Prognozės, kad ne vienerius metus iš gyventojų rinkti mokesčiai už kiemų valymą bei priežiūrą, kada nors gali atsigręžti prieš pačią tokias rinkliavas palaiminusią Savivaldybę, ne tik išsipildė, bet ir graso tapti tikra skundų lavina.
Lapkričio 26-ąją Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė kreipėsi į Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą Igną Laucių su prašymu apginti viešąjį interesą – padėti Minijos gatvės 130a ir 130b namų gyventojams susigrąžinti, jų teigimu, neteisėtai skaičiuotą ir rinktą mokestį už bendro naudojimo teritorijų, taip pat kiemų valymą bei priežiūrą.
Pasak K. Vintilaitės, jos tarpininkavimo sprendžiant ginčą su Savivaldybe paprašė patys minėtųjų namų gyventojai. Jie nori kad būtų grąžinti nuo 1998 metų iki 2006 metų pabaigos jų sumokėti pinigai.
Vyriausybės atstovė teigė neabejojanti, kad ši byla būsianti perspektyvi, nes esą akivaizdu, kad mokesčiai iš gyventojų už jų namams oficialiai nepriskirtų kiemų valymą bei priežiūrą buvo rinkti neteisėtai.
Kokį sprendimą priims teismas, Vyriausybės atstovė sakė negalinti komentuoti. Negalinti prognozuoti ir į kokią grąžintinų mokesčių sumą jie gali pretenduoti. Jei teismo sprendimas gyventojams bus palankus, ji bus apskaičiuota pagal jų pateiktus rašytinius įrodymus, t.y. mokesčių kvitus.
K. Vintilaitė teigė nė neabejojanti, kad pinigai gyventojams turėsią būti grąžinti iš Savivaldybės biudžeto, nes būtent šios institucijos priimti sprendimai sukūrė situaciją, kai gyventojai buvo priversti mokėti jiems nepriklausančius mokesčius.
Minėtųjų Minijos gatvių gyventojų atvejis susigrąžinti esą neteisėtai rinktus mokesčius jau nebe pirmas. Klaipėdos apygardos administracinis teismas jau išnagrinėjo analogišką Povilo Armalio, siekusio susigrąžinti mokesčius už trejus metus, bylą. Sprendimas joje dar nepriimtas.
K. Vintilaitė neatmetė galimybės, kad jei P. Armalio bei Minijos g. 130a ir 130b gyventojų pastangas lydės sėkmė, tai gali tapti precedentu tokių pačių veiksmų imtis ir kitus klaipėdiečius.
Visiškai kitaip situaciją vertina mero pavaduotoja Judita Simonavičiūtė./tab „Savivaldybė niekada nebuvo tų lėšų rinkėjas. Mokesčius už kiemų valymą ir priežiūrą rinko namų valdos, todėl man visiškai neaišku, kodėl dabar tuos pinigus turėtų grąžinti Savivaldybė. Teismas galėtų nebent aiškintis, teisėtai jie buvo renkami ar ne. Antra vertus mes dabar analizuojam šią situaciją ir visi dokumentai aiškiai byloja apie tai, kad už tą teritoriją, kuria naudojiesi, privalai būti atsakingas – ar pats eiti su šepečiu ir valyti, ar ką nors samdyti ir mokėti pinigus. Svarbiausia, kad ribos būtų teisingai nustatytos. O Savivaldybę duoti į teismą, kad ji kažkokius pinigus grąžintų, kitaip nei marazmu nepavadinsi”, – sakė vicemerė.
J. Simonavičiūtė ir anksčiau akcentavo mokestį už kiemų valymą buvus visiškai teisėtą. Šį savo teiginį J. Simonavičiūtė grindė tuo, jog minėtasis mokestis bent jau pastaruosius metus buvo renkamas vadovaujantis miesto Tarybos sprendimais. Nė vienas jų nebuvęs nei apskųstas, nei sustabdytas.
Gyventojus valyti tam tikrą teritoriją įpareigojusios ir 2002 metų birželį patvirtintos Klaipėdos miesto tvarkymo ir švaros taisyklės.
Gyventojus piktinęs mokestis buvo panaikintas tik šias metais. Vyriausybės atstovei nuolat spaudžiant, nuo sausio 1 dienos oficialiai patvirtintų detaliųjų planų, aiškiai apibrėžiančių sklypo ribas, neturinčių daugiabučių namų kiemų valymo ir priežiūros organizavimą, o kartu ir visas su tuo susijusias išlaidas perėmė Klaipėdos miesto savivaldybės administracija.