Už Atlanto investuotojams žadami aukso kalnai
Ambicingiems statytojams, neketinantiems mažinti išaugusių būsto kainų, gali taip ir nepavykti susižerti planuoto pelno. Norėdami pamokyti išpuikusius verslininkus, lietuviai, užuot pirkę būstą šalyje, mieliau į nekilnojamąjį turtą (NT) investuoja saulėtuose Europos, Azijos, Afrikos kraštuose. O pastaruoju metu vis daugiau tautiečių žvilgsnių krypsta ir už Atlanto vandenyno.
Investuoja milijonus
Neiškeliant kojos iš Lietuvos nekilnojamojo turto galima įsigyti ir už dešimčių tūkstančių kilometrų – JAV. Tokias paslaugas ne tik mūsų šalyje, bet ir Latvijoje, Estijoje, Kaliningrado srityje teikianti amerikiečių kompanija „Life Plus Investment” su statiniais siūlo įsigyti ir verslą.
„Pardavinėjame tik tokius statinius, kuriuos įsigijus būtų galima plėtoti verslą. Tai ne vien viešbučiai, kavinės, bet ir daugiabučiai, paprasti namai, kuriuos galima nuomoti. Klientų, pageidaujančių įsigyti būstą tik gyventi, pasitaiko itin retai”, – aiškino šiai bendrovei Baltijos šalių regione atstovaujantis Raimondas Linkus.
Jis tikino, kad Lietuvoje jau yra ne viena įmonė, kuri į tokį turtą ir verslą investavo po daugiau nei milijoną JAV dolerių, o turtingi kaliningradiečiai už Atlanto nesibodi prisipirkti po 20 ar 30 namų.
Perka ir emigrantai
Naujos galimybės „įdarbinti” pinigus vilioja ir Lietuvos emigrantus. „Prieš didžiąsias šventes nekilnojamojo turto agentūros tikėjosi, kad namo trumpam sugrįžę emigrantai suskubs pirkti būsto, tačiau realiai sandorių buvo sudaryta mažai.
Akivaizdu, kad daugelis jau ieško kitų būdų, kaip investuoti pinigus. Aš asmeniškai per gruodį sudariau dukart daugiau sandorių nei įprastai”, – prisiminė R.Linkus.
Tokias tendencijas R.Linkus sieja su JAV NT rinkos krize ir dabar itin palankiu metu čia įsigyti tokio turto – esą namus, kurie kadaise kainuodavo po 200 tūkst. JAV dolerių, šiuo metu galima įsigyti už 50–60 tūkst. dolerių.
Paskolas teikia amerikiečiai
„Life Plus Investments” pardavinėja JAV bankams atitekusį turtą, už kurį savininkai nesugebėjo grąžinti paskolos. Kompanijai atskirai už tarpininkavimo paslaugas mokėti nereikia, kaip tai įprasta Lietuvoje.
„Mes uždirbame parduodami statinius. Įsigyjame juos iš bankų, sutvarkome, kad tiktų verslui, surandame operatorių, kuris rūpinsis nuomininkais ir pačiu pastatu, o Lietuvoje – pirkėją”, – aiškino R.Linkus.
Dažniausiai lietuviai perka namus, kurių kainos svyruoja nuo 40 iki 60 tūkst. JAV dolerių, o patraukliausia vieta investicijoms šiuo metu laikomas sparčiai atstatomas Detroitas Mičigano valstijoje.
„Visi objektai, kuriuos pardavinėjame, finansuojami amerikiečių bankų. Norint gauti paskolą reikalingas 20 proc. pradinis įnašas. Toks verslas pelningas – grąžinus paskolą dalis pelno dar lieka savininkui”, – tikino R.Linkus.
Panašu į akcijų rinkas
Agentūros „Ober-Haus” Vilniaus senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada nesiryžo žarstyti patarimų dėl lietuviams mažai pažįstamos JAV NT rinkos.
„Ar palankus metas investuoti į būstą už Atlanto? Reikia atlikti tyrimą, išsiaiškinti. JAV – didelė šalis, o kiekvienas regionas ir miestai labai skiriasi. Be to, juk niekas nesako, kad dabar palankus ar nepalankus metas pirkti ES šalyse arba Azijoje. Nekilnojamojo turto ir akcijų rinkose situacija panaši: pirkti investicijai reikia tada, kai rinka nukritusi, tačiau svarbu, kad būtų kilimo požymių”, – aiškino M.Čiulada.
Finansų analitikas, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda neatmetė prielaidos, kad JAV būsto rinkoje lietuviai gali atrasti palankių galimybių investuoti.
Tačiau, eksperto manymu, nemažai problemų administruojant įsigytą turtą gresia dėl didelio atstumo – reikia labai patikimo valdytojo, kad gyvenant Lietuvoje netektų sukti galvos dėl nepareigingų nuomininkų.
Greitos grąžos neprognozuoja
„DnB Nord” banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis nemano, jog investuoti į NT Lietuvoje neapsimoka. „Tai visada gerai, jei žmogus nusiteikęs ilgalaikei investicijai, pavyzdžiui, 5–10 metų. Tačiau besitikintiems greitos grąžos šiandien – ne pati palankiausia situacija, – aiškino R.Rudzkis.
SEB banko atstovas G.Nausėda situacijos irgi nedramatizuoja. Eksperto manymu, šie metai turėtų būti palankesni pirkėjams nei pardavėjams. G.Nausėda teigė neatsisakąs ne kartą išsakytos prognozės, jog NT kainos didmiesčiuose 2008-aisiais galėtų mažėti iki 15 proc. Tačiau vargu ar verta tikėtis, kad gerėjant ekonomikos rodikliams kainos kasmet vis mažės.