Franke

Į Lenkiją – ne tik maisto, bet ir žvyro ar smėlio

statybinės medžiagos Lenkijoje

Įkandin gyventojų, į Lenkiją apsipirkti jau traukia ir įmonės. Išaugus mokesčiams už valstybės išteklius, kelininkai žvyrą, smėlį ar skaldą ėmė pirkti Lenkijoje.

Pas kaimynus šie ištekliai ne tik pigesni, pigiau kainuoja ir atvežimo paslauga, kurią pasiūlo Lenkijos vežėjai. Lietuvos karjerai, negebėdami konkuruoti su lenkiška produkcija, išteklius ima pardavinėti nelegaliai, praneša LTV „Panorama“.

Nuo sausio įsigaliojo nauji įkainiai už valstybei priklausančius išteklius, tokius kaip smėlis, vanduo, žvyras. Dėl to kai kurie jų brango mažiausiai 3 kartus.

Tai lėmė, kad vos sušilus orams darbų ėmęsi kelininkai smėlio ar žvyro ėmė pirkti ne iš Lietuvos karjerų, o vežtis iš Lenkijos.

„Už pusę kainos smėlis ar žvyras atvežamas tiesiai į objektą. Visoms pusėms yra gerai, išskyrus pietinės Lietuvos kasėjus“, – teigė Lietuvos karjerų asociacijos prezidentas Antanas Bartulis.

„Mūsų įmonė pajuto tai jau prieš kelerius metus. Anksčiau turėdavome 5 mln. litų apyvartą, o pastaraisiais metais sumažėjo iki 2,5 mln. litų. Ir tam įtakos turi ne vien Lietuvos įmonių sunki padėtis. Didele dalimi tai – dėl kaimynų lenkų invazijos į Lietuvos karjerų pramonę“, – pastebi „Kauno kelių“ eksploatacijos direktorius Vytautas Rukuiža.

Lenkai konkuruoja ne tik išteklių kaina, bet ir gabenimo sąnaudomis.

„Ten visa eilė karjerų, ten paprastas tų karjerų atidarymas. Ten ūkininkai atsidaro karjerus ir puikiausiai pateikia neblogą produkciją. Tos sąlygos ir lemia, kad perkama Lenkijoje. Be to, Lenkijos vežėjai veža pigiau nei Lietuvos vežėjai. Tai nėra malonus faktas, bet jis toks. Dėl to samdomi užsienio valstybės vežėjai, o ne savi veža“, – tvirtino asociacijos „Lietuvos keliai“ vykdomasis direktorius Rimvydas Gradauskas.

Su Lietuvos karjerais konkuruoja ne tik pigūs lenkiški ištekliai, bet ir savi išteklių kasėjai, dirbantys pusiau šešėlyje.

„Mums kiša koją gretimai steigiami maži, įteisinti, tačiau ne visai legaliai dirbantys karjerai, kurie savo produkciją pardavinėja neturėdami atitinkamų dokumentų“, – sakė V. Rukuiža.

Karjerus eksploatuojančios įmonės teigia dar negalinčios pasakyti, kiek patirs nuostolių dėl išteklių gabenimo iš Lenkijos, o kelininkai tikina, kad jų pasirinkimą ir toliau lems tik kaina.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu