Ekoklima

Lietuvos gyventojų apklausa: augo Statybos inspekcijos žinomumas ir jos veiklos vertinimas

Statybos inspekcijos žinomumas

Kasmet Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) iniciuoja metinį reprezentatyvų visuomenės nuomonės tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti, ar gyventojams pakanka informacijos apie teritorijų planavimo ir statybos procesus, ar jie praneštų apie pastebėtas savavališkas statybas, kaip gyventojai vertina Statybos inspekcijos veikląTyrimo rezultatai atskleidė, kad nors Statybos inspekcijos žinomumas ir jos veiklos vertinimas nuosaikiai gerėja, dauguma apklaustųjų savivaldybių administracijų vykdomas statybos leidimų išdavimo ir Nacionalinės žemės tarnybos vykdomas žemėtvarkos funkcijas vis dar klaidingai priskiria Statybos inspekcijai, o apie pastebėtas savavališkas statybas praneštų tik kas trečias.

Šiais metais Statybos inspekcijos užsakymu tyrimą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, kuri apklausė 2 000 Lietuvos gyventojų.

Tyrimo duomenimis, per metus Statybos inspekcijos žinomumas išaugo 3 proc. ir 2022 m. siekė jau 78 proc. Taip pat augo ir Statybos inspekcijos veiklą teigiamai vertinančių respondentų skaičius: 25 proc. apklaustųjų vertino labai gerai ir gerai, o neigiamą vertinimą išsakė vos 8 proc. apklaustųjų. Pažymima, kad lyginant su 2021 m., 3 procentais padaugėjo pozityvių ir tiek pat sumažėjo negatyvių vertinimų. 

Informacijos apie aplinkos formavimo procesus visiškai pakanka daugiau nei pusei apklaustųjų, informacijos apie statybos ir teritorijų planavimo procesus trūksta 41 proc. respondentų. Apklaustieji nurodė, kad labiausiai juos domina kaimynystėje planuojamos statybos.

Apklausos duomenimis, 3 proc. padaugėjo žinančiųjų, kaip ir kam reikėtų pranešti apie savavališką statybą (2021 m. – 26 proc., 2022 m. – 29 proc.), tačiau 2 proc. sumažėjo (iki 33 proc.) manančių, kad apie tokius pažeidimus būtina pranešti. 

Nors Statybos inspekcija tinklalapyje gyventojams nuolat primena, kad statybą leidžiančius dokumentus (SLD) įprastu atveju išduoda savivaldybių administracijos, tačiau, kaip parodė tyrimas, beveik pusė (46 proc.) apklaustųjų dėl SLD išdavimo kreiptųsi į Statybos inspekciją. 

Apklausa atskleidė, kad tik 11 proc. gyventojų žino, kad Statybos inspekcija teikia konsultacijas teritorijų planavimo ir statybos klausimais.

REKOMENDUOJAME