo 2 kartus, o įgyvendinus šiuo metu vystomus projektus jų skaičius dar labiau augs.

„Didindami vėjo energetikos pajėgumus sparčiau artėjame prie Lietuvos keliamo energetinės nepriklausomybės tikslo. Vien pernai iš atsinaujinančių energijos išteklių buvo pagaminta net 60 proc. šalyje gaminamos elektros energijos. Vis dėlto augant vėjo elektrinių parkams būtina, kad tiek vystytojų, tiek rangos įmonių dėmesys jėgainių saugumui ir sklandžiam veikimui išliktų prioritetu“, – pabrėžia L. Sabaliauskas.

Naujai statomoms jėgainėms keliamas reikalavimas išlaikyti mažiausiai vieno stiebo aukštį atitinkantį atstumą iki kitų statinių. „E energija“ grupės vadovo, Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) Tarybos pirmininko Gedimino Ulozos vertinimu, paskutinis incidentas parodė, kad tai yra pagrįstas atstumas, saugumui užtikrinti.

„Saugumas yra kertinis aspektas, kurį turime užtikrinti vėjo energetikos projektuose. Steigiamoje darbo grupėje planuojame atsižvelgiant į gerąsias užsienio praktikas parengti rekomendacijas Lietuvos vystytojams ir rangovams, kad didintume darbų saugos kokybę visuose šalyje plėtojamuose vėjo energetikos projektuose. Esant poreikiui taip pat inicijuosime rekomendacijas ir įstatymų rengėjams, nes augant vėjo energetikos apimtims atitinkamai turėtų būti atsižvelgiama ir į naujas tendencijas, reikalavimus, tiek jėgainių statybas, tiek jų techninę priežiūrą vykdantiems rangovams“, – sako G. Uloza. 

Daugiau informacijos:

Linas Sabaliauskas

Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktorius

tel. nr. +370 612 55928 

REKOMENDUOJAME

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu