Sukurti aplinką profesiniam tobulėjimui, kur novatoriškos idėjos gimsta visą parą, o įvairūs technologiniai sprendimai ne tik įkvepia, bet ir pasitarnauja mokymosi procese yra kone kiekvienos mokslo įstaigos vizija. KTU, siekdamas, kad studentų miestelis taptų kūrybos ir mokslo progreso centru, jau kitų metų rudenį atvers duris į mokymuisi bei poilsiui pritaikytas multifunkcinio centro su integruota biblioteka erdves. Šiuo metu čia jau vyksta statybos darbai.
Šiandien dalis didelių ir mažai naudojamų Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) erdvių neišpildo savo turimo potencialo, todėl nuspręsta jas transformuoti ir maksimaliai pritaikyti studijoms. Čia vietoje bibliotekos, aktų salės, holo bei kitų mažiau arba neefektyviai naudojamų patalpų iškilsiantis multifunkcinis centras su integruota biblioteka duris studentams atvers jau kitų mokslo metų pradžioje.
Centro ir bibliotekos projektas pradėtas dar 2017 metais ir yra dalis studentų miestelio atnaujinimo plano, siekiant kurti darnią, šiuolaikinius standartus atitinkančią bei studentams ir akademiniams darbuotojams patrauklią studijų infrastruktūrą.
Modernaus studentų miestelio vizija
Beveik 3,5 milijono euro kainuosiančiu projektu bus atnaujinta ir pertvarkyta daugiau nei 2 tūkst. kvadratinių metų ploto SAF. Tikimasi, kad multifunkcinis centras taps vienu pagrindinių studentų miestelio traukos objektų.
Paversti studentų miestelį socialia, mokslui, studijoms bei laisvalaikiui pritaikyta miesto erdve yra pagrindinis šio bei kitų KTU investicijų projektų tikslas.
Greta multifunkcinio bibliotekos projekto, studentų miestelyje taip pat vykdomi ir kiti svarbūs, visuomenei bei universiteto bendruomenei aktualūs pokyčiai ir inovacijos. Vietoje senojo „Kolegų“ pastato iškilsiantis „M-lab“ laboratorijų centras ir atnaujinamas modernizmo perlu vadinamas Cheminės technologijos fakulteto (CTF) A korpusas leis ne tik aktyviau vykdyti mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą, bet ir atvers universiteto erdves miestiečiams ir miesto svečiams.
„Šie infrastruktūriniai sprendimai kuria ne tik inovatyvią studijų ir mokslo erdvę universiteto studentams ir darbuotojams, tačiau keičia ir bendrą miesto identitetą. Stiprėja samprata, kad ne tik KTU yra pažangus, bet visas Kaunas yra modernus ir studentui subalansuotas miestas“, – teigia KTU rektorius Eugenijus Valatka.
Vieną paskirtį turinčios erdvės nebetenkina poreikių
Šiuo metu vykdomo multifunkcinio centro su integruota biblioteka vizija – kurti patrauklią, įkvepiančią mokymosi ir laisvalaikio erdvę studentų miestelyje išnaudojant bei transformuojant jau turimus išteklius.
Vieną paskirtį – knygų skaitymo – sampratą turinčios bibliotekos nebetenkina šiandienos akademinės bendruomenės poreikių, kadangi ir pačios bibliotekos išteklių formatas didžiąja dalimi iš fizinio keičiasi į skaitmeninį. Tad sudaryti galimybes ne tik skaityti, bet ir perskaitytą informaciją pritaikyti studijose ir įvairiuose projektuose tampa vis labiau aktualu.
Pasitelkus užsienio bibliotekų bei mokslo įstaigų pavyzdžius, centro erdves nuspręsta dalinti į dvi zonas – tyliąją ir triukšmingąją – sukuriant skirtingų rūšių ir paskirties erdves. Siekis sukurti kokybiškas mokymuisi ir poilsiui pritaikytas erdves bei maksimaliai išnaudoti technologijas, atveria galimybes centre sukurti skirtingų savybių turinčias aplinkas, tokias kaip simuliacijų kambariai, idėjų inkubatoriai, zonos be technologijų.
Prisitaikant prie nūdienos studento poreikių, numatoma, kad multifunkcinis centras dirbs visą parą. Taip užtikrinama, kad prieigą prie darbo aplinkos besimokantieji turės tada, kai jiems tai patogu.
Centras suteiks galimybes ne tik KTU studentams bei mokslininkams naudotis suteiktomis patalpomis, tačiau didins KTU patrauklumą talentams iš kitų šalių, jiems pasiūlant studijoms ir mokslui pritaikytas šiuolaikiškas erdves.
Ekonomiškai tvarus sprendimas
KTU, gavęs leidimą pagal pasitikėjimo teisę valdomą Valstybės nekilnojamąjį turtą parduoti viešuose aukcionuose, pradėjo trečiąjį investicinį etapą ir pardavė 5 nekilnojamojo turto objektus. Į studijų infrastruktūros gerinimo projektų biudžetą šis žingsnis atnešė beveik 6,17 milijonų eurų.
Kadangi valstybė nėra pajėgi skirti pakankamai lėšų studijų aplinkos modernizavimui ir pritaikymui šiuolaikiniam bei ateities studentui, pasirinktas ekonomiškai tvarus investavimo modelis efektyviai išnaudoja tiek nekilnojamąjį turtą, tiek gautas lėšas.
Daugiau nei pusė iš NT pardavimų gautų lėšų investuota į SAF rengiamą multifunkcinį centrą su integruota biblioteka. Likusios lėšos bus panaudojamos kai kurių KTU studentų miestelyje esančių fakultetų auditorijų bei bendrabučio renovacijai.
KTU yra pirmoji Lietuvos aukštoji mokykla 2014 ir 2015 m. viešame aukcione pardavusi nenaudojamus pastatus, už kuriuos gautos lėšos investuotos į infrastruktūros gerinimą.