Statyboje verslo tendencijos toliau blogėja, rodo Statistikos departamento kovo mėnesio tyrimo rezultatai.
Statybos įmonių vadovų teigimu, kovo mėnesį, palyginti su praėjusiais mėnesiais, darbų sumažėjo. Sumažėjimą nurodė 85 procentai įmonių vadovų (prieš mėnesį – 84 proc.), o įmonių, teigiančių, kad darbų apimtis padidėjo, iš viso nebeliko. Net 92 procentai visų apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų paklausa yra nepakankama.
Per praėjusius mėnesius dar labiau pablogėjo ir įmonių finansinė padėtis: 77 procentai apklaustųjų atsakė, kad įmonių finansinė padėtis pablogėjo, 3 procentai – kad pagerėjo (vasario mėn. – atitinkamai 66 ir 4 proc.). Artimiausiais mėnesiais statybos darbų užsakymų prognozė išliko tokia pati kaip ir praėjusį mėnesį: 61 procentas įmonių vadovų prognozuoja statybos darbų užsakymų mažėjimą, o 7 procentai – didėjimą. Darbuotojų skaičių žada mažinti 74 procentai apklaustų įmonės vadovų, didinti – tik 1 procentas. Statybos darbų kainų mažėjimą prognozuoja 71 procentas įmonių vadovų.
Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra paklausa (nurodė 77 proc. įmonių), finansiniai sunkumai (46 proc.), tik 2 procentai įmonių vadovų teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.
Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2009 m. kovo mėnesį buvo minus 37 procentai. Palyginti su vasario mėnesiu, jis sumažėjo 1 procentiniu punktu. Pramonės pasitikėjimo rodiklis padidėjo 1, mažmeninės prekybos – 5 procentiniais punktais. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 6, paslaugų sektoriaus – 3 procentiniais punktais. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis išliko toks pat kaip ir vasario mėnesį.
Šių metų kovo mėnesį pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad gaminamos produkcijos paklausa mažėjo, tačiau lėčiau nei per praėjusius mėnesius. Produkcijos paklausos sumažėjimą kovo mėnesį nurodė 56 procentai apklaustųjų (prieš mėn. – 59 proc.).
Blogiausiai gaminamos produkcijos paklausą vertino statybinių medžiagų gamybos įmonės. Gamybos apimtis per praėjusius mėnesius išliko beveik to paties lygio: gamybos sumažėjimą nurodė 54 procentai apklaustųjų, padidėjimą – 9 procentai (vasario mėn. – atitinkamai 53 ir 6 proc.).
Produkcijos gamybos prognozė artimiausiais mėnesiais šiek tiek optimistiškesnė: kovo mėnesį 30 procentų įmonių vadovų numato produkcijos gamybos sumažėjimą (prieš mėn. – 35 proc.) ir 21 procentas – padidėjimą. Geresnė ir produkcijos eksporto prognozė: 22 procentai (prieš mėn. – 14 proc.) apklaustų įmonių prognozuoja, kad eksportas didės, 28 procentai (prieš mėn. – 33 proc.) – kad mažės. Artimiausiais mėnesiais darbuotojų skaičių žada mažinti 45 procentai apklaustų įmonių vadovų ir tik 1 procentas – didinti.