Ekoklima

Kova dėl šilumos kainų persikėlė į Vilnių

Kova dėl šilumos kainų persikėlė į Vilnių

Ketvirtadienį prie Kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pastato Vilniaus, Ukmergės, Trakų rajonų gyventojai susibūrė piketui.

Piketuotojai reikalavo komisijos paremti Ukmergės raj. savivaldybę ir leisti jai tiekti šilumą gyventojams. Tuo metu VKEKK ketvirtadienį nesvarstė planuoto licencijos išdavimo savivaldybės kontroliuojamai „Ukmergės šilumai” klausimo.

Paaiškėjus naujoms aplinkybėms, ji turės pakartotinai spręsti dėl bendrovės „Miesto energija” licencijos.

Ukmergės rajono savivaldybės meras Algirdas Kopūstas teigia, kad VKEKK buvo pateikta informacija apie tai, kad Nekilnojamojo turto registre yra išbrauktos šilumos ūkio nuomos sutartys, kas VKEKK požiūriu buvo kliūtis išbraukti iš UAB „Miesto energija” licencijos Ukmergės rajono teritoriją.

Atsižvelgiant į paaiškėjusias naujas aplinkybes, VKEKK turėtų iš naujo svarstyti privatininkų UAB „Miesto energija” licencijos turėjimo klausimą.

Tiesa, Ukmergės rajono savivaldybė kreipėsi į komisiją prašydama ne naikinti, o pakeisti „Miesto energijos” turimą licenciją, iš jos išbraukiant Ukmergės rajono teritoriją.

„Tikimės, kad šis klausimas bus išspręstas kaip įmanoma greičiau, nes tai suteiks galimybę pasirašyti sutartį dėl dujų tiekimo. Kol klausimas neišspręstas, esame priversti Šilo ir RK-3 katilines kūrenti skystu kuru.

Kūrenimo skystu kuru sąnaudos apie 40 proc. didesnės, patiriama akivaizdi materialinė žala, todėl savivaldybė bus priversta kreiptis į teismą dėl žalos išieškojimo”, – teigia A. Kopūstas.

Ukmergės rajono savivaldybė – pirmoji Lietuvoje nutraukė gyventojams nepalankią šilumos tiekimo sutartį su privačia bendrove.

Primename, kad sutartis buvo nutraukta paaiškėjus faktams, kad bendrovė „Miesto energija” nesilaiko sutarties sąlygų (be Ukmergės savivaldybės sutikimo sudarė ilgalaikes paskolų sutartis su bankais, įkeičiant viešąjį turtą), tuo metu ukmergiškiai monopolininkui mokėjo bene didžiausią kainą už šilumą Lietuvoje.

Savivaldybės teisę ginti viešą interesą gyventojų vardu patvirtino Vilniaus apygardos teismas, atmetęs „Miesto energijos” skundą ir neskundžiama nutartimi palikęs galioti Ukmergės rajono apylinkės teismo nutartį, įpareigojančią buvusį šilumos operatorių UAB „Miesto energiją” perduoti savivaldybei priklausantį ir naujai sukurtą turtą.

Tuo metu į piketą prie VKEKK pastato susirinkę piketuotojai sakė siekiantys, kad valstybinės institucijos nestotų skersai kelio savivaldybėms, kurios dėl protu nesuvokiamų kainų nutraukė sutartis su šilumą teikusiomis bendrovėmis.

„Gerbiame Ukmergės savivaldybės sprendimą ir norime, kad jai būtų kuo greičiau leista pačiai teikti šilumą gyventojams”, – Socialinių investicijų valdymo centro pranešime cituojamas Ukmergės bendruomenės narys Mindaugas Tamošiūnas.

Piketo dalyvių nuomone, komisija nepadeda susitarti su AB „Lietuvos dujomis”, kad ši galėtų laisvai tiekti dujas Ukmergei ir nesuteikia savivaldybei licencijos teikti šilumą gyventojams. O tai gresia šalčiais žiemą.

„Susidaro įspūdis, kad centrinės valdžios viršūnėse yra pareigūnų, kuriems labai nepatiko tai, kas įvyko Ukmergėje. Jie nenori, kad Lietuvos miestų ir miestelių valdžia keltų klausimus dėl privačių bendrovių teisės be kontrolės naudotis savivaldybės turtu.

