Vienintele brangimo priežastimi nurodoma nenumaldomai kylanti rusiškų dujų kaina, kurios yra pagrindinis kuras šiuose miestuose.
Daugumos didmiesčių gyventojų piniginės dar labiau tuštės. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių šilumos tiekėjai pranešė nuo lapkričio 4-9,2 proc. branginsiantys šilumą ir karštą vandenį. Panevėžyje liks galioti spalio mėnesio kaina – 24,05 ct/kWh.
Sostinėje šiluma brangs 4 proc. palyginti su spaliu ir kainuos 29,992 ct/kWh. Kartu su šiluma brangsta ir karštas vanduo. Jis lapkritį kainuos 20,68 Lt už kubinį metrą. Kadangi įsigaliojus prezidentės inicijuotoms Šilumos ūkio pataisoms, šilumos tiekėjai nebegali rinkti pinigų už šilumos punktų priežiūrą, šios sąnaudos nuo lapkričio nebus traukiamos į tarifą.
Todėl gyventojams, kuriems šiluma tiekiama iš bendrovei priklausančių šilumos punktų, šiluma netgi šiek tiek pigs, nes spalį jie moka 30,16 ct/kWh.
Tuo metu visiems kitiems ji dabar kainuoja mažiau – 28,14 ct/kWh.
„Šilumos brangimą lėmė vienintelė priežastis – brangstančios dujos. Mokestis už šilumos punkto priežiūrą yra nebe šilumos tarife, bet atskirai. Nereikia apsigauti, nes organizacijos, kurios prižiūrės šilumos punktus, tai darys ne už dyką. Tiesiog tarifas pamažėjo ta dalimi, kuri persikėlė į kitą eilutę“, – DELFI sakė „Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas.
Panaši situacija susidarė ir Kaune, kur šiluma 5,5 proc. iki 30,5 ct/kWh didės daugumai vartotojų arba tiems, kuriems šiluma yra tiekiama iš patiems gyventojams priklausančių šilumos punktų.
Mažiau nei trečdaliui kauniečių, kuriems šiluma buvo tiekiama iš įmonei priklausančių punktų, šiluma kainuos tiek pat, bet tai bus 2 proc. mažiau nei jie mokėjo iki šiol.
Kubinis metras vandens Kaune kainuos 21,78-21,48 Lt.
„Tiems, kuriems buvo tiekiama šiluma iš įmonei priklausančių šilumos punktų, kaina buvo šiek tiek didesnė, nes į ją buvo įskaičiuotos amortizacijos ir turto priežiūros sąnaudos. Įsigaliojus įstatymo pakeitimams, šios sąnaudos yra nubraukiamos. Taigi kaina suvienodėja visiems vartotojams, tačiau kadangi kilo dujų ir mūsų perkamos šilumos kainos, mes irgi buvome priversti didinti kainas“, – DELFI paaiškino „Kauno energijos“ atstovas spaudai Ūdrys Staselka.
Klaipėdoje šilumą nuo lapkričio branginama 9,2 proc. iki 27,32 ct/kWh. Karštas vanduo šiame mieste brangsta 6,9 proc. iki 22,37 Lt už kubinį metrą.
„Klaipėdos energijos“ finansų direktorius Kęstutis Jonkus DELFI sakė, kad pagrindinė priežastis yra dujų kainos augimas. Šis kuras bendrovei per tris mėnesius, kai nekito šilumos kainos, pabrango 14 proc.
„Šiaulių energija“ vartotojams praneša, kad nuo lapkričio jų paslaugos brangsta 6 proc. Šiame mieste šiluma kainuos 29,82 ct/kWh, o karštas vanduo – 23,55 Lt už kubinį metrą.
Spalį šiluma Šiauliuose kainavo 28,12 ct/kWh, o karštas vanduo – 22,37 Lt už kubinį metrą.
Šilumos tiekėjai skelbia, kad rusiškos dujos jiems per rugsėjį pabrango 8,5 proc.
DELFI primena, kad dar šių metų viduryje vartotojai buvo perspėjami, kad laukia rekordinių kainų šildymo sezonas. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija skaičiavo, kad rugsėjį dujos kainavo 37 proc. daugiau nei prieš metus.
Rugsėjį už 1 tūkst. kubinių metrų dujų, skaičiuojant su galios ir transportavimo mokesčiu, šilumininkai mokėjo 1499 Lt.

















