Rockwool

Latvijos vyriausybė perėmė “Parex banką”

Parex bankas

Latvijos vyriausybė po šeštadienį devynias valandas trukusio neeilinio posėdžio nusprendė perimti „Parex banko” kontrolinį akcijų paketą ir perduoti jį Hipotekos bankui. Finansų analitikai pastebi, kad „Parex bankas” negalėjo atgauti lėšų, investuotojų į projektus, kurių įgyvendinimas nutrūko dėl pasaulinės finansų krizės. Be to, pasklidus gandams, kad bankas atsidūrė ant bankroto ribos, gyventojai iš banko atsiėmė apie 300 mln. Lt indėlių.

Latvijos vyriausybei atiteko 51 proc. antro pagal dydį Latvijos banko akcijų, 34 proc. „Parex banko” kapitalo perėmė valstybinis Hipotekos ir žemės bankas, 15 proc. akcijų liks smulkiesiems akcininkams. 

To vyriausybės paprašė patys banko akcininkai.

Sprendimą perimti kontrolinį akcijų paketą palaikė visi ministrai. Jam pritarė Latvijos banko prezidentas Ilmaras Rimševičius bei Finansų rinkos ir kapitalo komisija.

Sutartį pasirašys finansų ministras, jis taip pat įpareigotas Latvijos vardu garantuoti sindikuotų paskolų refinansavimą 2009 metais.

Pranešama, kad akcijos iš buvusių akcininkų Viktoro Krasovickio ir Valerijaus Kargino buvo supirktos už 2 latus (9,7 Lt). V. Krasovckiui ir V. Karginui iki šiol priklausė 85 proc. akcijų. Abu asmenys nuolat figūruodavo turtingiausių Latvijos žmonių sąrašuose. Spalį pastarojo turtas buvo vertinamas 220 mln. latų, o pirmojo – 207 mln. latų.

Banko valdybos pirmininką V. Karginį pareigose pakeis vyriausybės pasirinktas asmuo.

V. Krasovickiui ir V. Karginiui anksčiau priklausė po 42,42 proc. „Parex banko” akcijų. „East Capital Funds” valdo 4,17 proc., „Danske Capital Funds” – 2,74 proc., „Julius Baer International Equity Fund” – 2,19 proc., „Firebird Funds” – 1,82 proc., „Svenska Handelsbanken AB” – 0,31 proc., kitiems struktūriniams akcininkams – 1,30 proc., kitiems privatiems akcininkams – 2,64 proc. „Parex banko” akcijų.

Vyriausybė, Latvijos bankas ir Finansų komisija įsitikinę, jog banko problemos yra susijusios su pasauline krize. Tačiau kartu vyriausybė tvirtina, kad šalies bankų sistema išlieka stabili, o bankas ir toliau vykdys visas funkcijas.

Anot Latvijos premjero Ivaro Godmanio, „Parex bankas” susidūrė su rimtais ekonominiais sunkumais, todėl buvo nuspręsta perimti kontrolinį akcijų paketą, siekiant sustiprinti banko likvidumą.

Kaip teigė Latvijos finansų ministras Atis Slakteris, valstybė turėjo arba įsigyti kontrolinį akcijų paketą, arba leisti bankui bankrutuoti. Pastaruoju atveju būtų reikėję kompensuoti indėlius iki 50 tūkst. latų.

Pasak ministro, jeigu pirmadienį prie „Parex banko” filialų susidarys žmonių eilės atsiimti savo indėlių, pinigai jiems bus išmokami.

Finansų ministras pridūrė, jog bankui „Parex bankui” planuojama surasti tarptautinį investuotoją, tačiau esant dabartinei situacijai tai padaryti būtų sunku.

Šių metų devynių mėnesių „Parex banko” pelnas sudarė 12,4 mln. latų. Trečiojo ketvirčio duomenimis, banko aktyvai siekė 3,14 mlrd. latų, išduoti kreditai – 1,9 mlrd. latų, indėliai – 1,94 mlrd. latų, kapitalas ir rezervai – 208 mln. latų.

„Parex bankas” buvo įkurtas 1992 m. Dabar jame Latvijoje dirba apie 2,5 tūkst. žmonių. Bankas turi atstovybių, filialų ir dukterinių kompanijų 15 šalių, įskaitant Lietuvą, Estiją, Švediją, Vokietiją, Šveicariją.

Filialas Lietuvoje tęsia veiklą

Pasak Lietuvos bankų asociacijos prezidento Stasio Kropo, „Parex banko” filialas Lietuvoje ir toliau vykdys įprastas funkcijas, filialo veikla yra prižiūrima.

„Prasidėjus masiškam indėlių atsiėmimui, bankas susidūrė su likvidumo problemomis, todėl šis Latvijos vyriausybės žingsnis yra tinkamas ir savalaikis, nes kitaip būtų buvę įšaldytos sąskaitos ir atsiskaitymai. Šiuo metu daugelyje Europos Sąjungos šalių vyriausybės imasi aktyvaus intervencinio vaidmens bankų sistemoje”, – teigė S. Kropas.

Anot jo, Lietuvos bankams nacionalizacija kol kas negresia, tačiau nuo likvidumo problemų ir jie nėra apsaugoti.

„Lietuvos bankų ekonominiai rodikliai yra pakankamai geri ir Lietuvos bankai yra pajėgūs vykdyti visus įsipareigojimus. Visi bankai yra mokūs, tačiau likvidumo problemų gali kilti dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, atsiimamų indėlių”, – sakė S. Kropas.

Lietuvos Bankų sistema „stabili ir likvidi”

Finansų analitikas Valdemaras Katkus nurodo, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios „Parex bankas” atsidūrė ant bankroto ribos, – sindikuotos paskolos, kurias 2008 ir 2009 metais „Parex bankas” turėjo grąžinti.

„Paskolų sumos buvo skirtos veiklai finansuoti, tačiau susidūrus su likvidumo problema, buvo manoma, kad užsienio bankai nebepratęs paskolų teikimo. Banką perėmus valstybei, šias paskolas refinansuoti gali būti žymiai lengviau”, – sakė V. Katkus.

„Latvijos vyriausybė kol kas jaučiasi pakankamai stipri pati susitvarkyti su bankų sistemos problemomis, kadangi nesiruošia kreiptis nei į Tarptautinį valiutos fondą, nei į ES vyriausybes, kad jiems būtų padėta”, – teigė V. Katkus.

Anot finansų analitiko, „Parex banko” sunkumai Lietuvos bankų sistemai įtakos beveik neturės, kadangi Lietuvos pinigai „Parex banke” sudaro tik 700 mln. Lt iš visuose bankuose esančių 40 mlrd. Lt indėlių sumos. Be to, visi indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdrausti.

„Lietuvos bankinė sistema yra visiškai stabili ir likvidi. Lietuvos centrinis bankas komerciniams bankams grąžino 1 mlrd. Lt iš 2 mlrd. Lt rezervo, tačiau Lietuvos bankui kol kas nebuvo reikalo įsikišti į komercinių bankų veiklą, jau nekalbant, kad kol kas jokių gelbėjimo veiksmų nereikia imtis ir Vyriausybei”, – tikino V. Katkus.

REKOMENDUOJAME