Franke

Į naują turto mokestį – skirtinga reakcija

Į naują turto mokestį – skirtinga reakcija

Kai kurie prabangių namų savininkai suskubo ginčyti savo turto vertę. Manoma, kad pretenzijų padaugės tada, kai bus išsiųsti reikalavimai sumokėti naujus mokesčius.

Penktadienis – paskutinė diena, kai prabangių namų savininkai gali ginčyti savo turto vertę. Šeimos turtas, vertas daugiau nei milijono litų, politikų sprendimu nuo šių metų yra apmokestinamas. Bet jei savininkai įrodys, kad namas tiek nevertas, mokesčio išvengs.

Registrų centras iki vakar dienos jau sulaukė apie 200 prašymų pripažinti mažesnę jų turto vertę. Tam reikia nepriklausomų turto vertintojų sprendimo.

„Prašymų pakeisti turto vertę sparčiai daugėja. Laiškų tikimės sulaukti net ir pirmadienį“, – pripažino Registrų centro atstovas Aidas Petrošius.

Turto vertintojams šią žiemą teko paplušėti daugiau nei įprastai, nes prabangiuose namuose gyvenantys žmonės siekė išvengti naujojo mokesčio.

Antai vertinimo bendrovė „Centro kubas“ kai kuriems namų savininkams jų turto vertę sumažino net 25–50 proc. Tiesa, galutinį tašką padės Registrų centras.

„Klientų dėl naujojo mokesčio sulaukėme mažiau nei tikėjomės. Gal dar ne visi žino apie šį mokestį?“ – svarstė „Centro kubo“ direktorius Zigfridas Račkovskis.

Dalis gyventojų nesikreipė, nes gali būti išvykę arba nesitiki išvengti mokesčio. Bet yra ir tokių, kurie taip lengvai nusileisti neketina.

„Neprašiau įvertinti mano namo, nes nematau reikalo“, – „Lietuvos rytui“ teigė prabangaus namo sostinės Žvėryno rajone savininkas verslininkas Benas Gudelis. Jis įsitikinęs, kad būtent Registrų centrui reikės įrodyti jo namo vertę.

„Kaip jie gali ją nustatyti, jei aplink mus nebuvo sudaryta jokių sandorių? Mano name nebuvo jokių vertintojų, jie net nežino, kas yra viduje. Namo parduoti neketinu, todėl nesidomiu, kokia jo vertė“, – kalbėjo B. Gudelis.

2008 metais jo namas neoficialiai buvo vertinamas 30 milijonų litų. Tokiu atveju B.Gudelis mokėtų 290 tūkstančių litų metinį mokestį.

Ar jis ketina bylinėtis su turto vertintojais? „Kai gausių sąskaitą, tada ir spręsiu, ką daryti“, – sakė verslininkas.

Pasak Z. Račkovskio, nekilnojamojo turto vertė bemaž nepasikeitė nuo 2011 metų sausio, kai buvo paskelbtas masinis įvertinimas. Būtent pagal tuos duomenis ir bus apmokestinti prabangių namų savininkai.

Kaip paaiškino advokatų profesinės bendrijos „Nordia Baublys & Partners“ advokato padėjėja Eglė Bučinskaitė, jei nepriklausomi vertintojai sumažino prabangaus namo vertę iki 20 proc., gyventojui mokestis vis tiek nesumažės.

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme nurodyta, kad būsto vertė gali būti pakeista tik tuo atveju, jei vertintojų ir Registrų centro duomenys skiriasi daugiau nei penktadaliu.

Seimas praėjusių metų gruodžio 21 d. apsisprendė apmokestinti brangų nekilnojamąjį turtą. Brangesnio nei 1 milijono litų turto vertė apmokestinta 1 proc. per metus mokesčiu. Planuojama, kad tai leis papildomai į biudžetą surinkti 30 milijonų litų.

Registrų centro duomenimis, fiziniams asmenims dabar priklauso 741 gyvenamasis ir 415 negyvenamųjų būstų, vertų milijono litų ir daugiau. Fizinių asmenų nekilnojamojo turto mokestis galioja daugelyje ES šalių.

Marius Jokūbaitis
„Lietuvos rytas“

REKOMENDUOJAME

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

„Tikkurila“ akademijos dažymo mokymai skirti visiems besidomintiems dažymu, norintiems atnaujinti savo namus patiems ar tiesiog ieškantiems dažymo idėjų. Mokymuose kalbama apie įvairių vidaus ir