Franke

KT: didiesiems vartotojams dujų kainų reguliuoti nevalia

KT: didiesiems vartotojams dujų kainų reguliuoti nevalia

Negali būti reguliuojamos gamtinių dujų kainos vadinamiesiems laisviesiems vartotojams. Taip trečiadienį nustatė Konstitucinis Teismas (KT), išnagrinėjęs bylą dėl gamtinių dujų rinką reguliuojančių kai kurių teisės aktų konstitucingumo.
 
Be kita ko pripažinta, kad Konstitucijai prieštaravo 2002 metų pabaigoje priimto Vyriausybės nutarimo nuostata, jog dujas tiekiančios įmonės laisviesiems vartotojams gali nustatyti tik tokią kainą, kuri nėra didesnė kaip Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta viršutinė dujų tiekimo kainos riba.
 
Tiesa, dabar jau ši nuostata nebegalioja, ji prieš kurį laiką buvo Vyriausybės pakeista.
 
Bet į KT dėl šios nuostatos jau prieš beveik trejus metus kreipėsi Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėjęs rusų koncerno „Gazprom” valdomos bendrovės „Dujotekana” ieškinį valstybei dėl reguliuojamų dujų kainų laisviesiems vartotojams. Suabejota, ar Vyriausybė nesuvaržė dujų įmonių teisės laisvai nustatyti dujų tiekimo kainą tokiems vartotojams ir ar neviršijo savo kompetencijos, mat Gamtinių dujų įstatyme tokios normos nėra.
 
KT pripažino, kad Vyriausybės nustatyta tvarka „konkuravo su teisiniu reguliavimu, įtvirtintu Gamtinių dujų įstatyme, kuriame buvo nustatyta, kad galėjo būti reguliuojamos tik dujų kainos reguliuojamiesiems vartotojams, o kitos kainos, be kita ko, dujų tiekimo laisviesiems vartotojams kainos, buvo sutartinės, todėl negalėjo būti reguliuojamos”.
 
Tai leido KT konstatuoti, kad Vyriausybės nutarimu įtvirtintas dujų kainų laisviesiems vartotojams reguliavimas prieštaravo keliems Konstitucijos straipsniams.
 
Laisvaisiais vartotojais vadinamos didžiosios įmonės, kurios sunaudoja gamyboje labai daug gamtinių dujų, pavyzdžiui, Jonavos „Achema” ir panašios bendrovės.
 
„Vyriausybė, leisdama teisės aktus, turi laikytis galiojančių įstatymų ir, vykdydama vienus įstatymus, negali pažeisti kitų. Be to, Vyriausybės nutarimuose – poįstatyminiuose teisės aktuose – negali būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, kuris konkuruotų su nustatytuoju įstatymuose. Svarbu, kad savo teisės aktus Vyriausybė priimtų neviršydama savo įgaliojimų ir kad jie neprieštarautų Konstitucijai ir įstatymams”, – pastebėjo KT savo nutarime.
 
Šiuo metu Vyriausybės nuostata dėl dujų kainų laisviesiems vartotojams jau nebegalioja.
 
Vilniaus apygardos administracinis teismas, gavęs tokią KT išvadą, galės atnaujinti prieš kelerius metus sustabdytą vadinamąją „Dujotekanos” bylą. Ši įmonė valstybei reiškia 16 milijonų litų pretenzijas dėl esą neteisėtai reguliuotų dujų kainų laisviesiems vartotojams.
 
Tuo pačiu nutarimu KT trečiadienį paskelbė, kad Konstitucijai neprieštarauja Gamtinių dujų įstatymo nuostatos, įtvirtinusios reikalavimą turėti dujų sistemas įmonėms, norinčioms gauti dujų perdavimo, paskirstymo ar laikymo licenciją. Abejota, ar tokia nuostata nesukūrė neproporcingai dideles kliūtis licencijai įsigyti, dirbtinai riboja ūkinės veiklos laisvę ir konkurenciją dujų rinkoje, sudaro teisines prielaidas sukurti monopoliją.
 
KT nurodė, kad šis įstatymas iš esmės nepakeitė iki tol buvusios leidimų užsiimti energetine veikla sistemos. „Ginčijamoje nuostatoje įtvirtintas teisinis reguliavimas buvo taikomas visoms įmonėms, siekiančioms gauti minėtą licenciją tam tikroje teritorijoje, todėl nebuvo paneigtas ūkinės veiklos subjektų lygiateisiškumas. Nustatytas reikalavimas buvo natūralus ir būtinas licencijuojamai gamtinių dujų perdavimo, paskirstymo ir laikymo veiklai, kuri be šių sistemų iš viso negalima”, – pabrėžė KT.

REKOMENDUOJAME

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu