Tikkuurila

Gyventojai kratosi vėjo jėgainių kaimynystės

Gyventojai kratosi vėjo jėgainių kaimynystės

Aštrėjant vėjo jėgainių statytojų ir gyventojų konfliktui, prieš šventes Klaipėdos rajono savivaldybėje buvo surengtas didelis pasitarimas dėl alternatyvios energetikos plėtros rajone.

Žinia, konfliktas įsižiebė dėl 18 vėjo jėgainių, kurias ketinama statyti Priekulės seniūnijos teritorijoje. Gyventojai, kurių skundą jau svarstė ir rajono savivaldybės Peticijų komisija, baiminasi, kad pastačius šias jėgaines, nuvertės jų žemė, jie negalės užsiimti rekreacine veikla, jėgainės esą turės neigiamą įtaką sveikatai ir gyvenamosios aplinkos kokybei.

Patrauklus rajonas

„Prieš penkerius metus buvome sulaukę norinčiųjų statyti vėjo jėgaines antplūdžio, buvome gavę apie 30 paraiškų. Dabar vėl atsirado daug investuotojų. Tačiau ir tuomet, ir dabar susiduriame su tomis pačiomis problemomis – trūksta teisinės bazės, energetikos objektų specialiųjų planų, kur jas galima statyti, o kur ne. Dėl teisinių dokumentų, reglamentuojančių jėgainių statybą, stokos anuomet buvo pralaimėtos kelios bylos ir jau pastatytas jėgaines teko išmontuoti. Ar neatsitiks taip ir dabar?” – svarstė Klaipėdos rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Vida Vytienė.

Energetikos ministerijos atstovas Gintautas Jakimavičius sakė, jog Atsinaujinančios energetikos skyrius ministerijoje atsirado tik prieš du mėnesius. Anot jo, atskirų planų dėl jėgainių statybos šalies mastu rengti esą nebūtina, reikia vadovautis apskrities ir rajono bendraisiais planais, atsižvelgiant į tinklų būklę.

Valstybės strateginiame plane yra numatyta iki 2010 metų pagaminti 7 proc. atsinaujinančios energijos, tačiau pernai jos buvo pagaminta tik 1 proc.

Anot jėgainių statytojų, Klaipėdos rajono pamario bei pajūrio zona yra itin palanki vieta atsinaujinančiai energijai plėtoti. Šiuo metu viena Vokietijos įmonė kartu su dviem Lietuvos bendrovėmis ketina pastatyti 18 bendros 35 MW galios 139-149 m aukščio vėjo jėgainių Priekulės seniūnijoje: 11 – Drevernoje, 5 – Priekulėje ir 2 – Lėbartuose. Jos užims 165 ha pamario žemės plotą. Prie Drevernos, ties Vilhelmo kanalu, planuojama jėgaines išdėstyti viena linija, kad būtų sumažintas neigiamas poveikis paukščių migracijai. Jėgaines planuojama statyti maždaug 500-1700 m atstumu nuo gyvenamųjų namų.

Baiminasi pavojaus

„Jūs pagalvokite, kas turės mokėti paskui milijonines kompensacijas už sugadintą žmonių sveikatą bei gyvenimus”, – jėgainėms priešinosi Gedminų kaimo bendruomenės pirmininkas Vytautas Švanys.

„Kažkas daro biznį, o mes turime kentėti. Kodėl braunamasi į gražiausias pamario žemes, kur aplink pilna draustinių, eina paukščių migracijos takai”, – piktinosi ir Priekulės seniūnijos gyventojai. Jie širsta ir dėl to, kad trūksta viešumo – iki šiol vietiniai nežino, kuriose konkrečiai vietose planuojama statyti vėjo jėgaines. Jų statytojai pažadėjo, kad su visa planavimo medžiaga savivaldybėje ir seniūnijose bus galima susipažinti visą mėnesį, iki rugpjūčio 7 dienos.

Pasitarime dalyvavę aplinkosaugininkai ir Visuomenės sveikatos centro specialistai negalėjo vienareikšmiškai atsakyti, ar jėgainės kenkia žmonių sveikatai. Pagal galiojančius įstatymus, kol nėra nustatytos sanitarinės apsaugos zonos, būtina atlikti poveikio aplinkai vertinimą.

Pasak Klaipėdos visuomenės sveikatos centro direktoriaus Rimanto Pilipavičiaus, pernai buvo atlikti tyrimai dėl poveikio sveikatai prie jėgainės Kveciuose (Kretingos r.), kur jėgainė pastatyta 800 m atstumu nuo gyvenamojo namo. Ten triukšmas normų neviršijo ir už 150 m nuo jėgainės.

„Jėgainės gaminamos vis tobulesnės, keliančios mažiau triukšmo. Šešėliavimas irgi neturėtų kenkti, jei jis truktų neilgai”,- sakė R. Pilipavičius. Jis nekomentavo jėgainių skleidžiamo infragarso poveikio.

Pasak Vėjo energetikos asociacijos prezidento Alvydo Naujėko, triukšmą dėl jėgainių kelia ne eiliniai gyventojai, kurie esą bijo poveikio sveikatai, o žemės spekuliantai arba jų sukurstyti žmonės.

„Dėl šių priežasčių neliko ir jėgainių parko prie Palangos plento, jis buvo išmontuotas ir išvežtas į Lenkiją”,- sakė A. Naujėkas.

„Rajone vietoje gyvenamosios statybos, kuri aprimo, kilo vėjo jėgainių statybos proveržis. Deja, galima konstatuoti, kad vėjo jėgainių plėtra vyksta stichiškai ir chaotiškai”, – tvirtino Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas. Pasak jo, rugpjūčio mėnesį vyksiančiame posėdyje Klaipėdos rajono savivaldybės Taryba priims politinį sprendimą dėl vėjo jėgainių plėtros rajone.

REKOMENDUOJAME

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

„Tikkurila“ akademijos dažymo mokymai skirti visiems besidomintiems dažymu, norintiems atnaujinti savo namus patiems ar tiesiog ieškantiems dažymo idėjų. Mokymuose kalbama apie įvairių vidaus ir