Ekoklima

Kinai Klaipėdoje jau ne tik virina

Kinai Klaipėdoje

Iki šiol Klaipėdoje garsėję tik kaip geri virėjai bei stropūs laivų statyklų darbininkai, kinai žengia ir į prekybą.

Šiomis dienomis uostamiestyje duris atveria iš Vengrijos atvykusių kinų įkurta drabužių parduotuvė. Nesibaimindami rizikingo meto pradėti verslą, kinai prisipažįsta Klaipėdą pasirinkę kaip trampliną, nuo kurio bandys šokti dar toliau – į Skandinaviją.

„Kodėl neatidarėme kinų restorano, kaip būtų įprasta? Drabužių versle esame jau apie penkiolika metų, tad keisti kryptį būtų netikslinga. Turime beveik 20 parduotuvių, daugiausiai Centrinės Europos šalyse – Vengrijoje, Rumunijoje, Čekijoje, Austrijoje ir Vokietijoje”, – pasakojo viena iš duris atveriančios parduotuvės savininkų Angel Wang.

Anksčiau kinų verslininkams Lietuvoje teko lankytis tik kaip turistams. Planuodami savo verslo plėtrą jie pasirinko būtent Klaipėdą. Tai, anot A. Wang, jog čia yra uostamiestis, leido daryti prielaidą, kad žmonės bus atviresni, lengviau priimantys naujoves ir labiau vertinantys madą.

„Tai – pirmoji mūsų parduotuvė Baltijos šalyse. Mes norėtume su savo verslu eiti ir į Švediją bei Suomiją, bet pagalvojome, kad geriau iš pradžių atidaryti parduotuvę čia, o tik tada keliauti į šiaurę”, – sakė A. Wang.

Jos teigimu, metas, kai sunkumų patiria viso pasaulio ekonomika, iš tiesų yra ne pats palankiausias eiti į nežinomas rinkas, tačiau įmonė gali kontroliuoti savo produkcijos kaštus. Naujojoje parduotuvėje bus parduodami Kinijoje pasiūti vidutinės klasės drabužiai, batai bei aksesuarai.

„Truputį rizikos, žinoma, yra”, – pripažino A. Wang.

Vis dėlto atidarymui uostamiestyje kinai ruošėsi gana kruopščiai – sužinojo, jog prekyvietė, kurioje kuriasi, anksčiau klaipėdiečių buvo vadinama „Pavasariu”, todėl parduotuvę taip ir pavadino – „Spring” (angl. pavasaris).

Šiuo metu atidarymo laukiančioje parduotuvėje besidarbuojantys kinai uostamiestyje ilgam apsistoti neketina – padės įsisukti verslui ir išvažiuos atgal į Budapeštą, palikę čia įdarbintus klaipėdiečius.

Pasak A. Wang, po skelbimo laikraštyje, jog ieškoma darbuotojų, skambučių sulaukta gana daug.

Klaipėdos darbo biržos direktoriaus pavaduotojo Virginijaus Andriušio teigimu, šiuo metu uostamiestyje leidimai dirbti suteikti trylikai virėjų iš Kinijos, 33 „Baltijos” laivų statyklos darbuotojams kinams, 50 leidimų šios šalies piliečiams pratęsti prašė Vakarų laivų gamykla.

Skaičiai ir faktai

Statistikos departamento l. e. p. Įmonių statistikos skyriaus vedėjos Antaninos Valiulienės teigimu, 2006 metais visoje Lietuvoje buvo nustatytos 26 kinų kontroliuojamos įmonės, o tai yra 1,1 proc. visų užsienio kontroliuojamų įmonių. Jų pajamos per metus siekė 19 mln., o pridėtinė vertė – 6 mln. litų. Dauguma kinų kontroliuojamų įmonių buvo restoranai, antroje vietoje – prekyba.

2006 m. Lietuvoje veikė 2 357 užsienio kontroliuojamos įmonės, kurios sudarė beveik 2 proc. visų veikiančių nefinansinių įmonių. Palyginti su 2005 metais, užsienio kontroliuojamų įmonių skaičius didėjo 6 proc. Daugiausia Lietuvos įmonių kontroliavo Vokietijos (14 proc.), Danijos (8 proc.) bei Estijos, Švedijos, Suomijos, Latvijos ir Norvegijos (po 7 proc.) investuotojai.

REKOMENDUOJAME