Jie nenori, kad gyventojai spręstų nepatogius klausimus dėl viešo turto privatizacijos, dėl „kosminių” komunalinių paslaugų kainų, viešojo sektoriaus alinimo ir pan. Taigi, kas iš tiesų valdo Lietuvą – visuomenė ar monopolijos?”, – klausia Mindaugas Tamošiūnas.

Piketuotojų nuomone, dabar ne laikas žiūrėti, kuri valstybinė institucija yra atsakinga už vieną ar kitą procedūrą, o būtina imtis visų veiksmų, kad gyventojų interesai būtų patenkinti.

„Daugelis mūsų atvažiavome čia, nes esame priversti, nežiūrint į savo amžių, papildomai dirbti. Sumokėjus mokesčius iš pensijos ašaros lieka. Karšto vandens kainos tokios didelės, kad stengiamės kuo toliau nuo jo laikytis. Taupom ir todėl išvis jo nevartojam. Kiek tai gali tęstis?”, – sakė vienas piketo dalyvių.

Ukmergiškio Stasio Ūsaičio teigimu, piketuotojai nori vieno – nebemokėti vienų didžiausių kainų už šildymą šalyje.

„Esame ginami mūsų savivaldybės, tačiau kas dar stos į mūsų pusę? Kol kas panašu, kad daugumą arba tyli arba veikia prieš mus”, – sako S. Ūsaitis.

„Miesto energija”: piketą organizavo savivaldybės politikai

Tuo metu „Miesto energija” teigia, kad gyventojų piketą organizavo savivaldybės politikai, ir vertina jį „kaip spaudimą valstybės institucijoms užsimerkti prieš neteisėtus savivaldybės veiksmus ir manipuliavimą gyventojais, kuriems savivaldybė dalina melagingus pažadus”.

„Miesto energijos” generalinis direktorius Artūras Stravinskas sako, kad mero A. Kopūsto vadovaujamos savivaldybės valdančiųjų pastangos savo poziciją grįsti ne teisinėmis priemonėmis ir įstatymų laikymųsi, bet viešųjų ryšių kova ir spaudimu valstybės institucijoms priiminėti sprendimus, neatitinkančius įstatymų, stebina.

„Manome, kad pirmiausia toks Ukmergės vadovų elgesys yra nekorektiškas rajono gyventojų atžvilgiu – priėmusi įstatymų neatitinkančius sprendimus, ignoruodama teismo, Vyriausybės atstovo ir Kainų komisijos sprendimus ir pastabas dėl įstatymų nesilaikymo, Ukmergės politikai kviečia žmones ginti neteisėtus sprendimus.

Manau, kad savivaldybės veiksmai daugiausiai žalos daro kaip tik rajono gyventojams – dalis žmonių pusantro mėnesio gyveno be karšto vandens, o dabar kyla reali grėsmė, kad nekvalifikuotas pasiruošimas šildymo sezonui žiemą lems nesklandumus ir avarijas”, – pranešime spaudai cituojamas A. Stravinskas.

Jo teigimu, gyventojai ginti įstatymams prieštaraujančius sprendimus yra sukviečiami mažesnių šildymo kainų pažadais, tačiau savivaldybės veiksmai yra priešingi.

„Šiandien vykstančiame Ukmergės rajono savivaldybės tarybos posėdyje pasirengta patvirtinti tokias pat kainas, kaip savivaldybė yra patvirtinusi ir „Miesto energijos” tiekiamai šilumai.

Deja, manau, kad savivaldybės politikų siekis yra turto perėmimas, o kainos klausimas tėra patogus būdas padidinti gyventojų palankumą prieš rinkimus ir pridengti neteisėtus veiksmus, atliktus po bandymo be pagrindo nutraukti sutartį. Absurdiška yra ir tai, kad kaina vėl tvirtinama įmonei, kuri net neturi teisės užsiimti šilumos gamyba ir tiekimu”, – sakė „Miesto energijos” vadovas.

REKOMENDUOJAME