Atsiųstą korespondenciją norintys gauti įstaigų darbuotojai patys priversti kuriam laikui tapti paštininkais ir laiškų ieškoti neišrūšiuotų vokų krūvoje.
„Atsirinkite patys”
Bendrovės „Baltic Engineering Centre” administratorė Julija Fedorina priversta kasdien vykti į Klaipėdos centrinį paštą. Pirmadienį ji buvo šokiruota paštininkų nemandagumo. Paprašius įmonės korespondencijos, pašto darbuotojai atrėžė: „Eikite ir atsirinkite savo laiškus”. Kadangi įmonė laukė svarbių žinių, J.Fedorina nuėjo į skirstymo patalpas, kuriose draudžiama būti pašaliniams.
Per valandą ji atsirūšiavo įmonei siųstus laiškus. Darbuotojai į pašalinį žmogų nekreipė dėmesio. „Man pačiai pasiūlė susirasti, tai ir išsikuičiau iš krūvos. Keista, kad darbuotojai leido ten eiti, juk galėjau išsinešti kieno tik noriu laiškus”, – stebėjosi J.Fedorina. Bendrovei jau nuo spalio pabaigos nepristatoma ir korespondencija, ir prenumeruojami leidiniai.
Laiškininkė serga
Klaipėdos centriniame pašte jau keli mėnesiai trūksta laiškininkų, o dėl to, kad laiku negauna laiškų, skundžiasi daugybė įmonių.
Administratorės, sekretorės pasipiktinusios, kad kiekvieną dieną turi gaišti savo darbo laiką ir važiuoti į paštą ieškoti įmonėms adresuotų laiškų.
„Klaipėda” jau rašė, jog Lietuvininkų aikštės, Priestočio, S.Nėries, J.Zembrickio gatvių namų gyventojai ir įmonės negauna korespondencijos.
Laiškai blogai pristatomi ir Pilies gatvėje, nes šios teritorijos laiškininkė antrą mėnesį serga. Pilies gatvėje įsikūrusios „Baltijos” laivų statyklos darbuotojai visą lapkritį patys važinėjo į uostamiesčio centrinį paštą atsiimti korespondencijos. Ir dabar paštininkai pristato vis vėluojančius laiškus.
Laiškus patys įprato pasiimti ir „Klaipėdos Mareco” darbuotojai.
Toje pačioje gatvėje įsikūręs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos skyrius savo korespondenciją gauna iš kaimyninių įmonių, kurios važiuoja pasiimti iš pašto savosios. „Įdomu, kam sudaryta sutartis su paštu, jei laiškų negauname?” – nesupranta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos skyriaus specialistė Danguolė Pučkoriutė. Ji pasibaisėjusi, kad svarbūs laiškai gali patekti į bet kieno rankas. Juk juos gali paimti ne tik kaimynų įmonės darbuotojai, bet ir suinteresuoti asmenys.
Trilapio gatvėje esanti „Pajūrio Neiluva” prieš mėnesį skundėsi, kad negauna laiškų. Dabar korespondencija pristatoma. Tačiau neseniai svarbus siuntinys buvo atgabentas tik tada, kai įmonės direktorius nuvažiavo į centrinį paštą ir pareikalavo jį surasti.
Prašė kentėti
Klaipėdos apskrities centrinio pašto direktorius Jonas Tarvydas teigė, kad įstaiga dirba gerai, o laiškai pristatomi laiku. Vis dėlto jo pavaduotoja Adolfina Mackevičienė pripažino darbuotojų trūkumo problemą. Ji teigė negirdėjusi, kad įmonėms siūloma susirasti pačioms savo laiškus, bet jei taip yra, bus imtasi priemonių, nes pašaliniams neleidžiama įeiti į skirstymo patalpas.
A.Mackevičienė tvirtino, jog korespondencija tikrai išrūšiuojama laiku, yra problemų tik dėl jos pristatymo kai kuriose gatvėse.
Pavaduotoja prasitarė, kad neseniai įvyko pašto darbuotojų susirinkimas, kuriame visų prašyta pakantumo klientams.
Paštas nuolat ieško naujų laiškininkų, korespondencijos rūšiuotojų. Tačiau už 800 litų mažai kas nori dirbti sunkų darbą.
Šiuo metu trūksta mažiausiai penkių laiškininkų. Todėl kitiems darbuotojams tenka didesnis krūvis.
Pagrindine problema direktoriaus pavaduotoja laiko netvarkingas pašto dėžutes, neaiškius namų numerių, gatvių pavadinimų, įmonių vardų užrašus. „Naujiems laiškininkams, pavaduojantiems sergančius, sunku greitai surasti adresatus, todėl korespondencija ir vėluoja”, – skundėsi A.Mackevičienė.
Ateitis – ne šviesi
Nors susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius pažadėjo, kad Lietuvos paštas nebus privatizuojamas, po trejų metų jį gali sužlugdyti konkurentai.
Orientuodamasi į Europos Sąjungą Susisiekimo ministerija nuo 2011-ųjų žada privačioms įmonėms leisti teikti pašto paslaugas už tokį patį mokestį, kaip ir Lietuvos paštui. Dabar už tas paslaugas privačios įmonės turi nustatyti pustrečio karto didesnę kainą.
Ryšių reguliavimo tarnybos skyriaus vedėja Daiva Sarulienė tvirtino, kad Europos Sąjungos šalyse paštas sugeba vienodomis sąlygomis dirbti ir konkuruoti su privačiomis įmonėmis.
Pasak Susisiekimo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Reginos Sklepovič, iki šiol nuostolingai dirbančiam paštui atėjo permainų laikai. Kitą savaitę ministerijoje bus svarstomas pašto darbuotojų atlyginimo padidinimo klausimas.
Bent šiomis priemonėmis ruošiamasi padėti Lietuvos paštui atsigauti. Ministerijos atstovė dar kartą patvirtino, kad paštas nebus privatizuojamas. R.Sklepovič mano, kad aštuonis tūkstančius darbuotojų turinčio pašto privatizavimas būtų itin drastiškas žingsnis.