Ekoklima

Keliais centais pigesnė elektra – neverta? Paskaičiavo, kiek per metus sutaupytų pasirinkę pigiausią rinkoje variantą

Elektra namuose taupymas

Kartais gyventojai, raginami pasikeisti turimą elektros tiekimo sutartį į kitą, mažesne kaina, numoja ranka – neva, ką ten dėl poros centų vargti. Vis tik realybėje tas kelių centų už kilovatvalandę skirtumas nėra toks menkas – ekspertų atlikti skaičiavimai parodė, kad keli centai per metus gali virsti sutaupytais keliasdešimčia eurų. 

„Gyventojai kartais skundžiasi, kad už elektrą moka brangiai, tačiau, kita vertus, kai jiems pasiūloma keisti tiekėją, atsakoma, kad tai sudėtingas procesas ir neverta nieko keisti dėl kelių centų. Iš tiesų elektros tiekėjo keitimo procesas nėra sudėtingas, o ir tie keli centai per metus išauga į ne tokią ir menką sumą, kuri taupantiems tikrai praverstų kitoms išlaidoms. Mūsų skaičiavimai parodė, kad šiandien pasirinkę pigiausius rinkoje elektros tiekimo pasiūlymus gyventojai per metus sutaupytų keliasdešimt eurų, priklausomai nuo pasirinkto plano ir elektros suvartojimo“, – sako energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ Produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

Šiuo metu rinkoje veikia trys nepriklausomi elektros tiekėjai, su kuriais gyventojai gali sudaryti naują sutartį ar pratęsti besibaigiančią. Pasak pašnekovo, palyginus jų siūlomus kainų tarifus, paaiškėjo, kad gyventojai, su kai kuriais tiekėjais iš įpročio ir toliau pratęsiantys sutartis, nepasidomėję pigesniais pasiūlymais rinkoje, per metus permoka po keliasdešimt eurų.

„Tarkime, gyventojas per mėnesį suvartoja 200 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos. Jei jis pasirinktų pigiausią šiuo metu mūsų bendrovės siūlomą planą, kai kaina fiksuojama 6 mėnesiams ir mokama 20,922 ct/kWh, tai palyginti su kitų tiekėjų trumpiausio fiksavimo laikotarpio planais jis per tuos šešis sutarties galiojimo mėnesius sutaupytų virš 20 eurų, per metus – daugiau kaip 40 eurų. Panaši situacija ir sutaupoma suma yra ir pasirenkant ilgesnio fiksavimo laikotarpio planus. Todėl ragintume gyventojus koncentruotis ne vien į vienos kilovatvalandės kainos skirtumą, bet paskaičiuoti, kiek pagal jų elektros suvartojimą būtų galima sutaupyti per pasirinktą laikotarpį, pasinaudojus palankesniais pasiūlymais“, – komentuoja ekspertas.

Persirašyti sutartis su nepriklausomais tiekėjais palankesnėmis sąlygomis pašnekovas ragina ir visuomeninio tiekimo klientus, kurie šiuo metu moka 22,7 ct/kWh, tad akivaizdžiai galėtų sutaupyti.

Pasak M. Kavaliausko, dalis gyventojų bijo keisti turimą elektros tiekėją kitu, nes yra paveikti prieš kurį laiką nuskambėjusių keleto smulkių nepriklausomų tiekėjų veiklos sustabdymo. Jo teigimu, šiuo metu rinkoje likę trys tiekėjai yra energetikos srities ekspertai, turintys ilgametę patirtį, priklausantys didelėms įmonių grupėms, tad jie visi yra vienodai patikimi. 

Jis primena, kad šių metų pabaigoje didelei daliai gyventojų baigs galioti prieš metus ar anksčiau sudarytos elektros sutartys, tad dabar, nelaukiant sutarties pabaigos, yra tinkamas metas jas pratęsti ar sudaryti naujas palankesnėmis sąlygomis. 

„Šiuo metu susiklostė vartotojams palankios aplinkybės, kai elektros energijos kainos laikosi ganėtinai žemame lygyje, tačiau situacijai nuolat kintant ir artėjant žiemai elektra gali brangti. Tad laukti paskutinės minutės neverta. Juo labiau, kad galima pasirašyti sutartis dabar, pasirenkant jų įsigaliojimą nuo 2024 m. sausio 1 d., ir taip užsitikrinant, kad šiuo metu esanti žema kaina bus užfiksuota sutartyje ir atėjus kitiems metams išliks tokia pati, nepriklausomai nuo situacijos rinkoje“, – aiškina jis.

Ekspertas primena, kad keisti tiekėją ar persirašyti turimą sutartį galima ir nelaukiant turimos sutarties galiojimo pabaigos, jei rinkoje atsiranda pasiūlymas palankesnėmis kainomis ir sąlygomis. Tokiu atveju svarbu tik pasidomėti galiojančioje sutartyje numatytais įsipareigojimais, dėl kurių gali reikėti grąžinti suteiktas nuolaidas ar sumokėti sutarties nutraukimo mokesčius. Kreiptis į senąjį tiekėją dėl sutarties nutraukimo nereikia, tai įvyks automatiškai sudarius sutartį su nauju tiekėju. 

„Kad nepriklausomoje elektros rinkoje gyventojai jaustųsi dar patogiau ir laisviau, vertėtų atkreipti dėmesį ne tik į kainą, bet ir kitas sąlygas, kurias siūlo tiekėjai. Pavyzdžiui, sutarties nutraukimo mokesčiai – jei tokie yra numatyti, jie gali tapti stabdžiu gyventojui nutraukti sutartį, nes nenorima mokėti tam tikros sumos arba to daryti neapsimoka. Bendrovės klientams mes netaikome sutarties nutraukimo mokesčių, todėl panorus nutraukti sutartį jiems tą padaryti nesunku. Tiesa, 99 proc. mūsų klientų sutartims pasibaigus ir toliau jas pratęsia, nes kainos ir papildomos sąlygos atitinka jų poreikius“, – sako M. Kavaliauskas.

„Elektrum Lietuva“ atstovas primena, kad elektros tiekimo sutartį galima sudaryti savarankiškai tiekėjo internetinėje svetainėje ar savitarnoje – dažniausiai klientams tam prireikia tik kelių minučių, o kam reikalinga papildoma konsultacija – pataria susisiekti telefonu.

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu