Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai sostinės savivaldybės užsakymu atliko Gedimino prospekto rekonstrukcijai panaudotų trinkelių laboratorinius tyrimus. Bandymų rezultatai pribloškė savivaldybės specialistus – pasirodo, trinkelės tiktų Madridui ar kokiai nors kitai šiltesnėje klimato zonoje esančiai Europos sostinei, bet ne Vilniui. Projektas už 100 mln. litų virsta skandalu, rašo „Vilniaus diena”.
Tiktų Madridui, bet ne Vilniui
Kaip „Vilniaus dienai” teigė sostinės savivaldybės Komunalinio ūkio departamento Infrastruktūros skyriaus vedėjas Valdas Juodis, VGTU laboratorijose atlikti testai parodė, kad trinkelės nepakankamai atsparios šalčiui. Esą dėl to kiekvieną žiemą, spustelėjus šaltukui, dalis pagrindinės Vilniaus gatvės grindinio tiesiog subyra.
„Buvo atlikti atsparumo šalčiui testai. Na kaip, trupa tos trinkelės. Faktas yra akivaizdus. Didelis vandens įgeriamumas – dėl to krinta ir atsparumas šalčiui. Medžiaga per daug korėta”, – kalbėjo V. Juodis. Pasak jo, blogiausia padėtis vidurinėje prospekto dalyje – ten trinkelės skilinėja ir trupa daugiausia.
Esą savivaldybė prospekto rekonstrukciją atlikusiai bendrovei „Luidas” neturi priekaištų dėl pačios darbų kokybės – abejonių kelia tik statybininkų naudotos medžiagos. „Tai trinkelių kokybė, dėl darbų mes jokių pretenzijų neturime”, – pridūrė V. Juodis.
Anot pašnekovo, kol kas VGTU tyrimai tėra „neoficialūs pastebėjimai”, mat galutinių išvadų mokslininkai dar nepateikė. Jas tikimasi gauti iki šio mėnesio pabaigos.
Prospektą teks perdaryti?
Sostinės meras Raimundas Alekna „Vilniaus dienai” teigė, esą VGTU tyrimų rezultatai yra skandalingi. Pasak jo, jeigu Gedimino prospekto trinkelės netinkamos Lietuvos klimatui, tai reiškia, jog prospekto rekonstrukciją reikėtų atlikti iš naujo. Esą padarytą žalą savivaldybė turėtų išsireikalauti iš „Luido” bei žmonių, atsakingų už tai, kad darbams naudotos netinkamos medžiagos.
„Manau, kad šis kelias būtų pats teisingiausias”, – svarstė R. Alekna. Pasak jo, savivaldybėje bus mėginama aiškintis, ar sutartys su „Luidu” leidžia reikalauti statybininkų atsakomybės už galimą broką.
Už prospekto rekonstrukciją „Luidas” iš valstybės susižėrė apie 100 mln. litų. Šią naštą maždaug lygiomis dalimis pasidalijo sostinės savivaldybė ir Vyriausybė.
Reikia prokurorų įsikišimo
Anot R. Aleknos, jeigu paaiškės, kad pagrindinė sostinės gatvė rekonstruota pasitelkiant netinkamas medžiagas, už tai turės atsakyti visi projektą kuravę asmenys. Esą prospekto rekonstrukcija po VGTU mokslininkų atliktų tyrimų turėtų susidomėti ir prokurorai.
„Reikia kreiptis į atitinkamas įstaigas: prokuratūrą, kitas teisėtvarkos institucijas. Kad nustatytų žalos mastą ir išreikalautų ją iš atsakingų asmenų. Čia yra didžiulis skandalas ir didžiuliai nuostoliai. Nė vienas žmogus negali būti atleistas nuo atsakomybės, kad ir pats Alekna”, – pabrėžė meras.
Prospekto rekonstrukcija prasidėjo 2002 m., kai miestui vadovavo Artūras Zuokas. Darbai truko maždaug šešerius metus. Trinkelės trupėti pradėjo praėjus maždaug po dvejų metų, kai atnaujintas prospektas buvo iškilmingai atidarytas vilniečiams ir miesto svečiams.
Beje, vienas projekto prievaizdų buvo ir dabartinis sostinės vicemeras Stanislovas Šriūbėnas – jis tuomet dirbo savivaldybės bendrovės „Vilniaus kapitalinė statyba” (dabar – Vilniaus vystymo kompanija) direktoriaus pavaduotoju.
„Reikia išsiaiškinti, kiek žinojo tuomečiai Vilniaus vadovai. Ar kas nors buvo nuslėpta, ar buvo suklastoti kokie nors dokumentai, nepateikiant tikros informacijos”, – pridūrė meras R. Alekna.
Pasak jo, nors VGTU oficialių išvadų dar nepateikė, laboratoriniai tyrimai yra gana iškalbingi ir parodo, kad prospekto rekonstrukcijai pasitelktos netinkamos medžiagos. „Laboratoriniai tyrimai – pats objektyviausias kriterijus. Jis yra labai svarbus”, – sakė meras.
Su „Luido” generaliniu direktoriumi Algimantu Ulicku „Vilniaus dienai” vakar nepavyko susisiekti. Anksčiau, kai prospekto grindinys tik pradėjo trupėti, verslininkas teigė negalįs paaiškinti, kodėl beveik naujos trinkelės vos spustelėjus šalčiui subyra į šipulius.
Išvadas daryti anksti
Gedimino prospekto rekonstrukcijos projektą parengusi savivaldybės įmonė „Vilniaus planas” skubėti neketina. Esą pirmiausia reikia sulaukti galutinių mokslininkų išvadų, nors buvo aiškiai nustatyta, kad naujosios prospekto trinkelės turėjo atlaikyti atsparumo šalčiui testus.
„Medžiagos turėjo būti atrenkamos pagal standartus. Lietuvoje yra visas kompleksas tokių standartų, jeigu medžiagos jų neatitinka – tokių medžiagų negalima naudoti. Reikėtų pamatyti tyrimų rezultatus. Jeigu iš tikro kas nors ne taip, reikia žiūrėti, kas ir ką padarė ne taip. Arba paėmė neišbandytas medžiagas, arba tiekėjas tokias pateikė”, – „Vilniaus dienai” teigė „Vilniaus plano” vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.
Pasak jo, jeigu trinkelės nustatytų standartų neatitinka, reikės aiškintis, kas už tai atsakingas. Be to, šalčiui nepakankamai atsparias trinkeles esą reikėtų keisti tokiomis, kurios atitiktų visus normatyvus. „Jeigu atsiranda problemų dėl medžiagų, tas medžiagas reikia keisti. Ir viskas”, – reziumavo M. Pakalnis.
Lopai problemos neišsprendė
Skylės Gedimino prospekto grindinyje pastebėtos dar praėjusią žiemą. Tuomet savivaldybės specialistai apžiūrėjo grindinį ir pastebėjo rimtų defektų. „Luidas” ėmėsi lopyti plyšius, tačiau, „Vilniaus dienos” žiniomis, subyrėjusias trinkeles pakeitė lygiai tokios pat, pirktos iš to paties tiekėjo ir šalčiui atsparios ne ką daugiau nei tos, kurios žiemos išbandymų jau neatlaikė.