Jung

Grupė parlamentarų dėl “Leo LT” steigimo prašo prokuroro kreiptis į Konstitucinį Teismą

Leo lt

Šešiolikos Seimo narių grupė prašo, kad į „Leo LT” kūrimo reikalus įsikištų Generalinė prokuratūra – gintų viešąjį interesą civilinėje byloje ir pradėtų ikiteisminį tyrimą.

Generalinio prokuroro prašoma, kad Vyriausybei pasirašius susitarimą su privačia „NDX energija” dėl „Leo LT” steigimo ir 38,3 proc. jos akcijų privatininkei perleidimo, kreiptis į teismą su ieškiniu – pripažinti šį sandorį negaliojančiu kaip prieštaraujantį viešajai tvarkai, moralei bei darantį didelę žalą valstybės interesams, taip pat prašyti teismą stabdyti šio sandorio galiojimą, civilinės bylos nagrinėjimą ir kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT).

KT būtų prašoma ištirti, ar Atominės elektrinės įstatymo nuostata 38,3 proc. nacionalinės elektros energetikos sistemos perleisti „NDX energijai”, valdančiai VST, neprieštarauja Konstitucijai.

Pasak kreipimąsi parengusio konservatoriaus Kęstučio Čilinsko, vis daugiau Seimo narių įsitikina, kad „Leo LT” sukūrimas nieko bendro neturi su investavimu į energetiką ir nepadeda Lietuvai apsirūpinti elektros energija – tai tėra tik būdas perduoti privatiems savininkams pelningiausią elektros sistemos dalį.

„Leo LT” pardavinės elektros energiją, o jos gamyba bus užkrauta ant Lietuvos mokesčių mokėtojų pečių”, – sako jis.

K. Čilinsko įsitikinimu, toks projektas nedomina nei Lenkijos, nei Latvijos, nei Estijos: joms nėra intereso investuoti į naujos AE statybą, jeigu joms neleidžiama dalyvauti pagamintos energijos perdavimo tinklų valdyme.

Kreipimesi teigiama, jog yra pagrindo įtarti, kad kažkas iš valdžios atstovų prieš rengiant, teikiant Seimui Atominės elektrinės įstatymą su VST savininkais dėl vertingo nacionalinio turto perleidimo sąlygų galėjo derėtis neteisėtai, neskaidriai ir neoficialiai, įskaitant neoficialų atlygį už tokį privačiai bendrovei naudingą sandorį.

„Toks slaptas susitarimas perleisti turtą privatiems asmenims buvo neteisėtas, nes jis pažeidė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymą ir Valstybės ir savivaldybių privatizavimo įstatymą, taip pat pažeidė Europos Tarybos reglamentą „Dėl koncentracijos tarp įmonių kontrolės”, pagal kurį VST, valdydama dalį Lietuvos energetikos sistemos kapitalo, neturi teisės įsigyti dar papildomą dalį tos sistemos kapitalo”, – rašoma kreipimesi.

Seimo nariai nurodo, kad Vyriausybės derybininkai nepaisė praėjusių metų birželį priimto Atominės elektrinės įstatymo ir susiderėjo, kad valstybės kontroliuojama „Lietuvos energija” iš viso prarastų nacionalinio investuotojo statusą , o sukuriama kita „nacionalinio investuotojo” bendrovė LEO, į kurios kapitalą įnešamas visos valstybinės energetikos sistemos kapitalas. Taip „NDX energija”, jau valdydama VST, papildomai tampa nemokėdama pinigų naujos bendrovės kapitalo 38,3 proc. savininke.

„Neteisėtų derybų metu, taip pat Vyriausybės pareigūnams įforminant tų derybų „rezultatus” Atominės elektrinės įstatymo pataisų projekte, Vyriausybės pareigūnai ir kiti valdžios atstovai, užtikrinantys „NDX energija” savininkams vienpusiškai naudingą sandorį, klaidino visuomenę ir Seimą: AB LEO LT pavadino 2nacionaliniu investuotoju”, nors pagal įstatymo pataisas ir „derybų rezultatus”, minėta bendrovė neturi daryti jokių investicijų į AE statybą”, – teigiama parlamentarų kreipimesi į generalinį prokurorą.

REKOMENDUOJAME