Anza

Gatvių vardus rašė nemokšos

Gatvių vardus rašė nemokšos

Klaipėdos gatvių pavadinimuose apstu klaidų. Tačiau savivaldybės valdininkai nesiima keisti neteisingų užrašų.

Klaidina iškabos ant namų

Kai kurios uostamiesčio gatvės sukelia nemažai painiavos miestiečiams – oficialiai jos įvardijamos vienaip, o iškabose užrašytos kitaip. Žmonėms tenka pasukti galvą, kaip iš tiesų vadinasi gatvė: Naujojo Sodo ar Naujoji Sodo, Priestoties ar Priestočio, Naujojo Uosto ar Naujoji Uosto.

„Klaipėdai” pradėjus domėtis, kur slypi painiava, paaiškėjo, kad dažniausiai klaipėdiečius ir miesto svečius klaidina iškabos ant namų.

Tai patvirtino ir savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Nachčiunova.

„Iš tikro kai kurie gatvių pavadinimai yra ne tokie, kokie užrašyti iškabose. Turi būti Naujojo Sodo, o ne „Naujoji Sodo” gatvė. Dėl klaidų ruošiamės keisti kai kurių gatvių iškabas”, – tvirtino ji.

Trys klaidos pavadinime

Anot savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus kalbos tvarkytojos Ligitos Dunčikienės, gatvių iškabose pastebėta ir daugiau klaidų.

Vietoje Pievų Tako gatvė parašyta „Pievų tako” arba „Pievų Takas”, vietoje Naujoji Uosto gatvė parašyta „Naujoji uosto”. Netikslus pavadinimas yra ir „Priestoties gatvė”. Ji vadinasi Priestočio gatve.

„Negalima trumpinti Herkaus Manto gatvės pavadinimo, nes abu žodžiai yra vardai, o ne vardas ir pavardė, bet yra lentelių, kuriose užrašyta „H.Manto gatvė”. Neteisingai užrašytas poetės slapyvardis gatvės pavadinime „S.Neries gatvė” turi būti S.Nėries gatvė, – sakė kalbos tvarkytoja.

Kai kuriuose gatvių pavadinimuose sugebama padaryti net po tris klaidas. Pavyzdžiui, yra lentelių su užrašais „Kulių vartai”, o iš tikrųjų turi būti Kūlių Vartų gatvė.

Kada ištaisys – niekas nežino

Nors savivaldybės kalbos tvarkytojai prieš pusmetį yra nurodę klaidingai užrašytus gatvių pavadinimus, tačiau į jų pretenzijas savivaldybėje reaguojama vangiai.

„Dėl klaidų iškabose dar gegužės mėnesį kreipėmės į Miesto tvarkymo skyrių, bet jie nereaguoja”, – stebėjosi L.Dunčikienė.

Atsakinga už gatvių iškabas Miesto tvarkymo skyriaus vyriausioji specialistė Laima Jūrevičienė sakė dirbanti šį darbą tik porą savaičių ir nežinojo, kada bus pataisytos klaidos pavadinimuose.

Tačiau savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Alfonsas Šimkus patikino, kad iškabose gatvių pavadinimai turi būti tokie, kokius patvirtino taryba.

Beje, Miesto ūkio departamentui priklauso ir Miesto tvarkymo skyrius, ir Viešosios tvarkos skyrius.

Paklaustas apie miestui gėdą darančias, lyg dvejetukininkų užrašytas gatvių iškabas, meras Rimantas Taraškevičius sakė, kad dėl to priemonių imtis turi savivaldybės administracija.

Rengiasi keisti visas iškabas

Teisingos gatvių iškabos greičiausiai atsiras tik kitąmet, jei politikai tam numatys lėšų. Kol kas rengiami projektai pakeisti visų uostamiesčio gatvių iškabas ir nemažai kritikos sulaukiančią namų numeraciją.

Savivaldybės vyriausiasis dailininkas Mindaugas Petrulis teigė, kad iki Naujųjų bus parengtas miesto vizualinės informacijos bei komercinių nuorodų techninis projektas, kurį įgyvendinti ketinama kitąmet.

Žadama įdiegti ne tik gyvenamųjų namų, turizmo, bet ir kitų svarbių miesto objektų nuorodas.

„Namų numerių ir gatvių iškabų projektai skirsis savo dydžiais. Priklausys nuo to, iš kur nuoroda turi matytis. Dizainas priklausys nuo to, kurioje miesto dalyje – senamiestyje, miegamuosiuose kvartaluose, ar pramoninėje zonoje iškabos bus”, – sakė vyriausiasis dailininkas.

Kauno pavyzdžio netaikys

Kauno pavyzdžio, kur namų numeriai matomi net važiuojant autostrada, M.Petrulis Klaipėdai netaikytų, nes uostamiesčio tradicijos yra kitokios.

„Aišku, Klaipėdoje miegamuosiuose kvartaluose bus didesni namų numeriai, nes ten plačios gatvės”, – sakė jis.

Anot jo, ateityje kvartaluose turi atsirasti schemos, kad žmonės matytų, kokia tai gatvė, kokie namai, kokios įstaigos joje įsikūrusios.

Vyriausiasis dailininkas sakė, kad gatvių pavadinimai prie sankryžų turėtų būti su nuorodomis, nuo kurio numerio iki kurio yra viena ir kita jos pusė, kurioje pusėje yra lyginiai, o kurioje – nelyginiai skaičiai.

Senamiestyje gatvės siauros, todėl, anot M.Petrulio, didelių nuorodų nereikia. Be to, dideli užrašai darkytų senąją architektūrą. Istorinėje miesto dalyje gatvių ir namų ženklinimas turi atitikti tradicijas.

„Kad Klaipėdai būtina rūpintis gatvių pavadinimais ir namų numeriais, rodo Komunarų gatvės pavyzdys. Ši gatvė jungia Paryžiaus Komunos ir Tilžės gatves. Tačiau jos pavadinimo niekur nerasi, joje nesunumeruoti ir pastatai, nors yra ir biurų, ir pramonės įmonių”, – sakė vyriausiasis dailininkas.

REKOMENDUOJAME