Lietuvos Premjeras Andrius Kubilius, viešėdamas Varšuvoje, aptarė energetikos ir naujos atominės elektrinės (AE) statybos reikalus su Lenkijos premjeru Donaldu Tusku. D. Tuskas, susitikęs su A. Kubiliumi, pakartojo Lenkijos keliamas sąlygas, kad Lenkija prisijungs prie naujos Visagino atominės elektrinės statybų projekto, jei jos galia sieks bent 3 tūkst. megavatų (MW), o Lenkijai bus skirta bent 1 tūkst. MW energijos.
D. Tusko teigimu, Lenkija iš Lietuvos norėtų sau užsitikrinti 1 tūkst. MW energijos, o jungtis su nauja atomine kainuotų apie 800 mln. eurų.
Lenkijos vadovai jau anksčiau yra kalbėję apie tokį lietuviškos elektros poreikį. Buvusioji Gedimino Kirkilo Vyriausybė dar praėjusią vasarą yra patikinusi, kad lenkai gaus pageidaujamą trečdalį elektros energijos iš naujos AE.
„Lenkija gaus norimą elektros kiekį, bet tik tada, kai bus pastatytas elektros tiltas“, – rugpjūtį kalbėjo G. Kirkilas. Anot jo, Lenkijai iš naujos AE bus skirta 1 tūkst. megavatų (MW), Lietuvai – taip pat 1 tūkst., o Latvijai ir Estijai – po 500 MW.
Pagal atliktą Visagino AE poveikio aplinkai vertinimą, jėgainės maksimali jos galia gali siekti iki 3,4 tūkst. MW, jei bus naudojamas kombinuotas jėgainės aušinimo būdas. Pasirenkant tiesioginį aušinimo būdą ir išleidžiant vandenį į Drūkšių ežerą, jėgainės galingumas turėtų siekti 3,2 tūkst. MW.
Pagal jėgainės statytojos „Leo LT“ strategiją, Lietuva būsimoje Visagino AE savo reikmėms rezervavo 1,3 tūkst. megavatų (MW) galios ir ne mažiau kaip 34 proc. AE akcijų.
„Lietuvos energijos“ išduotose perdavimo tinklo techninėse sąlygose nurodoma, kad maksimali pirmojo Visagino AE reaktoriaus galia – 1,3 tūkst. MW.
Tarptautinį konkursą būsimos Visagino AE reaktoriaus gamybai „Leo LT“ planuoja paskelbti apie 2010 m. viduryje. Antrinės „Leo LT“ bendrovės „Visagino atominė elektrinė“ direktoriaus Mariaus Grinevičiaus nuomone, paskelbus konkursą, pretendentų pasiūlymai bus pradėti vertinti 2010-ųjų pabaigoje ir užtruks maždaug metus.
2011-aisiais jau ketinama pasirašyti sutartį su konkrečiu reaktoriaus gamintoju bei po dvejų metų projektavimo darbų pradėti AE statybą. Ji gali trukti iki 2018 metų.
Ar bus statomas antrasis jėgainės reaktorius ir kada, anot „Leo LT“ vadovų, dar anksti kalbėti.
Pagal dabartinius skaičiavimus, AE bei elektros tiltų su Švedija ir Lenkija projektų vertė – per 26 mlrd. litų, iš jų 17,5 mlrd. litų sudaro Lietuvos dalis. Pasiskolinti numatoma 10,7 mlrd. litų, o nuosavos „Leo LT“ lėšos turėtų sudaryti 6,8 mlrd. litų. Šitie skaičiavimai esą tėra „atraminiai“, nes kainų prognozės kinta.
Galvoja ir apie nuosavą jėgainę
Lenkijos ministras pirmininkas D. Tuskas teigė, kad besitęsiantis Rusijos ir Ukrainos dujų konfliktas verčia vyriausybę spartinti planus statyti ir savo atominę elektrinę, praneša AP.
D. Tuskas pranešė, kad jo vyriausybė antradienį nusprendė paspartinti pirmosios šalies istorijoje atominės jėgainės statybas. Tikimasi, kad elektrinė pradės veikti iki 2020 metų.
Lenkijos premjeras taip pat sakė, jog Lenkija sieks mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų ir planuoja pastatyti suskystintų dujų saugyklą bei dujų terminalą.
Lenkija yra viena iš Europos šalių, kurios nukentėjo nuo Rusijos ir Ukrainos konflikto dėl dujų tiekimo Ukrainai bei rusiškų dujų tiekimo Europai per Ukrainos teritoriją.