Jau po dvejų metų Lietuvos ūkis patirs šoką: uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE) elektros kainos išaugs dukart – iki 69 ct/kwh. Tačiau tai neužtikrins, kad elektros bus pakankamai.
Pristigsime dujų
Neseniai Vyriausybei pateiktos studijos autorių teigimu, Lietuvos gyventojų perkamosios galios ir elektros kainos (jei ji būtų 69 ct/kwh) santykis viršytų ES vidurkį. Be to, tokia ji bus tik tuo atveju, jei Lietuva užsitikrins gamtinių dujų tiekimą iš Rusijos.
Tačiau dėl to mūsų šalis kol kas negarantuota, derybos su „Gazprom” taip pat nevyksta. Manoma, kad elektrą pradėjus gaminti Lietuvos elektrinėje, gamtinių dujų kasmet reikės 1 mlrd. kub. metrų daugiau.
Aplinkos apsauga neberūpi
„Lietuvos dujos” yra sudariusios ilgalaikę sutartį su „Gazprom” iki 2015 m. ir numato galimybę ją pratęsti bei peržiūrėti gamtinių dujų kiekį. Tam reikia iš anksto pradėti derybas ir padidinti tiek Lietuvos, tiek šalių kaimynių sistemų laidumą. Šiam darbui prireiktų 2–3 metų.
Studiją rengęs Lietuvos energetikos instituto (LEI) atstovas Arvydas Galinis teigė, kad jei Rusija dujų tiekimą nutrauktų, Lietuvos elektrinėje galėtų būti kūrenamas mazutas. A.Galinio teigimu, jei Rusija netiektų dujų bent du mėnesius, sudegintume tiek nešvaraus kuro, kad būtų pažeisti aplinkosaugos reikalavimai. Tai reiškia, kad tektų mokėti už papildomus taršos leidimus. Tai elektros energiją pabrangintų dar 5–7 ct/kwh.
Derasi slaptai?
Premjeras Gediminas Kirkilas diskutuojant Seime tikino, kad Vyriausybė pastaruoju metu buvo užsiėmusi ne tik nacionalinio investuotojo kūrimu, tačiau rūpinosi ir tuo, kaip gyvensime uždarius IAE. Pasak jo, derybos, kuriomis siekta pratęsti IAE veiklą, su ES šalimis vyko slaptai, nes apie jas neinformuoti buvo paprašiusi Europos Komisija (EK).
Paskelbta, kad oficiali derybų dėl IAE veiklos pratęsimo su EK pradžia – kitą savaitę vyksiantis Europos vadovų susitikimas. Derybas baigti planuojama iki šių metų lapkričio pabaigos, kai vyks Europos Vadovų Tarybos rudens posėdis. Jame turi paaiškėti sprendimas.
IAE veiklos nepratęs
EK atstovybės Lietuvoje vadovas Kęstutis Sadauskas įspėjo, kad Lietuvos politikai klaidingai interpretuoja narystės ES sutartį, manydami, kad yra galimybių pratęsti IAE darbą. Pasak jo, galima kalbėti apie bet kokias kitas priemones, kurios leistų Lietuvai užtikrinti elektros tiekimo saugumą, išskyrus IAE veiklos pratęsimą.
Vyriausybės derybininkas dėl IAE veiklos pratęsimo Aleksandras Abišala Lietuvos galimybę išsiderėti, kad būtų pratęsta elektrinės antrojo bloko veikla, vertina vos 5 proc.
Jei Lietuva atsisakytų uždaryti IAE 2009-ųjų pabaigoje, ES imtųsi sankcijų ir galėtų pareikalauti grąžinti visą elektrinei uždaryti skirtą paramą, kuri siekia daugiau nei 3 mlrd. litų.