Lietuvoje dėl pačių darbuotojų kaltės įvyksta net 70 proc. nelaimingų atsitikimų darbo vietoje. Seimo rudens sesijoje bus svarstomi Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimai, kuriuose numatoma sugriežtinti darbuotojų atsakomybę dėl darbo saugos reikalavimų laikymosi. Pasiūlymus dėl tokių pakeitimų Seimo komitetams jau pateikė Valstybinė darbo inspekcija (VDI) ir Trišalė taryba.
Vyriausiais valstybinio darbo inspektorius Mindaugas Pluktas teigia, jog darbdavių atsakomybė jau yra pakankamai sugriežtinta, dabar atėjo eilė darbuotojams. „Tiesa, dar reikia tobulinti draudimo nuo nelaimingų atsitikimų darbe sistemą”, – M. Pluktą cituoja „Valstiečių laikraščio” tinklalapis „Valstietis. lt”.
Sunerimti dėl darbuotojų neatsakingo požiūrio darbo saugos reikalavimams VDI privertė naujausi duomenys. Paaiškėjo, kad 45 proc. mirčių darbo vietose įvyko per pirmuosius darbuotojo darbo metus. Šįmet atlikdami žemės ūkio darbus buvo mirtinai sužaloti trys darbuotojai, o pernai per tą patį laikotarpį – du. Miškininkystės darbų metu šįmet žuvo du, o pernai – keturi asmenys. Tai sudaro 8 proc. visų mirtinų atsitikimų darbo vietose.
„Daugiausia mirtinų atsitikimų fiksuojama statybos ir transporto srityse. Kas trečias žuvęs darbe buvo neblaivus, o statybose – net kas antras”, – sakė M. Pluktas.
Vidutinės įmonių vadovams skiriamos baudos dydis už darbo saugos reikalavimų nesilaikymą, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo beveik dvigubai ir siekia 1,8 tūkst. litų. Nustačius ypač šiurkščius darbuotojų saugai ir sveikatai gresiančius pažeidimus skiriamos iki 5 tūkst. litų baudos. Už darbų saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimų pažeidimus taip pat yra numatyta ir baudžiamoji atsakomybė.