Generalinė prokuratūra nelinkusi dabar imtis bendrovės „Leo LT” steigimo ir veiklos teisėtumo nagrinėjimo, kol Vyriausybė ir Seimas neapsispręs dėl šios energetikos įmonės likimo. Tai pareiškė generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, trečiadienį susitikęs su Prezidente Dalia Grybauskaite.
A.Valantinas tikino, kad šiame susitikime nebuvo kalbėta konkrečiai apie „Leo LT” veiklą. Tačiau aptarta, kaip Generalinė prokuratūra gina viešąjį interesą. „Leo LT” oponentai ne kartą apeliavo į prokurorus, ragindami apginti viešąjį interesą, išnagrinėjant šios bendrovės steigimo ir veiklos teisėtumą.
„Susitikime paliestas viešojo intereso gynimo klausimas, nedetalizuojant jokių konkrečių bylų ar klausimų, su tuo susijusių”, – tvirtino A.Valantinas.
Generalinės prokuratūros vadovas sutiko, kad ne visada prokurorams pavyksta efektyviai apginti valstybės ir viešuosius interesus, tačiau, pasak jo, „šios problemos nėra sisteminės, jos atsiranda dėl kadrų, finansavimo bei kitų trūkumų”.
Atsakydamas į žurnalistų klausimus, ar Generalinė prokuratūra imsis „Leo LT” steigimo ir veiklos nagrinėjimo, A.Valantinas atsakė: „Mes galbūt imtumėmės to darbo, jeigu kitos institucijos, kurioms priklausytų tas problemas išspręsti, to nepadarytų”. Tarp tokių institucijų prokuroras pavadino Seimą ir Vyriausybę.
„Pirmiausia turi dirbti tie, kas yra arčiausiai problemos. Tik tuomet, jeigu problemos neišsprendžiamos ir jos konstatuojamos, galime darbo imtis mes”, – pridūrė generalinis prokuroras.
A.Valantinas leido suprasti, kad Generalinė prokuratūra „Leo LT” gali susidomėti tik tuo atveju, jeigu Vyriausybė nesiims jokių veiksmų dėl šios bendrovės reorganizavimo ar likvidavimo. Tokius įgaliojimus Vyriausybei suteikia praėjusią savaitę Seimo priimti keli įstatymai, kuriuos dar turi pasirašyti Prezidentė D.Grybauskaitė. Ji dėl to žada apsispręsti ketvirtadienį.
Pasak Prezidentės atstovo spaudai Lino Balsio, susitikime su A.Valantinu buvo aptartos ir kitos Generalinės prokuratūros problemos. Valstybės vadovė atkreipė dėmesį į tai, kad prokurorams neretai stinga operatyvumo ir viešumo, nagrinėjant visuomenėje rezonansą sukėlusias bylas. Be to, Generalinė prokuratūra esą turėtų pagalvoti apie savo reputaciją, spręsdama problemas, susijusias su valstybės kontrolierių nurodytais viešųjų pirkimų trūkumais.
A.Valantinas pripažino, kad kontrolierių atlikto patikrinimo Generalinėje prokuratūroje pastebėtos klaidos buvo padarytos, tačiau jos esą jau ištaisytos.
Valstybės kontrolė yra pareiškusi abejonių dėl kai kurių viešųjų pirkimų, atliekant naujojo Generalinės prokuratūros pastato Vilniuje statybas, skaidrumo ar būtinumo.