Trukt už vadžių ir vėl iš pradžių. Miesto valdžia, užuot čia ir dabar sprendusi šiukšlių problemas Vilniuje, rengia viešą konkursą išrinkti deginimo gamyklos statytojus. Tai ilgą procedūrų ratą įsuktų iš naujo ir atliekų deginimo gamyklos statybas atidėtų mažiausiai keliems metams.
Atliekų deginimo gamyklos veikla šalia Gariūnų nepadarytų žalos nei aplinkai, nei gyventojų sveikatai. Patvirtinti gamyklos poveikio aplinkai ataskaitai tereikia vieno parašo. Kai ataskaitai pritartų Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (VRAAD), atliekoms deginti Vilniuje būtų uždegta žalia šviesa.
Procesas juda į pabaigą, o sostinės valdžia atsibudo tik dabar. Šiomis dienomis Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius pareiškė, kad atliekų deginimo gamyklos statytojas bus išrinktas viešo konkurso būdu. Viešų konkursų procedūros ilgos, o jų rezultatai dar gali būti skundžiami teismui. Be to, šalia naujai parinktos deginimo gamyklos vietos gyvenantys žmonės neabejotinai vėl kils į kovą. Ar kada nors pereisime prie civilizuoto atliekų naikinimo būdo, kai šiukšlės virsta šiluma ar elektra? Apie tai portalas kl.lt kalbėjosi su vicemeru R.Adomavičiumi.
– Prancūzijos bendrovė „Constructions Industrielles de la Mediterranee” tikina, kad planų statyti atliekų deginimo gamyklą Lazdynuose neatsisakys. Savivaldybė žada skelbti viešą konkursą. Kiek šiukšlių deginimo gamyklų turėsime Vilniuje?
– Norint statyti gamyklą, reikia žinoti, ką joje veiksi. Vadinasi, turėti, ką deginti. Normalūs verslininkai pirmiausia sudaro sutartis su savivaldybėmis, o paskui pradeda statybas.
Kol kas dėl deginimo gamyklų nepriima konkrečių ir aiškių sprendimų. Tie sprendimai netrukus turi ateiti. Tačiau dabar galiu garantuoti, kad komunalinių atliekų deginimo gamyklų Vilniuje tikrai bus ne daugiau nei viena. O kas kokią gamyklą statys, kokias technologijas naudos, gamyklos vieta – viskas išaiškės konkurso būdu.
– Ar nenutiks taip, kad Vilniuje prancūzai jau lies gamyklos pamatus, o savivaldybė dar tik skelbs konkursą ir ieškos investuotojų?
– Atliekų deginimas – viešoji paslauga. Normaliose valstybėse viešosios paslaugos pirkimo tvarka reglamentuojama įstatymų. Mes negalime padaryti kitaip – turime skelbti konkursą. Kai kalbama apie gana sudėtingą veiklą, negalime priimti nesuderintų sprendimų. O kas bus, jei kas nors pastatys gamyklą, bet nebus ką joje deginti, nes miestui netiks siūlomos sąlygos, pavyzdžiui, paslaugos kaina?
Privalome atsižvelgti absoliučiai į visas aplinkybes. Ar galime negirdėti gyventojų nuogąstavimų? Ar galime sau leisti nekreipti dėmesio į tai, kas būtų, jei didelis kenksmingų medžiagų kiekis išeitų į atmosferą?
– Gamyklos prie Gariūnų poveikio aplinkai ataskaita jau parengta. Ją patvirtino daugelis institucijų, savivaldybės – taip pat. Ataskaitą palankiai įvertino ir nepriklausomi ekspertai iš Šveicarijos. Kaip reaguotumėte, jei jums neišduotų vairuotojo pažymėjimo, nes galbūt kada nors sukelsite avariją?
– Jūsų palyginimas logiškas. Suprantu, ką norite pasakyti. Pagal parengtą visų buitinių atliekų Vilniaus mieste tvarkymo veiksmų planą atliekų deginimo gamyklos statybos klausimas turi būti sprendžiamas viešo konkurso būdu. Jei VRAAD patvirtins deginimo gamyklos prie Gariūnų poveikio aplinkai ataskaitą, paskelbus konkursą, prancūzų įmonė galės jame dalyvauti. Ji bus jau pasirengusi konkursui ir tikėtina, kad turės didelę tikimybę laimėti. Tačiau procedūros, deja, turėtų būti išlaikytos.
Ši prancūzų bendrovė yra labai rimta europinio lygio įmonė, ji sukaupusi gerą darbo patirtį. Vienas pagrindinių gyventojų priešiškumo gamyklai motyvų yra baimė, kad vietos kapitalo statytojai susuks ką nors neaiškaus, degins, nesilaikys taršos reikalavimų, išjunginės kompiuterius, kurie rodo išmetalų kiekį, ir gyventojus nuodys. Atėjimas bendrovės, kuri turi veiklos Europos šalyse patirtį, yra labai sveikintinas, nes ji yra kitokio mentaliteto ir verslo kultūros. Užsienio kapitalui miestiečiai labiau linkę duoti pasitikėjimo kreditą.
Tegu atsiras antra, trečia tokia bendrovė ir jos konkuruoja tarpusavyje. Suraskime geriausią variantą ir važiuojame pirmyn. Be abejo, šiuo atveju laikas labai svarbus. Tai, kad kai kurie jau bus iš esmės pasirengę statybai, yra pranašumas.
Mūsų tikslas – pasiekti pačią mažiausią kainą vartotojams. Absoliučiai aišku, kad nevešime visko į sąvartynus, nes greitai jais apstatysime visą Vilnių.