Latvijos Vyriausybė nacionalizuoja finansinių problemų kamuojamą antrą pagal turtą Latvijos banką „Parex”, kuris turi banką ir Lietuvoje. Mūsų šalies centrinis bankas tokį kaimynų žingsnį vertina teigiamai ir kartu tvirtina, kad Lietuvos bankų, taip pat ir „Parex”, klientai nerimauti neturėtų – esą pas mus panašių priemonių neprireiks.
„Latvijos Vyriausybė priėmė sprendimą, jog valstybė taps „Parex” kontrolinio paketo savininke, kad užtikrintų Latvijos finansų sistemos stabilumą ir nesutrikdytų „Parex” darbo”, – šeštadienį po devynias valandas trukusio neeilinio ministrų kabineto posėdžio sakė kaimyninės šalies premjeras Ivaras Guodmanis.
Finansų analitikai Lietuvos radijui teigė, esą bankas negalėjo atgauti lėšų, investuotų į projektus, kurių įgyvendinimas nutrūko dėl pasaulinės finansų krizės, o pasklidus gandams, kad šis bankas atsidūrė ant bankroto ribos, gyventojai atsiėmė maždaug 300 mln. litų vertės indėlių.
Akcijos – už simbolinį mokestį
Anot „Parex” banko viceprezidento Martino Jaunarajo, Vyriausybės parama reiškia, kad bankui taps prieinamos įvairios priemonės, užtikrinančios banko likvidumą.
Pasak ministro pirmininko, „Parex” banko kontrolinis paketas bus perimtas tarpininkaujant valstybei priklausančiam Hipotekos ir žemės bankui. „Parex” taps antrine Hipotekos ir žemės banko, kuris valdys 51 proc. balso teisę turinčių akcijų, bendrove.
Dabartiniams „Parex” banko savininkams – Valerijui Karginui ir Viktorui Krasovickiui už perimtas akcijas bus išmokėta po 2 latus (9,7 lito).
Sprendimą vyriausybė priėmė, remdamasi Finansų rinkos ir kapitalo komisijos ir Finansų ministerijos pateikta informacija apie „Parex” problemas. Anot I. Guodmanio, tai nereiškia, kad „Parex” nebepajėgia veikti – bankas gali toliau dirbti, ir vyriausybės sprendimas užtikrina jo stabilumą ir likvidumą.
„Reikia padaryti viską, kad nebūtų bankų ir finansų sistemos sukrėtimų”, – pabrėžė I.Guodmanis.
Premjeras neigė, kad Vyriausybė gali perimti dar kurį nors Latvijos banką.
Bankroto kaina – milijardas
Pasak Latvijos finansų ministro Ačio Slakterio, priimdama tokį sprendimą Vyriausybė veikė mokesčių mokėtojų ir komercinių bankų klientų – tiek indėlininkų, tiek paskolų gavėjų – interesais: „Pasirinkimas buvo toks – leisti bankui bankrutuoti, ar užtikrinti finansų sistemos stabilumą”.
Jis pažymėjo, kad banko bankrotas šalies mokesčių mokėtojams būtų kainavęs 600 mln. latų (1 mlrd. eurų), jeigu valstybė būtų kompensavusi indėlius banke.
„Parex” yra didžiausias Vakarų šalių kapitalui nepriklausantis bankas Baltijos šalyse. Pasak I. Guodmanio, sprendimas jį nacionalizuoti atitinka kitų Europos Sąjungos (ES) šalių veiksmus gelbstint savąsias finansų sistemas.
1992 metais įkurtas „Parex” bankas turi filialus ir atstovus 15 šalių, tarp jų – Vokietijoje, Švedijoje, Estijoje, Rusijoje ir Lietuvoje.
Lietuva ruošiasi
Savo ruožtu mūsų šalies Vyriausybė praėjusią savaitę priėmė nutarimą, numatantį, kad, esant būtinybei, ji galės panaudoti laikinas likvidumo palaikymo ir investavimo į bankų kapitalą priemones.
Priėmus kai kurių įstatymų pataisas arba naujus įstatymus, Vyriausybė galės teikti garantijas, investuoti į bankų kapitalą, jei, tarkime, jie turėtų rimtų finansinių problemų.
Pasak nutarimo, finansinio stabilumo stiprinimo priemonės neturi pažeisti Europos Sąjungos konkurencijos ir kitų principų bei atitikti nuostatas, patvirtintas Europos Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos spalio 7 dienos išvadose dėl neatidėliotinų atsakomųjų veiksmų dėl finansinės sumaišties.
„Parex” Lietuvoje
„Parex” grupei priklausantis Lietuvos „Parex” bankas per tris šių metų ketvirčius patyrė 2,4 mln. litų nuostolių.
Tuo pačiu metu 2007-aisiais bankas buvo uždirbęs 6,1 mln. litų pelno.
Lietuvos „Parex” pernai uždirbo apie 40 tūkst. litų grynojo audituoto pelno – 122,3 karto mažiau nei 2006-aisiais, kai jis buvo 4,891 mln. litų.
„Parex” grupei, be banko, Lietuvoje dar priklauso bendrovės „Parex faktoringas ir lizingas” bei „Parex investicijų valdymas”.
„Turiu nuraminti indėlininkus”
Reinoldijus ŠARKINAS, Lietuvos centrinio banko vadovas
Labai teigiamai vertinu šį žingsnį. Manau, tai labai teisingas žingsnis – taip pat elgėsi ir kai kurios kitos Europos Sąjungos, perimdamos probleminių bankų kontrolę ir juos sustiprindamos.
Lietuvos „Parex” banko padėtis tik pagerėja – įliejama papildomų pinigų. Manau, Lietuvos indėlininkams reikėtų ramiausiai į tai reaguoti – turiu nuraminti, kad Lietuvos bankų sistemoje viskas gerai.
„Parex” banko negalima lyginti su Lietuvos bankais, nes jis turėjo tik du didelius akcininkus.