Penkis mėnesius prabangaus tualeto prie Kauno pilies statybų istoriją nagrinėjusi speciali savivaldybės komisija pripažino du savivaldybės tarnautojus padarius tarnybinį nusižengimą, tačiau konstatavo, kad juos nubausti jau pavėluota.
Komisija pripažino, kad tarnybinį nusižengimą dėl aplaidumo padarė Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas Valius Knokneris ir to paties skyriaus Miesto tvarkos priežiūros poskyrio vedėjas Rimantas Rutavičius.
Tačiau kartu pripažinta, kad nubausti šiuos valstybės tarnautojus jau pavėluota, nes praleistas tokiais atvejais nustatytas mėnesio nuo nusižengimo padarymo terminas.
Dėl to komisija pasiūlė savivaldybės administracijos direktoriui nutraukti tolesnį tyrimą.
Tiesa, savivaldybės administracijos direktoriaus Vyganto Gudėno teigimu, šie administracijos darbuotojai „bus įvertinti per artimiausią valstybės tarnautojų vertinimą ir bausmės už padarytus pažeidimus neišvengs”.
Kaip aiškino vienas sako pavardės skelbti nepanoręs Kauno savivaldybės administracijos padalinių vadovų, artimiausias vertinimas gali būti tik po metų ar dar vėliau. Kol kas šis procesas stabdomas: nėra pinigų algoms didinti, ko prireiktų, jei per atestaciją paaiškėtų, kad gerai įvertinti tarnautojai verti aukštesnės kategorijos.
Komisija nustatė, kad V. Knokneris ir R. Rutavičius netinkamai kontroliavo viešojo tualeto prie Kauno pilies Statybos darbų ir paslaugų teikimo sutarties vykdymą.
Ši miesto savivaldybės ir įmonės „TK sprendimai” sutartis dėl tualeto A. Jakšto ir Šv. Gertrūdos gatvių sankirtoje įrengimo pasirašyta 2008 m.
Pagal sutartį viešojo tualeto projektavimui buvo numatyta 50 tūkst. litų, objekto statybai – 460 tūkst. Lt, o 25 tūkst. litų palikta kaip užsakovo rezervas. Bendra sutartimi nustatyta tualeto statybos kaina siekė 535 tūkst. litų. Sutarties sąlygos jos galiojimo laikotarpiu negalėjo būti keičiamos.
Tačiau pernai liepą Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vadovė Irena Vaškelienė paprašė parinkti viešajam tualetui kitą vietą, o ne prie pat Kauno pilies, kur savivaldybė ir norėjo „patupdyti” metalinį konteinerį su sanitarine įranga.
Atsižvelgę į paveldo specialistų reikalavimus, administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius ir poskyrio vedėjas R. Rutavičius pradėjo derybas su „TK sprendimais”.
Tuomet nuspręsta nenutraukti ankstesnės sutarties ir neinicijuoti naujo viešojo pirkimo, o tik žodžiu susitarti dėl viešojo tualeto vietos pakeitimo: iš pilies pašonės jį perkelti į Jonavos gatvę, mašinų aikštelės prie Kauno pilies pakraštį. Statybos kaina nepadidėjo, tik mėnesiu pailgėjo tualetui pastatyti skirtas laikas.
Kilus visuomenės įtarimams, jog viešojo tualeto kaina yra nepagrįstai didelė – 1 kvadratinio metro ploto mokesčių mokėtojams kainavo po 30 tūkst. litų, kai prestižinių naujų biurų kvadratino metro kaina yra bent penkis kartus mažesnė, Administracijos direktorius savo įsakymu rugsėjo mėnesį sudarė komisiją dėl komisijos viešojo tualeto Kauno pilies prieigose įrengimo darbams priimti sudarymo ir jos darbo reglamento tvirtinimo.
Nei komisija, nei sutarties vykdymą kontroliavę tarnautojai neapsižiūrėjo, kad dokumentuose nurodytas vienoks tualeto statybos adresas, o realiai objektas buvo statomas jau kitai gatvei priklausančiame žemės plotelyje.
Vėliau V. Knokneris komisijai teigė, kad viešojo tualeto įrengimo konkurso dokumentacijos nerengė ir statybų darbų priežiūroje nedalyvavo.
ELTA primena, kad į pernelyg brangaus tualeto prie Kauno pilies istoriją dabar gilinasi prokurorai, o savivaldybės administracija, siekdama didesnio skaidrumo, pakeitė Viešųjų pirkimų komisijos pirmininką bei perdalijo kuruojamus padalinius tarp administracijos direktoriaus bei dviejų jo pavaduotojų.